Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Evren Kaç Boyutludur?

Bildiğim kadarıyla en, boy, yükseklik ve Einstein sayesinde zaman boyutu. Yani 4 boyut. Bu boyutlar bugün için. Bilmediğim sizin bildiğiniz baska boyutlar var mıdır? Yoksa sizce evrende baska boyutlar olabilir mi? Fikirlerinizi öğrenmek isterim

2
406 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba,fizikte sicim kuramına göre on uzay ve bir zaman boyutu olmak üzere on bir boyutludur.Matematiksel olarak da kanıtlanmıştır. Ancak biz üç uzay ve bir zaman boyutunu algılayabiliyoruz. Bunun sebebi diğer yedi boyutun çok sıkışık olmasıdır. Ne yazık ki bu boyutları başka evrenler zannediyoruz.

349 görüntülenme
0
Paylaş
0

Merhaba konu hakkında bilir kişi değilim ancak, benim düşüncem; kuantum ve izafiyet teorisinin birleşimini açıklamaya çalışan, sicim teorisinin işlemesi için başka boyutlara ihtiyaç duymasından dolayı, başka boyutların var olduğu kanaatindeyim.

Bunun hakkında aslında güzel açıklamalar yapıldı kaynaklarda vereceğim videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aslında bakıldığında bu iki farklı teoriyi birleştirmek adına çok fazla teori geliştirildi. Halka Kuantum Kütle Çekim Teorisi, Nedensel Fermiyon Sistemleri Teorisi, Nedensel Küresel Teorisi, E8 Önerisi, Şerit modeli vs.

Görünen o ki en çok kabul gören sicim teorisiydi. Şöyle ki; sicim teorisi sicim adı verilen küçük çizgilerin titreşmesiyle oluşan kuarklardan yola çıkılarak evrenin tüm parçalarının açıklamalarını yapmaya aday olan teori. Üstelik sicim teorisi matematiksel kanıtlara dayandırıldığında mükemmel çalışıyor ancak maalesef ki deneysel kanıtı henüz yapılamadı. işlemek için 4 boyuttan fazlasına ihtiyaç duyuyor ve bu bahsi geçen boyutlar olmadan çalışamıyor. Sicim teorisinin çalışması için 10 boyutun yeterli olduğu söyleniyor. 12. boyut ve fazlasının olduğu düşünülse de 12 boyut ve üzerinde 2 adet zaman kavramı olması gerektiği gibi sorunlar çıkıyor. Dünyanın kütle çekimi çok zayıf. Öyle ki yüne sürttüğünüz bir balonla ürettiğiniz statik elektrikle kağıtları havalandırıp kütle çekimine meydan okuyabiliyorsunuz. Bunun açıklamasını bulmaya çalışan fizikçiler yine başka boyut fikrini ortaya attılar, zira başka boyutlar varsa kütle çekiminin zayıflığını açıklamak mümkün hale geliyor. İçinde bulunduğumuz evren eğer 5 boyutlu ise, kütle çekiminin neden bu kadar zayıf olduğu anlaşılır hale geliyor. Aslında bakıldığında sicim teorisi ve bunun gibi teoriler bizi farklı boyutların olduğunu düşünmeye itiyor. Dolayısıyla varlığını doğrudan göremediğimiz ancak evrenimize gölgesi düşen boyutların var olduğu söyleniyor. Bu saydığım sebeplerden, boyutların artmasıyla açıklayabildiğimiz şeyler veya teorilerden dolayı benim farklı boyutların olduğundan pek şüphem olmadığını söyleyebilirim. Ancak elbette bilimin gelebileceği "boyutları" düşünmek zor. Bu sebeple bunun bulunmasını veya açıklanmasını beklemekten başka çaremiz kalmıyor.

332 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Ç. Mert Bakırcı. Sicim Teorisi Nedir? 4. Boyutun Ötesi Nerede?. (24 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et