Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Nehir İli
Nehir İli
3,890 UP
Üye
4

Gerçekten her canlının bir yararı var mı?

Halk arasında her canlının bir yararı olduğu, Tanrı'nın her canlıyı bir neden için yarattığı söylenir, gerçekten de her canlının bir doğaya veya bize bir yararı var mı? Doğada bir işe yaramayan canlılar varsa nelerdir?
837 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Emre Arda Karaca
Rasyonalizm Savunucusu

Her canlı yararlıdır diyemeyiz örneğin en bilindik örnek olan sivrisineklerden bahsedelim.Sivrisineklerin bazı türleri yaydığı hastalıklardan dolayı insanlar için tehdit oluşturabilirler ve genel olarak bu canlıları kimse sevmez.Eğer sivrisinekler yok olursa ekosistemde ki denge biraz sarsılıp geri toparlanacaktır çünkü doğada sadece sivrisineğe özgü bir görev yok veya sadece sivrisinekler ile beslenen canlılar da yok.Tanrının her canlıyı bir neden için yarattığını söyleyenler ise tanrının her şeyi bir düzende içinde yarattığını ve kusursuz olduğunu savundukları için söylerler. Ayrıca Evrim Ağacı YouTube kanalında bu konuyla ilgili video bulabilirsin .

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Joseph Joestar
Mantık Sever Üye

Eğer her canlıda bir fayda ararsan illa fayda bulursun. Keza her canlıda zarar ararsan onu da bulursun. Güzellik ararsan da bulursun çirkinlik ararsan da. Buna algıda seçicilik denir. Daha ilk baştan kişinin ulaşmaya çalıştığı sonuç bellidir ve kişi ona ulaşabilmek için sadece o sonuca ikna edebilecek verileri toplar kalanları görmezden gelir. Hıyarcıklı vebanın, Nazilerin, atom bombasının bile bir çok faydasını sayan araştırmalar bulabilirsin. Bunlar topluca düşünüldüğünde gerçekten faydalı mı? Eeeeeh...

Doğa bizim için faydalı olma amacı mı güder? Bilim amaç-sonuç ilişkisi kurmaz, neden sonuç ilişkisi kurar. Bilim için doğada böyle bir neden yoktur. Tüm canlılar yalnızca soyunu devam ettirebildiği için vardır. Var olan her canlı üremiş bir canlıdan gelir. Üreyebilme koşulları arasında ''insanlar için faydalı olmak'' gibi bir şarta ancak evcilleştirilmiş türler sahiptir(beğenilmeyen canlı damızlığa çekilmez). Vahşi canlıların üreyebilmesi için bu koşul bulunmuyor. Doğanın arkasında belki bilimle anlayamadığımız büyük bir amaç olabilir mi? Herkes o belki var olabilecek anlaşılmaz karanlığı, keyfi bir resimle doldurabileceği için bu ''akılla bilimle bilemeyeceğimiz'' şeyler önemsiz. En azından akılcılık için.

Tüm Reklamları Kapat

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Furkan Sert
Furkan Sert
2,254 UP
1. Sınıf diş hekimliği öğrencisiyim

Yarar derken neyden kastetiğinize bağlı olsa da cevap Evet gerçekten her canlı başka bir canlı türü için gerekli.

Öncelikle her canlı başka bir canlı için potansiyel bir besin kaynağıdır bu da beraberinde çok gerekli bir yarar sağlar.

Tüm Reklamları Kapat

Buna karşın her canlının da tükettiği şeyler vardır ki bu da bir şeyin fazla olmasını engeller örneğin yılanlar olduğu için dünyada fare sayısı inanılmaz fazla değil Fakat bazen beşeri bazen de doğal unsurlar bu dengeyi bozabilir bir canlı normalde olması gerekenden fazla nüfusa sahip olabilir.Ama doğa bu canlıları dengeli bir şekilde elemiştir ki zaten elemese de evrimsel süreç buna (en azından şuana kadar) izin vermemiştir (vermiş olsaydı dünyanın sonu gelirdi herhalde)

Ama dediğinize yanaşarak bir şey diyebilirim ki bazı canlılar diğer bazı canlı türlerinden daha önemli bir yere sahip besin zincirinde bu önemli canlılara kilit taşı tabiri kullanılır.Kilit taşı olmayan canlılar ekosistemde yok olursa besin zinciri sarsılsa da tamamen yok olmaz tekrardan düzelebilir.Fakat besin zincirinin tekrar düzelebilecek olması o canlı türün hiç yararı olmadığını değil çok yararlı olmadığını gösterir

Yani kısaca daha yararlı daha önemli türler olsa da yararlı olmayan tür yok.

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close