Sorulara Dön
1
Psikoloji & Psikiyatri

Evrim sürecinde neden insanların çoğu din kabul eder?

Yeryüzündeki indanların çoğu bir dine inanır bunun sebebi nedir? Ölüm korkusu mu?

2
244 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İnsanın belli inançlara, din e sahip olması, tam olarak antropolojik nedenlerle açıklanabilir değil gibi.

Evet, tarihsel süreçte anlaşılamayan herşey, doğa üstü olarak tanımlanmış olabilir, bu aslında inanılmaz değişmedi, hala tam olarak anlaşılamayan konular, Allah ın hikmeti şeklinde değerlendiriliyor. Ancak burada şöyle bir şey var, olayların anlaşılabiliyor olması, onların varolmalarının nedenini salt kendilerinden kaynaklanması demek olmuyor.

Yani rasyonel bilgi ve felsefe ilerledikçe, bilimsel gözlem ve deney ile açıklayabiliyor olmanın, tanrısallık ile doğrudan korele olmadığı anlaşılıyor.

Rasyonalite ve bilimi anlamak ile, ona anlam yüklemek farklı şeyler.

Geçmiş dinler için, bir güce sığınma ve bilinemezliklerin bir sonucu olarak tanrıya inanmadan bahsedilebilir. Bu yanlış da olmaz, ancak modern zamana geldikçe, holistik bakış açısı -disiplinler arası- oluştu ve bütün bilimsel yöntemlerin elde ettiği sonuçların ortak örüntülere sahip olduğu anlaşılmaya başlandı. Yani insanlar varoluşa ve bilimsel bulguya anlam yüklerken, artık bilemiyor olma üzerinde değil, aksine anlayabilmiş olmaları üzerine anlam yüklüyor. Zaten bu nedenle spiritüalizm gibi ne din i ne bilimi tam anlayamamış garip yaklaşımlar türedi.

Kısaca bilimsel bilgiye anlam yükleme ihtiyacı çok temel bir ihtiyaç, fizik evrenin kaynağı fizik olmayan bir formda olması yönüyle de anlam yüklemeye açık bir alan oluşturmakta. Yani görünür olanın aslı, kendisinden bağımsız ve daha cevher formunda büyük ihtimalle.

Burada doğru soru, farklı inanış biçimleri eş zamanlı olarak nasıl yaşanabilmekte...

Kişi rasyonel bilgiye muhatap olup onu anlamlandırmamayı başarabilir mi.....

Kişinin objektif olmamasına rağmen rasyonaliteyi anlamdan bağımsız ele alma iddiası ne kadar gerçek olabilir...... vs vs vs

İrrasyonel bir alana girince referanslar değişiyor. Bu nedenle biyolojik gelişim bunu tam olarak açıklamaya yetmiyor.

217 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Http://Www.dat.net.tr/Fileupload/Op488361/File/Insan_Olmanin_Psikolojisi_Tanitim.pdf. (27 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 27 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Http://Www.ethosfelsefe.com/Ethosdiyaloglar/Mydocs/Felsefi Bedenden Sosyolojik Bedene[1].Pdf. (27 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 27 Kasım 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

İnsan'ın dini yaratması evrime olağanüstü bir katkı sağlıyor.Bildiğin gibi Dünya üzerinde bizim dışımızda başka insanlarda yaşadı ama onlar bizim kadar gelişmedi neden çünkü onlar soyut şeyler düşünemediler, insanoğlu gerçek olmayan bir varlık düşünmeye başladıkça hızlıca besin zincirinin tepesine beyini sayesiyle çıktı.Soyut şeyler düşünmek hayal gücü demektir, bir Neanderthel grubundaki diğer insanlara "Dikkat! Aslan geliyor" diyip grubunu basit bir cümleyle koruyabilir ama biz yane Homo Sapiens "Aslan bizim kabilemizin koruyucu ruhudur." gibi bir şey deyip bir mitoloji yaratabilir, bunu sadece biz yapabiliriz.

Stadel Aslanı
Stadel Aslanı
The British Museum

Mesela MÖ 40.000 yılında kafası aslan, vücudu insan şeklinde gerçek olmayan canlı düşünülmüş ve heykelleştirilmiş.Dinler böyle yaratılıyor, şimdi gelelim insanların neden inanmak istediğine ;

Din, kötü bir şey gibi gösterilse bile tarih açısından insanları birleştirmek için en iyi soyut kavramdır bu din.Mesela bir milliyet yüzünden iki kişi birbirini öldürebilir ama o iki farklı milliyetten olan kişi biz din kardeşiyiz deyip barışçıl yaşayabilir.İnsan sosyal bir canlıdır ve toplu halde bulunmak her zaman daha iyidir dinde insanları bir noktada toplar gayet iyi bir şeydir bu.

İnsanların inanma sebebide kendilerini kurtarmak istemeleri düşünsene öldükten sonra sonsuz bir uykuyamı yatmak istersin yoksa sonsuza kadar istediğinin olduğu/yaşandığı bir Cennet'mi ?

İnsanlar yaptıkları iyiliğin karşılıksız kalmasını istemiyorlar vb. şeylerle açıklanabilir.

301 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın