Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Evrim Tanrının düzeninin bir parçası olabilir mi?
124 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap

evet tabii ki

ben islam dininden örnek vereceğim . (başkaları daha değişik örnekler verebilir)

İslam'da evrim vardır . , kun fe yekun , yani ol deyince oluş süreci başlar . burada anlatılmak istenen 2 şey var

Bu Reklamı Kapat

  1. (ol deyince)Allah ol deyince olur anlamına .gelmekte .
  2. (oluş süreci başlar)vardan var etme süreci başlaması anlamına gelmekte .

O, Tek'tir, Biricik'tir, öyle ki bir şeyin olmasını istediğinde ona sadece “Ol!” der -ve o (şey hemen) oluş süreci başlar.(Yasin 36/82)

yani evrim tanrının yaratış çeşidide olabilir

2
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Evrim teorisi Tanrı hipotezine ters değildir. yaratılışçılık düşüncesine terstir yani canlılar puf diye direk var olmadı. dindar ve evrim teorisinin doğru olduğunu düşünen insanlar akıllı tasarımcı bir düşünceye genelde sahiptir. yani tanrı vardır ve evrimi yönlendirmiştir demektedirler.

evrim teorisi hakkında çok şey biliyoruz ve canlıların evrimini açıklayabiliyoruz ama tanrı gibi soyut konularda kesin ve somut kaynak bulmak imkansız olduğundan tamamen bir bilinmezlik söz konusu. inanç meselesine girmeyeceğim, bir insan yobaz olmadığı sürece istediği şeye inanabilir. yani "evrim", onun düzeninin bir parçası olup olmadığını insanların kendi şahsi inancı belirler.

146 görüntülenme
2
  • Raporla
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorunuz, bir çok açıdan objektif değil ve başka bir sorunuza verdiğim cevapta açıklamaya çalıştığım gibi algı yönlendirmesi ve kelime oyunu içeriyor. "Tanrının düzeninin" demişsiniz. Tanrının bir düzeninin var olduğu varsayımı ile sorduğunuz bir soruya, ancak, tanrının bir düzeni olduğuna inanan bir kişi cevap verebilir. Bir anlamda, "Tanrının varlığını ispatlayan kanıtlardan hangisi vs. vs." gibi bir soru bu. Tanrının varlığını gösteren bir kanıt var mı ki böyle bir soruya cevap verilebilsin?

Bu birinci nokta... İkincisi, "Tanrının düzeni" ne demek? Yani...

1- Hangi tanrının? Yahudiliğin tanrısının düzeni mi? Hıristiyanlığın tanrısının düzeni mi; İslamiyetin tanrısının düzeni mi? Hepsinin düzeni farklı çünkü. Yahudiliğin tanrısının düzeninde Yahudiler üstün kavimdir. O tanrıya göre sorunuza bu gerçeğe göre cevap verecek olursak "Yahudiler için Tanrı, fakrlı bir evrim dinamiği yaratmıştır. Örneğin Yahudiler, doğal seçilimden etkilenmez, hiç bir çevresel etki, Yahudilerin neslini bitiremez, onlar evrimden etkilenmez."mi demeliyiz? Hıristiyanlığın tanrısının düzeninde "Tanrı bizimle birdir, o da evrim geçirir" mi demeliyiz? Ya da İslamiyetin tanrısına göre cinler vardır ve cinlerin evrimini araştırmak da bilimin bir parçasıdır mı demeliyiz? Hangi tanrının düzenine göre evrimi tanımlayalım?

Bu Reklamı Kapat

2- Düzen ne demek? Örneğin 65 milyon yıl önce, Dünyaya çarpıp yer yüzündeki çok hücreli hayatın %95'ini yok eden gök taşı tanrının düzeninin bir parçası mıydı? Çağlar boyu, milyonlarca insanı, kadın erkek çocuk ayırt etmeden acılar içinde öldüren salgın hastalıklar tanrının düzeninin bir parçası mıdır? Her saniye iklim şartlarından, besin yetersizliğinden, doğal düşmanlardan dolayı acı çekerek ölen sayısız yavru hayvan ya da insan, tanrının düzeninin neresindedir? Tanrının düzeni kavramına şüpheyle bakmamıza neden olabilecek onlarca durum sayabilirim ve bazıları can sıkıcı olabilir, o nedenle kısa kesiyorum... Tanrının düzeni, Dünyanın oluşumu için yaklaşık 8 milyar yıl, canlılığın oluşması için 9 milyar yıl, çok hücreli canlılığın oluşması için 10 milyar yıl, insanın oluşması için 13,7 milyar yıl, dinlerin oluşması için 13,79 milyar yıl, beklememizi mi gerektirdi? Tanrının, kendisine inanacak 6 milyar insanı var etmek için 13,79 milyar yıl beklenmesini gerektirecek bir düzen kurması gerçekten ilginç. Tanrının bir düzeni olduğunu iddia eden arkadaşlarımızın, bu konudaki rahatlıklarını ve kendilerinden emin olma durumlarını bizlere de anlatıp açıklaması gerçekten çok aydınlatıcı ve besleyici olurdu.

