Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Evrimi reddeden biyologlar var mı,çok azınlık olarak varsa bile neye dayanarak reddediyorlar,evrim bu kadar açık iken reddetmeleri saçma değil mi?

3
285 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Cevap çok basit: İnançları. Yaratılışçılar ya da genel olarak evrim karşıtları, evrimin kendi inançları ile çeliştiğini düşündükleri için bunu yapıyorlar. Evrim, daha yeni yeni bilim dünyasına girdiğinde çoğu bilim insanı da inançları yüzünden reddetmişti zaten. Ama çoğunluğu da bilimsel verilere karşı koyamadı ve kabul etti. Ama inancına "bağnazlık derecesinde" bağlı olanlar kabul edemiyor hala. İkinci olarak evrimsel biyolojiye çok hakim değiller. Çok temel düzeyde evrimsel biyoloji bilmemekten kaynaklanan hataları olduğunu görebilirsiniz. Tabii komplo da uyduruyorlar. "Hepsi yalan, sahte" gibi.

Bilimde nasıl yer alıyorlar? Çünkü uydurdukları gibi bir evrim lobisi yok. Burada da kendileri ile çelişiyorlar. Ama evrim konusunda hiç kimse takmıyor, ki saygın bir akademik dergide işlerinde gerçekten uzman olan hakem denetimi ile yapılmış, akademik kurallara uygun olarak yazılmış "evrim ile ilgili" akademik makale, bilimsel veri üretemiyorlar. Sadece evrimsel biyoloji ile ilgili basit bilgisizlikler ile birkaç sitede yazı yazabiliyorlar hepsi bu. O yüzden kimse de takmıyor zaten.

465 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
11
Puan Ver
Teşekkür (10)
Paylaş
11
Orijinal Soru: Bu fütursuzca yayılan cehaletin kaynağı ne?Özellikle bazı biyokimyagerler arasında neden evrim karşıtlığı var?

Dizayn edilmiş evren fikri antik Yunan filozof Kleantes'ten beri savunulmuş ve taraftar bulmuş. Canlılığın oluşabilmesi için bazı şartların oluşmuş olması gerektiği de aşikar. Evrimde olasılık ve istatistik bu kadar ağırlıklı yer bulurken şüphe ve tartışma da haklıdır kanımca.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Var ben hemen bir kaç meşhur yartılışçıyı tanıtayım .

Henry M. Morris

Henry Madison Morris Amerikalı genç bir Dünya yaratılışçı, Hıristiyan özür ve mühendisti. Yaratılış Araştırmaları Derneği ve Yaratılış Araştırmaları Enstitüsü'nün kurucularından biriydi.

Duane Tolbert Gish, Amerikalı bir biyokimyacıydı ve yaratılışçı hareketin önemli bir üyesiydi. Genç bir Dünya yaratılışçısı olan Gish, Yaratılış Araştırma Enstitüsü'nün eski başkan yardımcısıydı

Michael John Denton, akıllı tasarımın İngiliz-Avustralya savunucusu ve Discovery Institute'un Bilim ve Kültür Merkezi'nde Kıdemli Araştırmacıdır. Biyokimya alanında doktora derecesine sahiptir.

Güçlerini arkalarındaki yüksek sermayeden alan , akademik ünvanlarının arkasına saklanarak yaratılışçılığı bilmsel göstermeye çalışan bu gibi şahısların hiç bir dayanağı yoktur

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bağırmanın olduğu yerde gerçek bilgi bulunmaz.”
Leonardo da Vinci