Puan Ver
2
Puan Ver

Göbek deliğimizden besin, sıvı ve oksijen ihtiyacımızı bir boru ile karşılayabilir miyiz?

Göbek deliğimiz hala aktif midir veya hangi organlarla bağlantısı vardır?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Göbek deliği (ya da bilimsel adı ile umbilicus), anne karnında iken plasenta ile olan bağlantıyı sağlayan umbilical cord'un kalıntısıdır.Umblical cord içinde ise 2 atar damar ve 1 toplar damar bulunur.Bu damarlar aracılığıyla bebeğin kanı plasentaya geçer ve orada anne kanına karışmadan besin ve oksijen alımı ayrıca karbondioksit ve atık madde atılımı sağlanır.Bebeğin vücuduna girdiginde ise bir kısmı karaciğer'den bir kısmı ise direkt olarak alt ana toplar damara(vena cava inferior) oradan da kalbe gelir. Kalp bu kanı tüm vücuda pompalar.Doğumdan sonra ise bu damarlar ligamentlere dönüşür, damarsal özelliklerini kaybederler.Zaten kaybetmezlerse bir takım sağlık sorunları baş gösterebilir.Doğduktan sonra göbek kordonu kalıntısı da kurur ve düşer. Ondan kalan boşluk göbek deliğini oluşturur ve burada da pek çok bakteri ve mantar bize zarar vermeden yaşar.Sonuç olarak göbek deliği dediğimiz yapı hiç bir yere açılmaz ve bir boru ile burdan beslenmek pek mantıklı değildir.

kaynak ve ileri okuma için

http://portal.uzem.omu.edu.tr/dersler/2011/syu302/unite_18/kim/syu302_unite18.pdf

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller/Gebelik%20ve%20Fetüs%20Fizyolojisi.pdf

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Az önce çözdüğünüz sorundan hemen sonra bir yenisi gelecek. Bu, sorunları çözmeyi bırakmanız gerektiğini mi gösterir?”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder