0

Evrim dine ters düşer mi?

Eğer evrim ilk insanın var olmadığını savunuyorsa, evrim dine ters mi düşer? Evrim ateizmi gerektirir mi?

4
378 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Bilimsel herhangi bir argüman, din ile çelişmez.

Böyle bir durum olursa kişi ya bilimsel ya da dine ait bir eksiklik sorun anlayış eksikliği yaşıyor demektir.

Kısaca, evrene yüklenmiş bilim ile bunu yükleyenin sözü olarak kabul edilen kitabın aynı şeyi söylemesi gerekir. Ikisini de gerçekten anlamaya çalışarak bakmak, içsel tutarlılığını koruyarak ele almak gerekir.

283 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Semavi Din'lerin ortak noktası olan ilk insan Hz. Adem ile evrim çelişir.Evrim İslam ile veya başka bir din ile çelişmez dense bile (bence) bu yanlıştır.Evrime göre hiçbir canlının ilki olmaz bu nedenle ilk insanda var olamaz, üstüne bir de topraktan yaratıldı gibi delice bir şey söyleyince bilim yerine ilim devreye giriyor o yüzden (tekrar bence) bilim ile din çelişir.Eğer din ile bilim çelişirse zaten o dinin gerçek olmadığının kanıtıdır.

310 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Bu konu çok tartışmaya açıktır. Çünkü kutsal kitaplardaki yazıların anlatmak istedikleri kişiden kişiye değişebilir. Yani kutsal kitaplara yorum karışabilir. Bu yorumlara göre de kimilerine göre evrim din ile ters düşer, kimine göre de kutsal kitaplarda evrime ters düşen bir yazı yoktur. Evrim ile dinin çelişip çelişmediği sizin yorumunuza bağlıdır.

Kendi düşüncenizi belirtmek için kutsal kitapları okuyarak araştırma yapabilirsiniz.

238 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Buna benzer bir soru daha önce de sorulmuştu. (Soruda İslam diye de geçse de genellemek ve diğer dinler ile karşılaştırıp yorumlamak mümkün.)

Kısaca "Evrim gibi bilimsel gerçekler ile İslam'ın bazı yorumları çelişir, bazı diğer yorumları çelişmez. Önemli olan, kişinin bu yorumlardan hangisine inandığıdır."

https://evrimagaci.org/soru/evrim-teorisi-islam-dini-ile-celisir-mi-486

Ayrıca Evrim Ağacı Youtube kanalında bununla ilgili bir video var. İzlemenizi öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=wbWPaFGpNBI

252 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku