Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

G6pd eksikliği bulunanlar kan verirlerse bir sorun olur mu?

G6pd eksikliği http://www. Thd. Org. Tr/thddata/userfiles/file/g6pd%5b1%5d. Pdf linkinde açıklanmıştır. Ayrıca bu kişiler nerelere kan bağışı yapabilir?

1
Selim Dönmez 1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kan bağışı yapmak için diğer tüm şartları sağlayan bir donörün hemoglobin seviyesinin belirli seviyede olması gerekmektedir. Bu şartı sağlasa bile G6PD eksikliği bulunan kişilerden kan bağışı alınmasının bazı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler; alınan kanın depolama esnasında özelliklerini enzim eksikliği olmayan kan ürününe göre daha kısa sürede kaybetmesi, yenidoğan dönemindeki bebeklere verilmesi halinde istenmeyen etkilerin görülebilmesi ve sağlıklı yetişkinlere verilmesi halinde de oksidatif stres altında hemoliz görülme (kan hücrelerinin damar içinde parçalanması) riskinin olmasından dolayıdır. Kan bağışçılarında rutin tarama yapılmamaktadır. Kızılay ve Kızılhaç kan bağış kurallarında gri alanlar ve farklı uygulamalar olsa da ülkemizde kan bağışına uygunluk hekimler tarafından değerlendirilmektedir.

Bireysel değerlendirmem, yukarıda verilmiş olan risklerin gerçekleşme ihtimaline bakarak G6PD eksikliği olan br kişinin kan bağışı yapmaması yönünde olacaktır.

Tıp uygulamaları "primum non nocere" yani "önce zarar verme" felsefesine dayanmaktadır.

Kan bağışı yapılamasa bile bu konuda yapılan organizasyonlara destek olmak, gönüllü çalışmalar yapmak yoluyla da sürece katkıda bulunulabilir. Bu tarz çalışmalara destek olmak için kişi bulunduğu ildeki Türk Kızılay Kan Bağış Merkezi ile iletişime geçebilir.

107 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kaba kuvvete başvuran biri, mantığını kullanmaktan korkar.”
Kenya Atasözü