Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

Evrimi savunan dindarlar safsatacı mı?

Dindarlar neden evrime karşı çıkmalıymış gibi bir algı var?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Çünkü kaba bir gerekçeyle evrim, dinlerin bugüne kadar dile getirdiği yaratılış iddialarını yalanlıyor.

Dinlerin hepsi, tüm canlıları yaratıcının yarattığını iddia ediyor. İnsan da buna dahil. Adem karakteri tüm dinlerde var ve topraktan yaratılmış. Ama evrim, tüm canlıların evrimleşerek ortaya çıktığını ispatladı. Bu durumda da hayatlarının odağına dini alan insanlar evrimi yalanlamaya çalışıyorlar.

Bunu zaten ilk günden beri yapıyorlar ama evrimin temel dinamiklerinin tamamen doğru olduğuna dair binlerce örnek bulundu ve aksi yönde tek bir bulgu da yok. Gelişmiş Dünya ülkelerinde evrime muhalefet eden hiç bir bilimsel kurum yok. Çok bireysel bilim insanları var ve o insanların çalıştıkları bilim kurumları da, o bilim insanlarının fikirlerinin kurumları değil, kendilerini yansıttığına dair açıklamalar yaptılar.

Bu durumda da dindarlar, yaratılış ile evrim arasında bir ortak nokta bulmak gibi alternatif bir yola başvurdular çünkü başka çareleri kalmadı. Evrim yıkılmadı, aksine her geçen gün güçlendi. Onlar da çareyi, evrimi de dinin içine katmaya çalışmakta buldular. Ama bu da olanaklı değil çünkü evrimin dinamikleri hayli belirgin ve net. E kutsal kitaplar da öyle. Ne olacak? Başvurulan yöntem, safsatalar. İlk evrilen insan Adem'miş mesela. Topraktan yaratılma iddiası kenara alındı. E madem insanlar Adem ile Havva'dan üredi, Adem ve Havva'nın çocukları birbirleri ile mi seviştiler? Ensest? Haydaa... OLmaz, olmamalı. E nasıl olacak? Çevrede başka insanlar da vardı dendi. E hani ilk insan Ademdi? Onlar, evrimleşmesini tamamlamamış ama genetik olarak insanla uyumlu atalardı dendi falan... Bugün uydurulan ve elli yıl sonra muhtemelen hatırlanmayacak çeşit çeşit mantıksız çözüm çabası.

Olmadı, olmayacak ve olamaz zaten. Dindarlar, dini paradigmaları, bilimsel gelişme ve bulgularla uyuşturmak için olağanüstü çaba sarf ediyorlar ama gerçekten bu çabalar acınası zayıflıkta. Olmuyor ve olmayacak.

"Dindarlar neden evrime karşı çıkmalıymış gibi bir algı var?" diye sormuşsunuz ama böyle bir algı yok, bu durum mecburen ortaya çıkıyor. Hem dinlerin iddia ettiklerine inanmak hem de bilime güvenmek, dürüst bir insan için olanaksız gibi bir şey. İkisi de doğru olamaz.

İnançlı insanlar, nasıl kutsal kitaplardaki bazı noktaları kabullenemiyor ama ret de edemiyor, bu durumda ara çözümler bulmaya çalışıyorsa (18 yaşından küçük bir kızla seks, orucun sağlığa faydalı olduğu gibi konular) bilimin bulgularını dini metinlerle uyuşturmak için de çalışılıyor ve ara formüller bulunmaya çalışılıyor. Bulunamayınca da safsatalara başvuruluyor. Kabaca durum bu...

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın