Sorulara Dön
9
Biyoloji & Genetik

Geceleri neden cinsel isteğimiz fazladır?

Melatonin hormonu gonadları baskılamasına rağmen neden geceleri cinsellik ihtiyacını fazla hissediyoruz? Testesteronun sabah saatlerinde en fazla olmasıyla bir alakası var mı bu durumun?

1
921 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip (4)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çoğu kez uyumak için yatağa gidilir ve yalnız olmanın getirdiği rahatlıkla birlikte artan fiziksel temasların sonucunda da sevişilir. Buraya kadar olanı zaten bildiğimiz, toplumsal normların basit birer sonucundan başka bir şey değil.

Pekiyi, olayın bilimsel ve psikolojik nedenleri neler? Neden insanlar geceleri ve özellikle de uyumadan önce sevişir?

Haydi gelin en başa dönelim ve insanlığın mağaralarda yaşadığı dönemlere gidelim.

O dönemlerde yiyecek bulmak en önemli problemlerden biri olduğu için erkeklerin çoğu avcı-toplayıcı olarak yaşamlarını sürdürüyordu. Antropologların bu konuda edindiği bilgilere göre erkekler, mağaradan çıkmadan önce bulundukları yere çişlerini yaparlarmış.

Kısacası geride bıraktığı eşine yaklaşmaya çalışanlara bir nevi mesaj verirmiş, uzak durun dermiş. Fakat, dönemin şartlarını ve çoğalmanın önemini düşününce bazı kadın ve erkekler, eşleri uykudayken başka bireylerle çiftleşir, biyolojik olarak döllenme işlemini gerçekleştirirlermiş.

Günümüze dönersek eğer, yapılan son araştırmalar, evli çiftlerin cinselliği en çok uyku öncesinde yaptığını gösteriyor. Evli çiftlerin yarısından fazlası 22:00 ile 02:00 saatleri arasında, bazıları da 06:00 dolaylarında cinsel ilişki yaşamayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalara göre elde edilen bir diğer bulgu ise, çiftlerin hafta sonları daha çok seks yapıyor olmaları.

Çalışma hayatının getirdiği yorgunluk ve psikolojik dayatmalar, çiftlerin hafta içi cinselliği pek tercih etmemesine sebep oluyor. Kısacası evli çiftlerin neden sevişmek için geceler tercih ettiğinin basit bir açıklaması var. Evli insanlar genellikle yatağa gittiklerinde sevişirler, çünkü birbirleri için ancak o zaman uygun olurlar.

Pekiyi, evli olmayan ve cinsellik için daha çok vakti olan insanlar neden geceleri tercih ederler?

Evrimsel olarak insanların seks yapmasının sebebi çoğalmaktır. Ve bazı memeliler hariç, çoğunda seksin süresi oldukça kısadır. Seksin süresi döllenme olayının ihtimalini değiştirmese de çiftlerin yakınlık hissetmesi için oldukça önemlidir. Bunun yanında cinsellik için geceyi tercih etmemizin sebeplerinden birisi yine geçmişteki atalarımızdan gelir. Eski zamanlarda yaşayan atalarımız, çiftlerin birlikte uyumasına farklı sebeplerden ötürü önem verirlerdi. Eskimo gibi yerli halklar için beraber uyumak, soğuk gecelerde sıcaklığı korumak anlamına gelirdi.

Birlikte yatan ve çevreyi dinleyen iki çift kulağın, bir çift kulağa göre geceleri düşman ya da vahşi hayvan saldırıları gibi tehlikeleri daha iyi fark etmesi gibi. Fiziksel temas kurarak birlikte uyanmak, oksitosin miktarını yükselterek çiftler arasındaki yakınlığı ve samimiyeti artırır. Bu hormon sayesinde, fiziksel temas kuracak şekilde zaman geçirmek, çiftler arasındaki yakınlaşmaya ve bağlanmaya da katkı sağlar.

Kısacası insan türünün çoğalması ve hayatını devam ettirebilmesi, ilk var olduğu andan beri en önemli şey olmuştur.

Bu bağlamda da uzun süren fiziksel temasın en yoğun olduğu zaman dilimi olan gecelerin, samimiyet ve yakınlığı teşvik ettiği düşünülürse neden insanların daha çok uyumadan önce seviştiği anlaşılacaktır.

348 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Altay Şengür. İnsanlar Neden Geceleri Sevişmeyi Tercih Eder?. (04 Aralık 2016). Alındığı Tarih: 10 Ocak 2021. Alındığı Yer: Onedio | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın