Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Görme engelli insanlara renkleri tanıtabilir miyiz ?
Doğuştan görme engelli olma şartı ile .
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap

bu arada bi tane kaynakta bilgi buldum paylaşmak istedim .

Görme engeli kadar diğer birçok duyusal ve motor fonksiyon sorunlarının tedavisi için değerli bir çözüm olduğuna inanılan nöroprotez cihazların biyoelektronik ve nöromühendislik alanlarının interdisipliner gelişimi ile son derece zararsız ve verimli bir teknik haline gelmesi bekleniyor.Dünya genelinde tahminen 39 milyon insanı etkilediği bilinen görme engeli, genetik olabildiği kadar, retina yırtılması, travma, glokom, katarakt, inflamasyon, enfeksiyon ve hatta görme bölgesinde gerçekleşen inme gibi durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Bazı görme engelleri geçici olabilir ve medikal olarak tedavi edilebilir durumda olabilir.

Ancak çok uzun zamandır araştırmacılar kalıcı körlük engeli olan insanlara da yardım etmenin potansiyel yollarını aramakta. Görsel fosfen (phosphenes) yaratarak ışığı direkt olarak görmeden de olsa ışığı algılamayı sağlamak bu anlamda ortaya çıkan ilk fikirlerdendi. Retinal implantlar ile, protez göz veya retina ile de görme engellilere çözüm bulunmaya çalışılıyor. Dünya körlerinin yarım milyonu tavuk karası olarak bilinen genetik rahatsızlık Retinitis pigmentosa dolayısıyla rahatsızlık yaşıyor. Ancak bunlardan sadece birkaç yüz tanesi implanta uygun görülmüş ve tedavi olabilmiş durumda. Tüm bunların dışında da görme merkezine implant yapılması ve burdaki sinirleri yapay olarak uyarmak bir diğer tedavi stratejisi ve şimdilik bunun için intranöral bir çözüm aranıyor.

Bu Reklamı Kapat

Beyin ve optik sinirlerin direkt bağlantılı olması bu çözüm yolunun büyük bir potansiyeli olduğuna işaret ediyor ve tedavini dışlama kriterlerinin bu nedenle minimize edilebileceği düşünülüyor. 1990'larda optik sinirleri uyarabilmek için denenen girişimler pek de umut verici sonuçlar üretmemişti. EPFL Nöromühendislerinden Diego Ghezzi yaptığı açıklamada daha önce manşet sinir elektrotları kullanıldığını ancak bu elektrotların sert olduğunu ancak stabil olmadığını doğal olaraküretilen elektril uyarının da durağan olamadığını belirtti. Bu nedenle hastalar olandan farklı bir şey görüp uyarımın interpretasyonunda zorlanıyordu.

İntranöral elektrotların hastalara, görmede oldukça zengin görsel bilgi sağlayarak destek olmakta çok faydalı olacağı görülüyor. Üstelik uzun vadede bağlantıların kopma ihtimali oldukça az ve stabil yapıda oldukları belirtiliyor. Bilindik manşet elektrotlar operasyon ile sinirlerin etrafına yerleştirilirken, internöral elektrotlar sinirlerin içerisinden geçerek tıpkı normal biyolojik internöronlar gibi davranıyor.

12 elektrottan oluşan elektrot ağı OpticSELINE'i üreten araştırma ekibi, bu elektrotların ne kadar efektif olduğunu anlayabilmek için bu ürün üzerinden elektrik akımı vererek optik sinirleri uyardı ve beynin görsel korteksinin aktivitesini ölçtü. Oldukça ayrıntılı bir algoritma ile korteksten gelen sinyalleri çözümleyen araştırmacılar, her uyartı veren elektrodun kortikal aktivasyonda kendine has paternler oluşmasına sebep olduğunu gösterdi. Araştırmacılar buna dayanarak intranöral uyarımın seçici ve informatif olduğuna kanaat getirdi.

Bu Reklamı Kapat

KENDİ FİKRİM :

Elbette İlk başta optik uyarıcılar ile elektronlar belirtli halde beyne gider daha sonra da beyin dalgalarını kullanarak ışıgın belirli cisimleri çip yolu ile kırıp normal bir şekilde görebilir . bunun için iyibir nanoçip gereklidir .

Kaynaklar

  1. Baran Bozdağ. Optik Sinirleri Uyarma Yöntemi. (21 August 2019). Alındığı Tarih: 08 January 2021. Alındığı Yer: BilimFili | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et