Sorulara Dön
6
Biyoloji & Genetik

Gelecekte beynimizi bir şekilde yapay bir dokuya (vücuda) kodlayıp ölümsüzlüğe erişebilir miyiz? Bilimle bu mümkün mü?

İlle de doku olmak zorunda değil. Bir robota da bunu yapabilir miyiz? Eğer bunları yapabiliyorsak şu an hangi aşamadayız?

1
150 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (3)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Arda Efe Berber;

Benim de merak ettiğim konulardan bir tanesine değinmişsiniz .Üzerinde çok konuşulması gereken bir konu yani en azından kısa bir cevap ile bu konu çözülemez .Çünkü insan beyni çok katmanlı bir sinirsel ağ ile çevrilidir.Bu sinirsel ağ sayısal olarak milyarlar ile ifade edilmekte ama daha da fazla olabilir.Bu sinirsel ağlarda bilgi ile çevrilidir.Burası kritik nokta çünkü bu kadar çok veriyi oluşturan sinirsel ağı nasıl bilgisayarlara entegre (aktarabiliriz) edebiliriz.

Geleceğim nokta şurası; bilgisayarlar belli bir fiziksel kapasite ile çalışırlar.Bu fiziksel kapasite dediğim donanımlardır(işlemci , hardisk, ram, vs).Donanımlar ise teknolojik imkanlar ile artırılır gelişir.Günümüzde insan beynini taşıyabilecek kapasitede bir bilgisayar sistemi yoktur.Bunun için teknolojinin bu sorunu çözmesi lazım.Yani bu donanımı sağlaması lazım.Diyelim ki donanım kısmını çözdüler ama iş burada da bitmiyor.Çünkü sadece hafıza kısmını hallettik bu da beyindeki bilgileri aktarabileceğin bir fiziksel donanım oldu.Daha sonrasında yazılımsal olarak bu verileri işleyecek ve karar verecek(beyin) bir program yazılması gerekir.Çünkü beynin nasıl çalıştığını, bu bilgileri nasıl işlediğini yazılımsal olarak kayıt edecek bir sistemin oluşturulması gerekecek.

Kısaca kendimde bu konuda çalışmalar da bulunuyorum .Aslında dünyada çoğu sistem şuan insanlar tarafından dolaylı veya dolaysız eğitiliyorlar.Bir çok sistem akıllı sistem olarak insan yaşamına girmiş durumda ve insanlardan bilgiler öğreniyorlar.Bu şekilde makineler insan beynini az da olsa taklit edebiliyorlar.Çalıştığım meslek bilgisayar mühendisliği .Tabi çalışma dediğim şey Computer Vision(Bilgisayar görüsü).Bilgisayar görüsü insan beyni ne alaka diyebilirsin .Çok alakalı bir konu, çünkü ileride insan beynini bir yazılım şekline dönüştürürsek ve buda görsel hafıza dediğimiz kısım ile ilgili donanım ve verilerle alakalı.Sadece bilgisayar görüsü ile oluşturulan en büyük sinirsel ağ beyindeki ilgili görsel sinirsel ağına göre çok küçük bir kısma eşittir.Bu sadece görsel olarak düşünürsek bu sonuca ulaşıyoruz.

Sonuç olarak teknolojik imkanlar sağlandığı zaman insan beynini makinelere aktarmak mümkün diyebiliriz ama teorik olarak .Baktığımız zaman günümüzde küçük de olsa insan beynini taklit edebilen yazılımlar var.Demek ki donanımsal olarak belli bir seviyeye ulaşılmış ve ileri ki zamanlarda insan beynini aktarabilecek bir makine yapılabilinir.Bunu içinde teknolojik imkanların önce sağlanılması lazım.

Yazacaklarım bu kadar çok derin bir konu daha çok üzerine konuşulması ve irdelenmesi gerekir.Kısaca anlatmaya çalıştım. İyi günler.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. İnsan Beyninin Kapasitesi. (31 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı:insan Beyni Kapasitesi. (31 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 31 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın