Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimci bakış açısı nedir? Hangi konu altında incelenir?

Evrim bakış açımı değiştirdi, ölen insanlara zayıf oldukları için elendiler şeklinde bakmaya başladım. İnsani norm harici bir vicdan hangi ideye ait?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ahlak, erdem ve merhamet gibi kavramlar gerçek değildir. Bunları biz insanlar oluşturmuştur ama topluluk halinde yaşayan insanlar için bu kavramlar bence vaz geçilmezdir. Bu kavramların birer insan uydurması olduğu, insan dışındaki varlıklar için bir ahlak olmadığı, ahlakı belirleyen bir otoritenin de olmadığını görmekteyiz. Ahlakın sanal bir kavram olması onu görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmez. Evet, biz hayvanız ve hayvani içgüdülere de sahibiz ama bu iç güdülerden vaz geçmek zorunda değiliz. Örneğin seks de üremek için olan ve gen aktarmaya yarayan bir olaydır ama nerdeyse herkes bu hayvani olguyu bildiği halde seks yapar çünkü bizlerin bilime ve öte bakış açılarına sahip olmamız birer hayvan olduğumuz ve hayvansal iç güdüleri terk etmemiz gerektiği iddiasını doğrulamaz.

Ahlak kelimesine bir çok anlam yüklenmiştir. Kimi dinin gerçeklerine göre yaşamayı bir ahlak kaidesi olarak görürken kimi ahlaklı ve erdemli bir hayatı mutluluğun yegane kaynağı olarak görmüştür. Bence ahlak dediğimiz şey gayet bireyseldir. Kendi ahlak kurallarımızı kendimiz oluşturmalıyız ve bu kuralları oluştururken göze alıcağımız gerçekler ahlakın insan topluluklarının toplu biçimde yasamasını kolaylaştıran bir ara unsur olduğu olmalı. İnsanın empati yeteceğinin ve başkaları gibi düşünebilme yetisinin sosyal toplumların ve modern insanın temeli olduğunu da unutmamamız gerekir.

Demek istediğim: bilimsel olarak sadeleştirdiğimizde mantıksız görünen olaylar, insan ilişkileri ve toplumlar çerçevesinden bakıldığında oldukça karmaşık, kaotik olabilir. İnsanlığa uzaktan bakıldığında ''zayıf oldukları için elendiler.'' gibi görünse de insan ve sosyal perspektiften bakıldığında olay çok daha derindir. Bizler dezavantajlı gruplara, hastalara hizmetler sağlamalı onları korumalıyız ve çoğu kez insanların hayatlarında gülümsemeler bırakmalıyız. Benim erdem anlayışıma göre bu böyle. Hiçbir inanca bağlı kalmasam da, bence ahlaklı bir hayat mutlu bir hayattır çünkü daha önce de dediğim gibi insanı var oluşumuzu dışlamamalıyız. Son bir örnek vermek istiyorum: Sevgi bakıldığında birkaç hormondur ama insan perspektifinde bu oldukça karmaşık olaylara ve durumlara neden olur. Bilimsel olarak birkaç hormon olduğunu bildiğimiz sevgiden vaz geçemeyiz. O yüzden ölülerimize ağlamalıyız.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. lacivert dergi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet ne zaman bir görüş haline geldi?”
Scott Adams