Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrenimiz içinde hiçten bir evren yaratılabilir mi?

Merhaba, gerçek anlamdaki hiçlik kavramı sürekli devinim halinde olan kuantum dalgalanmasıyla oluşan sanal parçacık ve antisinin yok oluşuyla meydana geliyor diye biliyorum ( lütfen yanlışım varsa düzeltin ). Peki evrenimiz içinde de kuantum dalgalanması gözlenebiliyor mu. Gözlenebiliyorsa bu hangi koşullarda meydana geliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sorunuza cevap vermek çok zor.

Kuantum dalgalanmaları ile hiçlikten evren oluştuğu fikri halen fikir aşamasında ve üzerinde ciddi tartışmalar dönüyor.

Evrenimizde hiçlik olmadığı için bir quantum fluctuations ve false vacuum durumu oluşturmak şu an için mümkün görünmüyor.

Vakum kuantum köpüğü içindeki özelliklerin ve niteliklerin dağılım istatistiklerini bilmiyoruz (örneğin, ortaya çıkan ve çıkan sanal parçacıkların sanal kütlelerinin dağılımı nedir ?).

Bununla birlikte, basit bir adımlık senaryo (Tryon senaryosu) şöyle devam eder: Arada sırada, süper kütleli bir sanal parçacık var olur. Bazı nedenlerden dolayı (bağımsız olarak kurulacak - önceden var olan bir kuantum boşluğu, vb.) Kuantum yasaları, bu süper kütleli sanal partikülün patladığı ortama uygulanır.

Bu nedenle vakumda bir zaman kuantumu uygulanır ve süper kütleli sanal parçacık, Heisenberg ilişkisi altında hüküm süren zaman kuantumunun izin verdiğinden daha büyük olur - başka bir deyişle, süper kütleli parçacıklara cevap veren zaman konjugatının, daha küçük olması gerekirdi.

Eğer kütle sanal kalırsa, Heisenberg'in denklemi ihlal edilirdi, doğa buna izin vermiyor: Bu ihlali önlemek için süper kütleli sanal kütle anında gerçek oluyor. Dolayısı ile Membran teorisi üzerine onlarca çocuk hipotez var ve uzun bir zaman hepsi hipotez olarak kalacak gibi durmakta.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. thinkingmatters Kuantum dalgalanmaları evreni yarattı mı ?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hükmetmek kolaydır, yönetmek ise zor.”
Johann von Goethe
Geri Bildirim Gönder