Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
13

Geceleri neden cinsel isteğimiz fazladır?

Melatonin hormonu gonadları baskılamasına rağmen neden geceleri cinsellik ihtiyacını fazla hissediyoruz? Testesteronun sabah saatlerinde en fazla olmasıyla bir alakası var mı bu durumun?
8,155 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Insan bilişim sisteminin gelişiminde geceler yeterli ışığın olmaması ve tehlikelerin görülememesi sebebiyle daha tekinsiz ve tehlikeli olarak yerleşir. Yeterli ışığın olmaması görme duyusu yerine ses koku gibi duyulurın uyarılması ve geceleri tehlikeye karşı alarm durumda olmayı tetikliyor. Geceler tat, koku gibi kimyasal duyulara dayanan kimyasal stres yolaklarını uyarıyor. Linkteki makalede sirkadian ritme göre koku almaya en duyarlı saatler 21:00-24:00 saatleri yani gecenin bastırdığı saatler olarak ölçülmüş.

Cinsel dürtü de daha çok stres boşaltma işlevi gören bir karaktere sahip. Geceleri stresin daha yoğun olması ile stresi boşaltma arzusunun da artması düşünülebilir.

Ama cinsel aktivitenin artması muhtemelen geceleri güvenliğin sağlanabildiği (korunaklı evlerde yaşamak, yerleşim yerlerinde gece nöbeti, yapay ateş ve aydınlık oluşturarak asayiş sağlamak gibi) koşullarda mümkün olmuştur. Yoksa yalnız ve korunmasız bir bireyin karanlık bir ormanda korkudan çok cinsel dürtületinin uyarılması pek olası değil.

Tüm Reklamları Kapat

425 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. C. Herz. Sirkadian Ritmin Tat Ve Koku Duyusuna Etkisi. (17 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Seda Smokinli Maymun
antropolojiye meraklıyım

Eski toplumlarda atalarımız sabahları avlanır ve yırtıcı hayvanlardan kaçarlardı yani gündüz yaşamsal faaliyetlerini sürdürürlerdi cinselliğe vakit bile kalmazdı gece olunca hava kararınca yapacak bir şey olmayınca cinsellik yaşarlardı.Bizim de metobolizmamız buna evrildi Yani boşluk olunca cinsel isteğimizin artması normal.

326 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Harrari. (2021). Sapiens.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close