Reklamı Kapat
22

Evren genişliyorsa ve cisimler birbirinden uzaklaşıyorsa nasıl oluyor da 4.5 milyar yıl sonra andromeda galaksisiyle samanyolu galaksisi çarpışıyor?

3
860 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (3)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Birbirinden uzaklaşanlar galaksi kümeleridir, galaksiler değil. Andromeda Galaksisi ile aynı galaksi kümesinde olduğumuz için ve kütleçekimi ile birbirimizi etkilediğimiz için doğal olarak birbirimizden uzaklaşmıyor, yakınlaşıyoruz.

1,319 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
32
Teşekkür (28)
Paylaş
32

Kaynaklar

  • Yazar Yok. If The Universe Is Expanding, How Come Galaxies Collide?. (02 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 02 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Olbers paradoksunun, ki aslında paradoks değildir, açıklamasında evrende yıldızların ve galaksilerin düzgün ve simetrik dağılmaması nedeniyle gökyüzünün karanlık göründüğünü söyleriz.Burada da Adromeda bizden saniyede 50 km hızla uzaklaşması gerekirken sn'de 300 km ile yaklaşmakta.Bunun nedeni de galaksilerin evrende düzgün dağılmamış olmaları.

101 görüntülenme
3
Teşekkür (3)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • Jim Al-Khalili. (2012). Paradoks. sf: 52.

Kısa cevap: Kütleçekimi Sayesinde

Andromeda galaksisi, bizim Samanyolu galaksimizin de içinde yer aldığı Yerel Küme adı verilen bir galaksi kümesi içerisindedir. Ve bu Küme içerisindeki galaksiler birbirlerine kütleçekim kuvveti ile bağlıdırlar. Ve evrenin genişlemesi dediğimiz durumda bizden uzaklaşan şeyler uzak galaksiler ve diğer galaksi kümeleri. Yani kütleçekiminin etki edemediği uzaktaki cisimler. Ama Yerel Küme içerisindeki galaksiler birbirlerine Kütleçekim kuvveti ile bağlı oldukları için uzaklaşma böyle yakın cisimlerde gözlemlenmez.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku