Sorulara Dön
5
Tarih & Coğrafya

Fatih sultan mehmet'in, akşemsettin'i terslemesi?

İstanbul fethinde, islam evliyalarının ve edilen duaların yardım ettiğini söyleyen ak şemseddin'i tersleyip; "öyle bir şey yok. Şehri benim kılıcım aldı" demiş olabilmesinin gerçeklik payı nedir? Herhangi bir kaynakta geçiyor mu? Teşekkürler.

2
795 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba, bu hikayeyi ilk defa duyuyorum. Ama şunu bilmemiz gerekiyor. Osmanlı kroniklerinde bu şekilde çok fazla hikaye var ve bu hikayeleri anlatan kroniklerin çoğu o hikayeden sonraki zamanlarda yazılmış oluyor. Osmanlı kroniklerinin çok güvenilir kaynaklar olmadığı malum. Bu hikayelerin yazılmasının asıl nedeni bir mesaj vermek. Bu hikayelerin gerçek olup olmadığı tartışmasının bence bir anlamı yok. Ancak yazıldığı dönem ile ilgili çok fazla bilgi içeriyor olabilirler.

993 görüntülenme
5
Teşekkür (2)
Paylaş
5

Fatih Sultan Mehmet'in ulemaya karşı böyle bir çıkış yaptığı rivayeti mevcuttur. İbn - i Kemal bu konuda geniş açıklamalar yapmaktadır. Lakin bu çıkış Çandarlı destekçilerine karşı mı yoksa Akşemseddin'i de içine alacak şekilde genel bir derviş ve ulema zümresine karşı mıdır? Bu tartışmalıdır.

İnalcık, bu çıkışı, ulema ve dervişler zümresine genel bir çıkış olarak yorumlamaktadır. İçlerinde Akşemseddin de vardır. Nitekim şeyh, yeniçerilerin başına devşirme olmayan birini, Müslüman doğmuş birini geçirmek gerektiğini belirtir. Devşirme askeri ağır ihtamlarla, para peşinde koşan ve bağlılığı olmayan kişiler olarak betimler. İlaveten şehrin, dervişlerin, erenlerin dualarıyla alındığını ifade etmiştir. Bu durum hükümdarın otoritesini gölgeler, Fatih tepki gösterir. Devşirmelerle ilgili görüşleriyse kapıkulu sistemi-tımar dengesi içinde kurulmuş Osmanlı nizamına köklü bir eleştiridir. Genç hükümdarın Akşemddin ile arasına bir mesafe koyması bu denklemde anlamlıdır.

Karşıt görüş, bu çıkışın şeyhe değil, sadece Çandarlı destekçilerine olduğunu belirtir. Şeyh, kendi isteği ile Göynük'e çekilmiştir.

Kendi yorumum şudur; Fatih, Bellini ile olan sohbetlerinde belli olduğu gibi dervişleri pek sevmez. Akşemseddin'e karşı da bu nedenle içinde bir sevgi oluşmamış olabilir. Zaten ileri ki zamanlarda Fatih'in mali yaptırımları ilk başta devşirme zümresini, tarikatları vuracaktır. Ayrıca 2. Beyazıd'ın Fatih karşıtı siyasetini de tarikatlar destekleyecektir. Ortada bir anlaşmazlık olduğu muhakkaktır.

Ulema ile Fatih'in ilişkileyse tarikatlardaki gibi topyekun bir karşıtlık değildir. Ulema kavramı ile fAtrih'in arası iyi bile sayılabilir. Zaten en önemli veziri Karamani Mehmet Paşa, ulema kökenlidir. O dönem vezirler de ulemadan seçilir. Fatih ulemaya kanunları ile ayrıcalık tanır. Öyleyse kişisel olarak tek karşı olduğu dini zümre dervişlerdi.

497 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Fatih Sultan Mehemmed . (09 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 09 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. İstanbul'Un Fethi Ve Akşemseddin. (09 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 09 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. İnalcık'A Karşıt Görüşler. (09 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 09 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın