Puan Ver
0
Puan Ver

G6pd eksikliği bulunanlar kan verirlerse bir sorun olur mu?

G6pd eksikliği http://www. Thd. Org. Tr/thddata/userfiles/file/g6pd%5b1%5d. Pdf linkinde açıklanmıştır. Ayrıca bu kişiler nerelere kan bağışı yapabilir?

1
Selim Dönmez 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Kan bağışı yapmak için diğer tüm şartları sağlayan bir donörün hemoglobin seviyesinin belirli seviyede olması gerekmektedir. Bu şartı sağlasa bile G6PD eksikliği bulunan kişilerden kan bağışı alınmasının bazı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler; alınan kanın depolama esnasında özelliklerini enzim eksikliği olmayan kan ürününe göre daha kısa sürede kaybetmesi, yenidoğan dönemindeki bebeklere verilmesi halinde istenmeyen etkilerin görülebilmesi ve sağlıklı yetişkinlere verilmesi halinde de oksidatif stres altında hemoliz görülme (kan hücrelerinin damar içinde parçalanması) riskinin olmasından dolayıdır. Kan bağışçılarında rutin tarama yapılmamaktadır. Kızılay ve Kızılhaç kan bağış kurallarında gri alanlar ve farklı uygulamalar olsa da ülkemizde kan bağışına uygunluk hekimler tarafından değerlendirilmektedir.

Bireysel değerlendirmem, yukarıda verilmiş olan risklerin gerçekleşme ihtimaline bakarak G6PD eksikliği olan br kişinin kan bağışı yapmaması yönünde olacaktır.

Tıp uygulamaları "primum non nocere" yani "önce zarar verme" felsefesine dayanmaktadır.

Kan bağışı yapılamasa bile bu konuda yapılan organizasyonlara destek olmak, gönüllü çalışmalar yapmak yoluyla da sürece katkıda bulunulabilir. Bu tarz çalışmalara destek olmak için kişi bulunduğu ildeki Türk Kızılay Kan Bağış Merkezi ile iletişime geçebilir.

Teşekkür (1)
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder