Sorulara Dön
1
Astronomi & Kozmoloji

Evrendeki bir varlık evrenin geleceğini değiştirecek veya şekillendirecek zekaya erişebilir mi?

Mesela insanlık bu kadar kısa sürede teknolojide önemli mesafe katetmişken binlerce yıl içerisinde mesela güneş sisteminin kaderini değiştirebilir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bir önceki cevapta formul anlatımında bir hata yapmışım. K, Kardeshev medeniyet seviyesinin sembolü olmalıdır. K=1 olarak alındığında, 10^(10K+6)=P yani P=10^16 sonucunu verir. Ekteki kaynakta daha detaylı anlatılmaktadır.

121 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kozmonot Nikolai Kardeshev'in bu konuyla ilgili "Kardeshev Scale" adı verilen bir teorisi var. Bu teoriye göre, medeniyet düzeyleri - bir gezegendeki baskın tür için - sıralanmış. 0'dan başlayarak 3'e kadar toplam 4 medeniyet seviyesi bulunuyor. Günümüzde gelinen bilgi ve teknoloji seviyesinin getirdiği gözlenebilirlik sayesinde geliştirilen yeni fikirlere göre bunun 4. veya 5. seviyelerinin de olduğu tartışmalı bir şekilde dile getiriliyor.

Teoriye göre, bir gezegendeki türün ihtiyaç duyduğu ve karşılayabildiği enerji seviyesi, gezegenin medeniyet seviyesini belirliyor. Aşağıda görülen formüle göre, K watt briminde enerjiyi, P ise gücü sembolize etmektedir. Bu hesaba göre 10^16 W, 1. Medeniyet Seviyesi'ne (Type 1 Civilization Status) ulaşıldığını gösteren minimum enerji kapasitesidir. Bu miktar enerji, gezegendeki enerji kaynaklarıyla sağlanamayacak kadar büyüktür ve en yakın yıldızdan, doğrudan sağlanır.

Type 2 CS için tanımlanan minimum enerji miktarı ise 10^26 W'tır. Bu büyüklükteki bir enerjinin karşılanabilmesi için, Star Wars evreninde görülen Death Star'a benzer ve ondan çok çok daha büyük bir santral gerekir. Öyle ki, bir yıldızın etrafını tamemen çevreleyecek kadar büyük olmalıdır. (Avengers: Endgame'de bu konu işlenmiştir. Lakin o bilim kurgudan çok fantazi kategorisine giriyor)

Type 3 CS için gerekli olan enerji seviyesi 10^36 W. Bu seviyedeki bir enerji, bir galaksinin tamamı enerji kaynağı olarak kullanıldığında elde edilebilir. Bu seviye ve ötesine (Kardeshev'den bağımsız olarak tartışmaya sunan çevrelerin iddia ettiği 4. ve 5. seviyeler) ulaşmış bir tür, göksel varlıklar (tanrısal) olarak değerlendirilebilir. Ulaştıkları seviye, günümüz bilgi ve teknolojisiyle hayal edilemeyecek kadar ileridir. Işınlanma, zamanda yolculuk, yeni türler yaratma vb. gibi konular onlar için sıradan olaylardır.

Bunun yanı sıra, günümüz itibariyle Dünya gezegeninin bulunduğu seviye Type 0'dur. Type 1'e en erken önümüzdeki yüzyıl içerisinde geçilebileceği tahmin ediliyor.

Dysen.Globe
Dysen.Globe
Dysen.Globe.2
Dysen Globe
Dysen Globe
Dysen.Globe1

) Dyson Küresi denilen bu santralin

Dysen Globe
Dysen Globe
Dysen.Globe
Formül
Formül
Kardeshev.Scale
1
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın