Sorulara Dön
1
Teoloji & Din Felsefesi

Evrim herhangi bir tanrı tarafından yaratılmış olabilir mi?

Evrimin keşfiyle monoteist dinlerin temeli sarsıldı. Geçmişten günümüze evrim hala din karşıtı ilan ediliyor. Peki evrim yaratılmış bir süreç olabilir mi? Veya monoteistlerin hep kullandığı cevap olan adem ve havva var olmuşsa eğer maymun ırkından gelen ilk sapiens türü olabilirler mi?

3
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhaba

Teorik olarak bu sorunun cevabı evet olabilir. Çünkü kulakları çınlasın Kerem Cankoçak hocamızın çok sevdiğim deyimiyle her fizik bir metafiziğe dayanıyor. Yani hep bir geri adımda cevabını bulamadığımız(yani gözlem yapamadığımız) bir alan var. Bu şu an için t=0 anı. Her ne kadar bilimsel spekülasyonlar varsa da (örneğin kuantum fokurdamalarından evren oluşması gibi) bu noktada fiziğimiz çalışmıyor. Es keza kara deliklerin tekillik noktalarında da öyle.

Ha bunları bir gün çözersek oradan da geride tıkanacağımız yerler olacak. Yanlış bilmiyorsam buna "kozmik sansür" adı verilmekte. Dolayısıyla bir Tanrı var olabilir. Evrenin kurallarını bu şekilde koymuş olabilir. Aksi de mümkün tabi.

Bir inanca sahip olalım veya olmayalım kesin olan şey, biz evrenimizin işleyişini anlamak istiyorsak elimizdeki en iyi silah bilmsel metot'tan şaşmamak.

177 görüntülenme
7
Teşekkür (4)
Paylaş
7

Merhabalar, bu benim de düşündüğüm çok güzel bir soru

Elbetteki bilimsel anlamının dışında bir anlam yüklemek istersek, evrimi de bir yaratıcı tarafından yaratılmış bir süreç olarak sayabiliriz. Evrimin bilindiği üzere çoğu monoteist dini yaratılış açısından sarstığı da doğrudur. Buna bir örnek olarak da Adem ve Havva verilebilir.

Dünya üzerinde yaşamış ilk insan "türlerinin" günümüzdeki Homo Sapiens türüne kıyasla epey farklı oldukları gerçek. Eğer ki yaratılış doğruysa bu sonucun bizi Adem'in türünün ne olduğunu düşündürmesi de doğaldır. Eğer Adem'i İncil, Kuran, Tevrat ve çeşitli dini kitaplar tarafından anlatıldığı şekilde bir Homo Sapiens sayarsak o zaman ondan önce yaşayan mesela Neandertalleri insan saymamalıyız. Bu çok yanlış bir kanı olur şüphesiz. Eğer Adem'i ilk insan olarak primat takımının bir üyesi sayarsak o zaman bu Adem'in aslında kutsal kitaplarda anlatıldığı kadar gelişmiş olduğu bilgisiyle çelişir. Dolayısıyla (benim inancıma göre) evrim, olası bir yaratan hakkında yorum yapmaz ama varsa bu yaratıcının nasıl yarattığı konusuna bir sınır çeker.

Bu soruyu yaklaşık 1 sene öncesinde Evrim Ağacı'nın instagram sayfası üzerinden sormuştum, altına gelen cevaplarda da, yaratılış inancına sahip insanlar Adem öncesini "Beşer Öncesi" adını verdikleri bir kategoride görüyorlardı. Homo Sapiens öncesi türleri de insan sayıyorlardı ancak Adem ve Havva türünden olmadığı iddiasındaydılar. Elbetteki bu bilimsel açıdan test edilmeye müsait olmayan bir yaklaşım.

Sorulabilir ki acaba bilim, homo sapiens öncesi ara türleri açıklamamış olsaydı, yine de bu iddiada bulunurlar mıydı? Kestiremiyorum. Ancak söyleyebilirim ki evrimin bir yaradan tarafından tasarlanmış olması yanında test edilmesi olanaksız ve şüphelerle dolu birçok cevabı da, soruyu da beraberinde getirir gibi gözüküyor.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Merhabalar;

Benim bu soruda yanlış bulduğum bir nokta var, bir şeyleri açıklamaya çalışırken neden hep tanrı temelli yaklaşıyoruz, karşılaştığımız problemlere tanrı odaklı çözümler bulmaya çalışıyoruz. Bence bu soruya karşılık şöyle bir soru sorulmalı "Neden tanrı diye bir şeyin var olduğunu düşünüyoruz ?" Başlıktaki soru "Evrim bir kalemtıraş tarafından yaratılmış olabilir mi ?" sorusundan farksızdır. Hatta kalemtıraşın yaratmış olma ihtimali daha fazla bence, en azından var olduğunu bildiğimiz bir şey. Tanrı sadece bir varsayımdır, bilimsel ve akılcı bir yanı yoktur. Bu yüzden doğruya ulaşmak için bilimsel olmayan, akılcı olmayan, somut olmayan şeyleri bakış açımızdan çıkarmalıyız, yoksa çok dar bir pencereden bakmış oluruz. Evet açıklanması gereken şeyler vardır, bunların cevabını henüz bilmiyoruz ve akılla ve bilimle bu cevapları bulamadığımız sürece bu sorulara verilecek en iyi cevap "henüz bilmiyoruz" olmalıdır. Kısa bir anekdot; orta çağda "bilmiyorum" demeyi bilmeyen insanlar depremlerin, dünyayı kafasında taşıyan öküzün kafasını sallaması ile olduğuna inanmıştır.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın