Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Frekansların insanlara yararı bilimsel olarak gerçekten kanıtladı mı?

Bilimsel olarak kanıtlanıp ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını soracağım bir konu var frekansların iyileştirme gücünden ve gen iyileştirmeye varan yararlarından bahsediyorlar, örneğin 528 hertz iyileştirir, 111 hücre yeniler ve dahası. Bu konu bilimsel olarak gerçek midir bir paylaşım yaparsanız çok seviniriz.
220 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
158K UP
Bilim ve felsefe okuru

Ben sorunuza doğrudan bir cevap vermeyeceğim ama zihninizde konuya dair biraz da olsa bir açılım yapabileceğime inanıyorum.

Evrende herşey ritmik ve dalgasal hareketler ile gerçekleşir. Evrende temel durum budur. Hal böyle olunca dalga yapısı ve frekanslar önemi hale gelir. Konuyu ve söylediklerimi metafizik olarak algımayın. Evren metafizikten (fiziksel olmayandan) doğduysa fizik metafizik diye bir ayrım evren için olmayacak ve bizim metafizik dediğimiz seyler de fiziğe bağlanmak zorunda olacak yani fizik zaten metafiziğin (fiziksel olmayanın) eseri olarak metafizik kökeni taşıyacağı için fizikte aslında sonuç olarak metafizikle açıklanabilecek ve bu anlamda fizik metafizik arasında açıklama bakımından bir sınır kalmayacaktır. ancak şuanda konumuz bu değil.

Tüm Reklamları Kapat

Unutmamak gerekir ki evrende herşeyin bir makro (bizim için deneyimsel) bir de mikro düzeyde tanımı ve açıklaması vardır. Evreni ve temel süreçleri anlamak için bizim her zaman düşünmemiz ve odaklanmamız gereken kısım mikro seviyede olan bitenler olmalı. Çünkü deneyimsel tanımlamalarımız işin oldukça yüzeysel kısmıdır.

Neden evrende en temel hareketler ritmik gerçekleşmek zorunda çünkü evrende tüm etkileşimler mikro seviyede kuantum fiziği ile gerçekleşir ve kuantum fiziği dalgasal ve alansal yapıların etkileştiği fiziktir. Bu nedenle iki maddenin etkileşimi bu dalgasal hareketlerle ve etkileşimlerle olmak (kurulmak)zorunda. Örneğin siz bir nesneye dokunduğunuz da elinizdeki atomlar ve nesnedeki atomların temel etkileşimi buna tabidir.

Tüm Reklamları Kapat

Sizin sorunuz için önemli bir örnek var müziğin gücü. Dinlediğimiz müzikler ses dalgalarından oluşur. Dolayısıyla söz konusu müzik olunca frekanslar ve dalganın yapısı (dalga boyu ve şiddeti/hızı) önemli ve belirleyicidir. Müziğin (veya daha genel olarak seslerin) beynimizdeki etkileri ile beynimize neler yapabildiği, bizi strese sokabildiği veya beynimizi 'gıdıklayıp' (ASMR namı diğer beyin orgazmı) bizi rahatlatabildiği bilinmekte en önemlisi ise bizler tarafından bizzat deneyimlenebilmektedir. Beynimiz bir organdır tıpkı diğer tüm vücut organlarımız gibi. Tabi düşünceler üreten ve vücudumuzun ana kumandası sayılan bir organ. Beynimizin seslerdeki dalga ve frekanslardan etkilenme biçimi ilginçtir. Buna dair detay bir açıklama başka bir soruda yapmıştım bağlantısını ekliyorum. Buna da bir göz atmanızı tavsiye ederim. Tabiri caizse orada beynimizin nasıl seslere göre o an 'şekil aldığına' o cevapta değinmeye çalıştım[1]

Bu arada söz konusu beyin olunca plesebo etkisini de es geçmemek gerekir. Beynin düşünsel içerik olarak olumlu veya belli bir konuda inanca dayalı düşünmesinin tedavi edici etkilerini bu açıdan yabana atmamak gerekli. Tabi sorun şu ki biz bilinçli olarak beynimizi büyük oranda kontrol edemiyoruz. Buna dair de açıklayıcı bir diğer bir soruya verdiğim cevabı ekliyorum. Bunu kontrol edebilsek gerçekten bilinç gücümüz ile yapabileceklerimiz ilginç olurdu. Tabiri caiz ise düşündüğümüz herşeyi o an gerçeğe yakın hatta bazen gerçekten bile daha derin ve öte deneyimleyebildiğimiz bir 'Matrix sanal alemine' geçiş yapabilirdik.[2]

Beynimiz, vücudumuz, organlarımız herşey gibi bu evrene dahildir. Evrendeki temel etkileşim süreçleri bu nedenle bunlar için de önemli ve etkili olacaktır. Örneğin özünde titreşime dayalı olan masaj etkilerinin insana iyi/rahatlatıcı gelmesi de bundandır. Bunların tedavi edici gücü ne kadardır bilinmez ama duruma göre olumlu veya olumsuz etkileri olabildiği ortadır.

İnsan vücudu evrende varoluş kökeni olarak esasen (mikro düzeyde)elektromanyetik bir ağ tabanı üzerinde kurulu olarak var olur. Çünkü evrendeki tüm maddeler elektromanyetik etkileşim süreçleri ile etkileşir. Bu anlamda insan vücudunun evrende var olmaya başladığı an ile dağılmaya başladığı (ölüm anından sonra) an arasında evrenin temel işleyişi bakımından bu elektromanyetik ağ tabanında devamlı bir etkileşim ve titreşim halinde olduğu ve bu anlamda yaşamın bir frekansının olduğu ortadır. Biyoloji üzerine daha derinde madde üzerine kurulu bu frekans ve ağ tabanı var olduğu ve işlemeye devam ettiği sürece o şey canlıdır. Bu işleyişe dair vücut elektiriği kesilip de elektromanyetik ağ tabanı dağıldığında ise ölüm olayı gerçekleşir. Şimdi en temelde en derinde düşünün ve kafanızdaki maddesel algıyı bir kenara bırakıp evrenin temel süreçlerine göre düşünün; siz evrende bir frekansla ve bir ağ tabanı üzerinde kurularak var olduğunuz ve evrenle etkileşim bakımından onun temel bir frekansı olarak var olabildiğiniz için zaten varsınız ve var oldunuz. Siz evrene dahil ve onunla zaten uyumlu olan bir bütünsünüz. Metafiziğe geçiş yapmadım. Bir nesneye dokunmak bile dediğim gibi sizin o nesne ile etkileşim kurmanızı gerektiren ve onunla o an bütünlük kurmanızı gerektiren bir süreç. Çünkü evrende etkileşimler ancak o şeyle beyniniz veya sinir sisteminiz arasında arasında bir bütünlük kurulması ile mümkün. Dokunduğunuz anda sinir sisteminiz ile o şey arasında tıpkı yukarıda açıkladığım müzik ile etkileşim gibi benzer bir sekron sürecin evrende mikro düzeyde gerçekleşiyor olması gerekli.

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı. Neden Kafamın Içinde Çalan Bir Şarkıyla Uyanıyorum? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  2. Evrim Ağacı. Neden Bir Anımızı Hatırlamaya Çalışırken Bir Sahneyi 2-3 Saniyeden Fazla Hatırlayamiyoruz. Yani O Sahne Hemen Kayboluyo Ve Sonra Yeniden Canlaniyo? | Soru & Cevap - Evrim Ağacı. Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close