Puan Ver
0
Puan Ver

Evren sonsuza kadar genişleyecek mi?

Evrenin genişlemesi için bir enerjiye ihtiyacı var fakat bir gün yerçekimi bu enerjiye hakim gelemicek mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Büyük Çöküş, Büyük Çatlak gibi evrenin sonunda yerçekimin galip geleceği teoriler ve bu teorileri uzun süre destekleyen bilim adamları vardı.

Aslında evrenin sonu, genişleme momentumu ve yerçekimi arasındaki mücadele ile belirlenir. Genişleme oranını Hubble Sabiti (Ho veya H) ile ifade ediyoruz, yerçekimin gücü ise; evrendeki maddenin yoğunluğunu ve basıncına bağlı olarak değişmektedir. Evrenin yoğunluğu, Hubble Sabitinin karesi ile orantılı olan "kritik yoğunluğun" altında ise o zaman evren sonsuza kadar genişleyecektir. Eğer evrenin yoğunluğu "kritik yoğunluktan" daha büyükse; o zaman yerçekimi sonunda kazanacak ve evren Büyük Çöküş olarak adlandırılan teorideki gibi kendi içine çökecektir.

Kritik yoğunluğun yaklaşık değeri; 10-26kg/m^3'tür

Yani formülümüz:

pc = 3H^2 / 8pi G

pc: Kritik Yoğunluk

H: Hubble Sabiti

G: Newtoon Yerçekimi Sabiti

Son yapılan WMAP araştırmaları, evrenin genişlemesinin giderek hızlandığını ortaya koymuştur. Bu da evren sonsuza kadar genişleyecek demektir.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi keşfettiğini söyleyip hiçbir ispat üretemeyenler; imkansızı keşfetme sahtekarlığında bulundukları için tekzip edilebilirler.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder