Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim sürecinde neden insanların çoğu din kabul eder. Dinlerin evrim sürecine etkisi nedir? Neden bazı insanlar dindar olur?

Yeryüzündeki indanların çoğu bir dine inanır bunun sebebi nedir? Ölüm korkusu mu?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
2 Cevap

İnsan'ın dini yaratması evrime olağanüstü bir katkı sağlıyor.Bildiğin gibi Dünya üzerinde bizim dışımızda başka insanlarda yaşadı ama onlar bizim kadar gelişmedi neden çünkü onlar soyut şeyler düşünemediler, insanoğlu gerçek olmayan bir varlık düşünmeye başladıkça hızlıca besin zincirinin tepesine beyini sayesiyle çıktı.Soyut şeyler düşünmek hayal gücü demektir, bir Neanderthel grubundaki diğer insanlara "Dikkat! Aslan geliyor" diyip grubunu basit bir cümleyle koruyabilir ama biz yane Homo Sapiens "Aslan bizim kabilemizin koruyucu ruhudur." gibi bir şey deyip bir mitoloji yaratabilir, bunu sadece biz yapabiliriz.

Stadel Aslanı
Stadel Aslanı
The British Museum

Mesela MÖ 40.000 yılında kafası aslan, vücudu insan şeklinde gerçek olmayan canlı düşünülmüş ve heykelleştirilmiş.Dinler böyle yaratılıyor, şimdi gelelim insanların neden inanmak istediğine ;

Din, kötü bir şey gibi gösterilse bile tarih açısından insanları birleştirmek için en iyi soyut kavramdır bu din.Mesela bir milliyet yüzünden iki kişi birbirini öldürebilir ama o iki farklı milliyetten olan kişi biz din kardeşiyiz deyip barışçıl yaşayabilir.İnsan sosyal bir canlıdır ve toplu halde bulunmak her zaman daha iyidir dinde insanları bir noktada toplar gayet iyi bir şeydir bu.

İnsanların inanma sebebide kendilerini kurtarmak istemeleri düşünsene öldükten sonra sonsuz bir uykuyamı yatmak istersin yoksa sonsuza kadar istediğinin olduğu/yaşandığı bir Cennet'mi ?

İnsanlar yaptıkları iyiliğin karşılıksız kalmasını istemiyorlar vb. şeylerle açıklanabilir.

Teşekkür (1)
2

İnsanın belli inançlara, din e sahip olması, tam olarak antropolojik nedenlerle açıklanabilir değil gibi.

Evet, tarihsel süreçte anlaşılamayan herşey, doğa üstü olarak tanımlanmış olabilir, bu aslında inanılmaz değişmedi, hala tam olarak anlaşılamayan konular, Allah ın hikmeti şeklinde değerlendiriliyor. Ancak burada şöyle bir şey var, olayların anlaşılabiliyor olması, onların varolmalarının nedenini salt kendilerinden kaynaklanması demek olmuyor.

Yani rasyonel bilgi ve felsefe ilerledikçe, bilimsel gözlem ve deney ile açıklayabiliyor olmanın, tanrısallık ile doğrudan korele olmadığı anlaşılıyor.

Rasyonalite ve bilimi anlamak ile, ona anlam yüklemek farklı şeyler.

Geçmiş dinler için, bir güce sığınma ve bilinemezliklerin bir sonucu olarak tanrıya inanmadan bahsedilebilir. Bu yanlış da olmaz, ancak modern zamana geldikçe, holistik bakış açısı -disiplinler arası- oluştu ve bütün bilimsel yöntemlerin elde ettiği sonuçların ortak örüntülere sahip olduğu anlaşılmaya başlandı. Yani insanlar varoluşa ve bilimsel bulguya anlam yüklerken, artık bilemiyor olma üzerinde değil, aksine anlayabilmiş olmaları üzerine anlam yüklüyor. Zaten bu nedenle spiritüalizm gibi ne din i ne bilimi tam anlayamamış garip yaklaşımlar türedi.

Kısaca bilimsel bilgiye anlam yükleme ihtiyacı çok temel bir ihtiyaç, fizik evrenin kaynağı fizik olmayan bir formda olması yönüyle de anlam yüklemeye açık bir alan oluşturmakta. Yani görünür olanın aslı, kendisinden bağımsız ve daha cevher formunda büyük ihtimalle.

Burada doğru soru, farklı inanış biçimleri eş zamanlı olarak nasıl yaşanabilmekte...

Kişi rasyonel bilgiye muhatap olup onu anlamlandırmamayı başarabilir mi.....

Kişinin objektif olmamasına rağmen rasyonaliteyi anlamdan bağımsız ele alma iddiası ne kadar gerçek olabilir...... vs vs vs

İrrasyonel bir alana girince referanslar değişiyor. Bu nedenle biyolojik gelişim bunu tam olarak açıklamaya yetmiyor.

Teşekkür
0

Kaynaklar

  1. http://www.dat.net.tr/FileUpload/op488361/File/insan_olmanin_psikolojisi_tanitim.pdf http://www.dat.net.tr/FileUpload/op488361/File/insan_olmanin_psikolojisi_tanitim.pdf
  2. http://www.ethosfelsefe.com/ethosdiyaloglar/mydocs/FELSEFI BEDENDEN SOSYOLOJIK BEDENE[1].pdf http://www.ethosfelsefe.com/ethosdiyaloglar/mydocs/FELSEFI BEDENDEN SOSYOLOJIK BEDENE[1].pdf
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gerçek olan tek büyüdür.”
Genndy Tartakovsky
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder