Puan Ver
0
Puan Ver

Frankfurt okulu hakkında genel bilgi ve düşünürleri marcuse, adorno, harpheimer, parsons ve merton hakkında bilgi alabilir miyim?

Bir de çatışma kuramı darhendorf modernleşme küreselleşme ve post modern hakkında bilgilendirir misiniz? Teşekkürler

1
Emre Öner 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bu konuda verilecek kısa cevaplar ve Frankfurt akademisinin kısa bir özeti onun hakkında bilgi sahibi olmaktan çok soru sahibi olmana sebep olur. Bu soruların yanıtları ise bu platformda yer alamayacak kadar uzundur. Sana başlangıç için birkaç kitap önerisinde bulunabilirim.:

  • Frankfurt Okulu, Paul-Lourent Assoun
  • Aydınlanmanın Diyalektiği, Theodor W. Adorno, Max Horkheimer
  • Küreselleşme-Toplumsal Sonuçları, Zygmunt Bauman
  • Semih Gümüş, Modernizm ve Postmodernizm

Frankfurt ekolünden kısaca bahsetmek gerekirse, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra otorite, faşizm, sanat, popüler kültür gibi alanlarında çalışmalar yapan (senin de bahsettiğin) isimlerden oluşur. "Frank Okulu" tabiri 60'lar itibaren kullanılmaya başlanmıştır (Bahsini ettiğin isimler Frankfurt'a döndükten sonra). Genel olarak modern toplumun rahatsızlıklarını belirleyen bir akademiydi. Marksizm temelli oldukları görülür.Eleştiriye gelince teoride kalmalarıdır. Pratikte (sokakta) etkili olamadıkları görülür. (Olmaları gerekir mi? Tartışılır.)

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. Frankfurt Okulu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilime dayanmayan felsefe boştur. Bilim keşfeder, felsefe yorumlar.”
Albert Einstein
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder