Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Evrenimiz içinde hiçten bir evren yaratılabilir mi?

Merhaba, gerçek anlamdaki hiçlik kavramı sürekli devinim halinde olan kuantum dalgalanmasıyla oluşan sanal parçacık ve antisinin yok oluşuyla meydana geliyor diye biliyorum ( lütfen yanlışım varsa düzeltin ). Peki evrenimiz içinde de kuantum dalgalanması gözlenebiliyor mu. Gözlenebiliyorsa bu hangi koşullarda meydana geliyor?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunuza cevap vermek çok zor.

Kuantum dalgalanmaları ile hiçlikten evren oluştuğu fikri halen fikir aşamasında ve üzerinde ciddi tartışmalar dönüyor.

Evrenimizde hiçlik olmadığı için bir quantum fluctuations ve false vacuum durumu oluşturmak şu an için mümkün görünmüyor.

Vakum kuantum köpüğü içindeki özelliklerin ve niteliklerin dağılım istatistiklerini bilmiyoruz (örneğin, ortaya çıkan ve çıkan sanal parçacıkların sanal kütlelerinin dağılımı nedir ?).

Bununla birlikte, basit bir adımlık senaryo (Tryon senaryosu) şöyle devam eder: Arada sırada, süper kütleli bir sanal parçacık var olur. Bazı nedenlerden dolayı (bağımsız olarak kurulacak - önceden var olan bir kuantum boşluğu, vb.) Kuantum yasaları, bu süper kütleli sanal partikülün patladığı ortama uygulanır.

Bu nedenle vakumda bir zaman kuantumu uygulanır ve süper kütleli sanal parçacık, Heisenberg ilişkisi altında hüküm süren zaman kuantumunun izin verdiğinden daha büyük olur - başka bir deyişle, süper kütleli parçacıklara cevap veren zaman konjugatının, daha küçük olması gerekirdi.

Eğer kütle sanal kalırsa, Heisenberg'in denklemi ihlal edilirdi, doğa buna izin vermiyor: Bu ihlali önlemek için süper kütleli sanal kütle anında gerçek oluyor. Dolayısı ile Membran teorisi üzerine onlarca çocuk hipotez var ve uzun bir zaman hepsi hipotez olarak kalacak gibi durmakta.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Düşünmek, kimsenin vergilendiremeyeceği tek şeydir.”
Charles F. Kettering