3- Evrim, en azından bugün için, hakkında en küçük bir şüphe duymadığımız bir bilimsel olgu. Binlerce kanıt gördük evrimin varlığı ve temel esasları üzerine. Tek ama tek bir aykırı durumla karşılaşmadık. Ve evrimin dinamikleri hayli acımasız. Kıyasıya mücadele, rekabet, bazı durumlarda tahmin edilmesi güç ölçekte acı ve ıstırap içeriyor. Eğer bir tanrının var olduğuna, bu tanrının -ister başlangıçta tek bir kez, ister süreç boyunca sürekli -evrene ve dünyaya müdahale ettiğine inanıyorsak gerçekten yöntemlerinin erdemli olup olmadığını düşünmemiz gerekli. Yani evrim, var olduğunu iddia ettiğimiz tanrının var olduğunu iddia ettiğimiz düzeninin bir parçası ise, canlılara, hayatta kalmaları için birbirlerini yemeleri mesajını veren ya da bunu öğreten bir tanrı, üzerine düşünülesi yöntemleri haklı ve uygun görmüş demektir. Bu düzeni bilerek, isteyerek, bilinçle ve tercihle inşa etmiş demektir. Bir kaplan, bir ceylan sürüsüne saldırır, en zayıf olanı yakalar ve canlı canlı yer. Ve bunu, hayatı boyunca yapar. Onlarca yüzlerce kez. Binlerce kaplan, ömürleri boyunca yüzbinlerce ceylanı yer. Tanrının, o kaplanın hayatta kalması için uygun gördüğü yöntem bu ise bu "düzen", her şeye gücü yeten, sınırsız beceride ve yeterlilikte bir tanrı için biraz... nasıl desek... acımasızca sayılmaz mı? Yoksa ceylanın tanrı katında hiç bir değeri yok mudur? VAr oluşu sadece kaplanın bir öğÜnde karnını doyurması mıdır? Ve aynı tanrı, uygun görse, tüm canlıların, yaşayabilmek için gerekli olan enerjiyi, güneşten almalarını sağlaması ve birbirlerini öldürmelerine hiç gerek kalmayacak bir düzen kurması gayet olasıdır. Ama bunu tercih etmemiştir. Hayvanların birbirlerini yemesini istemiştir. Ceylan bir yavru doğurur, kaplan gelir o yavruyu yer ve anne ceylan bir an buna üzülür ve sonra "Neyse... Başka bir yavru doğurayım bari" deyip erkeği ile tekrar çiftleşmeye koyulur. Çok mu acımasız? Hayır. Doğada gerçekten böyle çünkü.

4- Tanrının düzenine göre, bugüne kadar "yaratılmış" canlı türlerinin, en az, %99'u yok olmuştur. Madem ortada bir tanrı düzeni var, bu da tanrının düzeninin bir parçası olsa gerek. Peki... Eğer öyle ise biz insanoğlu, nesli tükenmekte olan bir canlıyı koruma altına alarak yaşatırsak herhalde tanrının düzenine çomak sokmuş oluyoruz. Öyle mi? Bu canlı, biz insanların Dünyada yarattığı yok oluştan etkilenerek soyu tükenme tehlikesine giren bir canlı da olmayabilir. Bu durumda biz de tanrının düzeninin bir parçası olduğumuza göre muhtemelen tanrı, bizi, soyu tükenmekte olan bir canlının hayatına devam etmesi için var ettiği bir tür olabiliriz. Ya da tüm canlıları yeryüzünden silme misyonuna sahip katil bir tür? Öyle miyiz? Bu da tanrının planladığı bir şey mi?

Bu Reklamı Kapat

Bu sohbet uzaaaar gider... Onlarca yüzlerce argüman, şüpheli durum, açıklama gerektiren ayrıntı vs. bulmak çocuk oyuncağı. Ama temel olarak, varlığı şüpheli durum ve olguları peşinen var olarak kabul edip onun üzerine soru sorulursa, alınacak cevabın objektif, tarafsız ve gerçekleri gösteren bir cevap olma olasılığı çok düşüktür. Elbette isteyen istediği soruyu sorup cevap arayabilir, buna müdahale etmek hiç birimizin haddi değil ama gelecek cevaplar da aynı özgürlüğe ve serbestliğe sahip. Kendi adıma sorduğunuz soruya uygun gördüğüm cevap yaklaşık olarak böyle. Ve fark ettiğiniz gibi yazdıklarım, aslında sorunuzun cevabı değil. Çünkü fark ettiğiniz gibi sorunuzdaki ön kabulleri ve görüşleri paylaşmıyorum. Bunun nedeni de bu ön kabullerin ve görüşlerin, bilimsel esaslara dayanmıyor olması. Kişisel görüş, inanç ve yaklaşımlara yorum yapmak da haddimiz değil ama bilimsel esas temeller söz konusu olduğunda konu, kişisellikten çıktığı ve hemen her soruya, bilimsel çerçevede cevap vermek de olanaklı olduğu için aslında pek de zorlayıcı ya da sınırlayıcı değil.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıcakla...

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et