Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

GDO veya yapay tarım ürünleri olmasaydı dünyada açlık olur muydu?

1
114 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dünya'da açlık zaten var.[1] Sanıyorum "Şu ankinden daha fazla açlık olur muydu?" diye soruyorsunuz. Cevap, evet. Çünkü GDO ve yapay tarım ürünleri sayesinde, daha ucuza gıda üretebilmeye başladık ve bu sayede daha fakir coğrafyalara besin ayırabilme oranları arttı. Eğer daha yüksek fiyatlardan üretiliyor olsaydı, gözden ilk çıkarılacak yerler en fakir yerler olurdu ve oralara giden gıda miktarı azalırdı.

Ama sorun bundan ibaret değil. Çünkü soru şöyle sorulsaydı: "GDO veya yapay tarım ürünleri olmasaydı da Dünya'da açlık olmak zorunda olur muydu?", cevap o zaman o kadar güçlü bir "evet" olamıyor; hatta çok büyük ihtimalle "hayır" olurdu. Çünkü insanlık şu anda zaten herkesi doyurabilecek ve üzerine bir de artacak kadar besin üretiyor. İnsanlara ulaşan besinlerin %30-40 kadarı hiç yenmeden veya yeterince tüketilmeden çöpe gidiyor. Daha önemlisi, sadece şu anda var olan tarım arazilerimizi bile daha verimli kullanacak kadar bilinçli olsak, bırakın 1 Dünya'yı doyurmayı, 2 Dünya'yı doyuracak kadar besin üretebilirdik (tek bir adet daha tarım arazisi açmaksızın).[1] Yani şu anda bile açlığın olmasına gerek yok.

Bu yüksek verimlilikte, GDO ve diğer yapay tarım ürünü yöntemlerinin etkisi var; dolayısıyla bunlar olmasaydı, belki 2 Dünya kadar değil de 1.5 Dünya kadar besin üretirdik. Tam sayı ne olurdu bilmek zor; ancak eğer ki GDO ve diğer modern yöntemlerinin etkisi 1 Dünya'dan az üreteceğimiz kadar fark yaratmıyorsa, o zaman da açlığın olması gerekmezdi.

Bu yüzden GDO ve diğer ürünleri bir "kurtarıcı" olarak görmekten ziyade, bilim ve teknolojimiz sayesinde yapabileceklerimizin çeşitliliğini muazzam şekilde artıran araçlar olarak görmemiz gerekiyor. GDO yapabiliyor olmak, yapamıyor olmaktan her durumda daha iyi. Ama sistemik problemlerin yükünü GDO gibi teknolojilere atmak ve onu bir kurtarıcı konumuna yükseltmek büyük hata olur. Çünkü sistemik problemler çözülmedikçe, hiçbir teknoloji nihai kurtuluşumuz olamayacaktır veya olsa bile, onunla erişebileceğimiz maksimum potansiyelin altında kalmamıza neden olacaktır.

Not: Bu arada GDO gibi teknolojilerin tek önemi besin miktarını artırmak değil, aynı zamanda besin üretim maliyetlerini düşürmek veya besin kalitesini artırmak. Ama bu soruda konu o olmadığı için oralara girmeye gerek görmedim.

115 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
11
Paylaş
11
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • A. Majendie. Şu Anda Tek Bir Tarla Daha Açmadan, Nüfusun 2 Katını Besleyecek Kadar Gıda Üretebiliyoruz! O Zaman Neden Açlık Var?. (06 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et