Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bora Bolova
Bora Bolova
3,540 UP
Üye
2

Evrim teorisi, yaratıcı bir varlığın olduğu dini inanışlar için, yaşamın var oluşunu açıklayacak çok daha mucizevi bir düşünce yöntemi değil mi?

Evrendeki herhangi bir nesnenin zaman içerisindeki değişimi neden sonuç ilişkisiyle sorgulanıp çözümlenebiliyor. Örnek olarak bir canlı doğarken veya ölürken birçok süreç geçiriyor. Bunları gözlemlenebilir kılan yaratıcı güç, neden başlangıcı esrarengiz yapmak istesin? Evrim sürecini oluşturacak alt yapıyı "yaratmak" daha mucizevi bir şey değil mi?
418 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Sert
Ali Sert
60K UP
Düşünür çok Düşünür

Bu evreni ve içindekiler ve hatta bu evren gibi nicelerini yaratan bir Tanrı'nın varlığını kabul ettikten sonra -ki dünyamızda bir pet şişenin bile kendi kendine var olduğunu düşünemiyoruz evrenin kendiliğinden tasarımcısı olmadan var olduğunu düşünmek imkansızdır- bu yaratma eylemini neden ve nasıl yaptığını anlamlandırmak gerekiyor.

Allah niçin yaratıyor? Aslında sorunun cevabı kendi içinde saklı Allah yaratıcı olduğu için yaratıyor. Nasıl bir sanatçı örneğin ressam, ressam olduğu için resim yapar. Resim yaptığı için ressamdır ve resim yapmayı bıraktığında da artık ressam olmaktan çıkar belki eski ressam denir ama halihazırda ressam değildir artık. Allah da yaratıcı olduğu için yaratır yarattığı için yaratıcıdır. Nasıl ki bir bilim insanı bilim yapmak ister bunu yapmadan durmaz-duramaz aynı şekilde Yaratıcı da tabiri caizse yaratmadan durmaz bu durum O'nun Hallak ismiyle isimlendirilir. Aynı onun gibi Allah'ın merhametli olması -Rahman, Rahim-, rızık veren olması -Rezzak-, hayat sahibi ve hayatın kaynağı olması -Hay- gibi sıfatları ve isimleri canlı varlıkların varlığını ve canlıların içinde de akıllı ve bu yarattıklarını anlamlandırabilecek ve anlayabilecek bir canlının, insanın varlığını gerektirir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonsuz güç, bilgi ve yaratmaya sahip olması bu evreni böyle büyük ve iç içe girift bir şekilde yaratmasının sebebi ve gereğidir. İşte burada sorulan sorunun cevabı vardır Allah evreni sebep sonuç ilişkisi içinde ve kendi koyduğu yasalar sınırlarında yaratmış ve bu şekilde yaratmaya devam etmektedir. Yani evrenin ilk meydana gelmesi fizikle açıklanabilmektedir. Sonrasında yaratılan her şey de bu yasalar çerçevesindedir. Canlıların üremesi, çoğalması ya da yok olmaları da yasalarla izah edilebilir öyleyse niçin canlıları evrimsel bir süreçle yaratmış olmasın değil mi?

Burada evrim teorisini tamamen inkar edilmesi ve doğadaki ilgili yasaların yok sayılması söz konusu olur ki yanlışlık burada başlıyor. Evet evrim teorisinin belirttiği mutasyon, doğal seleksiyon, izolasyon, adaptasyon gibi yasalar doğada vardır ve etkileri devam etmektedir. Fakat ilk canlı tek hücrelilerin nasıl meydana geldiği halen büyük bir soru olarak karşımızda durmaktadır biyogenez bu sorunun cevabı olamamıştır zaten evrimin kapsamına da girmemektedir. Sonrasında çok hücrelilerin nasıl ve niçin oluştuğu, nasıl beslendiği, nasıl çoğaldığı, bitki ve hayvan ayrımının nasıl ortaya çıktığı, iki ayrı cinsin ve cinselliğin nasıl ortaya çıktığı, etçil ve otçul ayrımının nasıl oluştuğu gibi binlerce tatmin edici cevap bulamayan soru, deney ve gözlem yoluyla elde edilmiş bilimsel cevap beklemektedir.

Evet Allah Kitabında insan harici canlıları nasıl yarattığını anlatmamaktadır ve büyük bir ihtimalle evrim teorisinin ön gördüğü sürece benzer bir süreç ve evrimin içeriğindeki yasalar çerçevesinde yaratmıştır bu canlıları. Fakat insanın nasıl yaratıldığı açık ve net anlatılmaktadır. İnsan yeryüzüne demir ve su gibi indirilmiştir. Demir ve su nasıl bu dünyaya ait değil uzayın başka noktalarında yaratılıp dünyaya gelmiştir, insan da mucizevi olmak kaydıyla cennette yaratılmış sonsuzluğun tadını tatmış ve içindeki sonsuzluğu aramak üzere dünyaya indirilmiştir. Varlığının amacı da Allah'ı eylemlerinde isimlerini tanıyıp taktir etmektir. Bu durumda insanın herhangi bir hayvandan türleşmesi söz konusu olamaz. Allah insanı diğer canlılara benzetse de -çünkü onlarla beslenmek zorundayız- onlardan üstün ve ayrı tutarak insana ayrı bir değer vermiştir.

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close