Sorulara Dön
0
Sahtebilim & Şüphecilik

Evrim ağacı'nın bilim anlatmadığı, bilimsel çalışma ve bilgisinin olmadığı, verdiği bilgilerin hayal ürünü olduğu iddiasına nasıl cevap verilir?

3
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu durum ile baş etmenin en kolay yolu, konuyu doğrudan akademik düzleme taşımaktır. Önce Evrim Ağacı yazısının altında bulunan akademik kaynaklara ya da ilgili konu ile ilgili kısa bir araştırmayla bulunabilecek Google Scholar gibi bilimsel veritanlarında bulacağınız kaynaklara başvurup daha sonra "İster bu kaynakların hepsini oku, okuyamıyorsan Evrim Ağacı okuyamayanlar için anlatmış." dersiniz böylece ana konu, Evrim Ağacı'ndan bağımsız bir şekilde akademik düzleme çekildiği için karşı taraf da bu anlatılanların bilim olmadığını iddia etmek için ilgili akademik kaynakları çürüten akademik kaynak sunmak durumunda kalacaktır. Akademik kaynakları çürütemezse Evrim Ağacı'nın anlattıklarının hayal ürünü değil, bilimin oraya koyduğu veriler olduğunu kabul etmiş olacaktır.

Bunu yaptıktan sonra yapacağınız ilk iş komplo teorisi ile kaçmayı engellemektir. Konu akademik düzleme taşındığı zaman gelecek komplo teorisyeni argümanlara karşı ise "Bu akademik kaynakları çürüten makale olduğunda koca bilim sahasında değişikliğe gidileceği için yüzlerce akademik kurumdan milyonlarca atıf alır, Nature gibi sağlam akademik dergilerin istediği de bu zaten. Yani sizi baş tacı yaparlar, komplo teorisyeni olmanıza gerek yok." diyebilirsiniz. Yani kişi, dinci siteler, dernekler, haber yazıları, video veya birisinin lafı ile değil, Nature gibi sağlam akademik kaynaklar ile gelebilmelidir.

Konuyu akademik düzleme çekip komplo teorisyeni bakış açısının hatasını gösterdiğinizde tartışma "Evrim Ağacı'na boş bir şekilde laf atmak"tan çıkıp "akademik düzlemde yapıcı bir araştırma ve kontrol"e dönecektir.

3
Teşekkür (1)
Paylaş
3

Bu kişi senin için değerli biriyse ona kanıt olarak kaynakları sunabilirsin: Evrim Ağacı yazılarını kaynaklarıyla beraber destekliyor, bu kaynakları bu kişiye göstererek bunun hayal ürünü olmadığını rahat bir şekilde kanıtlayabilirsin. Fakat kanıtlayan taraf tabii ki sen olmamalısın çünkü başlangıçta bir fikir/görüş belirten o olduğu için onun sana kanıtlaması gerekiyor. (!)

Fakat senin için değerli biri değilse ve aynı zamanda açık fikirli değilse tartışmaya girmemeni öneririm. Senin için zaman kaybı olur, onun yerine herhangi bir makale okusan/bilgi öğrensen senin için daha yararlı olur.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

İddiasını ispatlamasını iste. Konuşma kabiliyetine sahip herkes bir iddia ortaya atabilir, ancak o iddiayı kanıtlamak asıl meziyet isteyen iştir.

Pisletmek o pisliği temizlemekten çok daha kolaydır diye bir söz var. Bu ortaya bu şekilde atılan iddialar için de geçerli.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın