Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Emre Akgoz
Emre Akgoz Üye
29
Evren genişliyorsa samanyolu galaksisi ile andromeda galaksisi neden birbirlerine yaklaşıyorlar?
367 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Emre Beeblebrox
Emre Beeblebrox Araştırmacı
Orijinal Soru: Evren genişliyorsa ve cisimler birbirinden uzaklaşıyorsa nasıl oluyor da 4.5 milyar yıl sonra andromeda galaksisiyle samanyolu galaksisi çarpışıyor?

Birbirinden uzaklaşanlar galaksi kümeleridir, galaksiler değil. Andromeda Galaksisi ile aynı galaksi kümesinde olduğumuz için ve kütleçekimi ile birbirimizi etkilediğimiz için doğal olarak birbirimizden uzaklaşmıyor, yakınlaşıyoruz.

1,550 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. If The Universe Is Expanding, How Come Galaxies Collide?. (02 August 2020). Alındığı Tarih: 02 August 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
39
 • Raporla
Kabul Edilen Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin Astrofizik meraklısı...

Samanyolu ile Andromeda, yaklaşık 2000 tane galaksiye ev sahipliği yapan Virgo süper kümesinin bir üyesidir. Evren genişliyor da olsa, bizim galaksimiz ve Andromeda, bu süper kümenin kütle çekimine yakalanmış ve ona doğru sürüklenmektedir. Ne yazık ki, 4 milyar yıl sonra Andromeda ile yörüngelerimiz kesişecek. 

214 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Virgo Supercluster. (27 June 2019). Alındığı Tarih: 27 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. The Local Group. (27 June 2019). Alındığı Tarih: 27 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Ssamanyolu Ve Andromeda'Nın Çarpışması. (27 June 2019). Alındığı Tarih: 27 June 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
Cevap
Berk Uzaycılık
Berk Uzaycılık Öğrenci
Orijinal Soru: Evren genişliyorsa ve cisimler birbirinden uzaklaşıyorsa nasıl oluyor da 4.5 milyar yıl sonra andromeda galaksisiyle samanyolu galaksisi çarpışıyor?

Kısa cevap: Kütleçekimi Sayesinde

Andromeda galaksisi, bizim Samanyolu galaksimizin de içinde yer aldığı Yerel Küme adı verilen bir galaksi kümesi içerisindedir. Ve bu Küme içerisindeki galaksiler birbirlerine kütleçekim kuvveti ile bağlıdırlar. Ve evrenin genişlemesi dediğimiz durumda bizden uzaklaşan şeyler uzak galaksiler ve diğer galaksi kümeleri. Yani kütleçekiminin etki edemediği uzaktaki cisimler. Ama Yerel Küme içerisindeki galaksiler birbirlerine Kütleçekim kuvveti ile bağlı oldukları için uzaklaşma böyle yakın cisimlerde gözlemlenmez.

207 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Z. Emecan. Galaksiler Birbirinden Gerçekten Uzaklaşıyor Mu?. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 2. K. Anafor. Yerel Galaksi Kümemiz. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Yerel Grup. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Üniversitesi. Galaksi Grupları Ve Kümeleri. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Ankara Üniversitesi Açık Ders Malzemeleri | Arşiv Bağlantısı
 5. Wikipedia. Galaksi Kümesi. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 6. Ö. Kayalı. Evrenin Genişlemesi: Nasıl Anlıyoruz?. (15 November 2020). Alındığı Tarih: 15 November 2020. Alındığı Yer: Kozmik Anafor | Arşiv Bağlantısı
7
 • Raporla
Cevap
Sude Vural
Sude Vural ilgili biri
Orijinal Soru: Evren genişliyorsa ve cisimler birbirinden uzaklaşıyorsa nasıl oluyor da 4.5 milyar yıl sonra andromeda galaksisiyle samanyolu galaksisi çarpışıyor?

Olbers paradoksunun, ki aslında paradoks değildir, açıklamasında evrende yıldızların ve galaksilerin düzgün ve simetrik dağılmaması nedeniyle gökyüzünün karanlık göründüğünü söyleriz.Burada da Adromeda bizden saniyede 50 km hızla uzaklaşması gerekirken sn'de 300 km ile yaklaşmakta.Bunun nedeni de galaksilerin evrende düzgün dağılmamış olmaları.

232 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Jim Al-Khalili. (2012). Paradoks. sf: 52.
7
 • Raporla
Cevap
Sivasli Istari
Sivasli Istari Lise öğrencisi
Orijinal Soru: Evrenin genişlemesi sonucu galaksilerin arasındaki mesafe artmak zorunda değil mi? Nasıl olur da çarpışabilirler?

Bizi oluşturan molekülleri bir arada tutan güçlü ve elektromanyetik etkileşimlerin yanında, evrenin genişlemesi o kadar zayıf kalıyor ki, bunlar üzerinde bir etkiye sahip olamıyor. Evet evren genişlerken galaksiler birbirinden uzaklaşıyor fakat bu uzaklaşan galaksiler, çekimsel olarak bizden etkilenmeyecek kadar uzaktaki galaksiler. Evrende yer alan galaksilerin çoğu galaksi kümelerinde bir arada, öbeklenmiş bir biçimde bulunur. Hatta bu galaksi kümeleri de bir arada bulunarak, süper kümeleri oluşturur. Hal böyle olunca, genişlemenin etkisini iyi bir biçimde görebilmek için, bizden yeterince uzakta bulunan galaksilere bakmak gerekiyor. Andromeda ise bizim yerel galaksi grubumuzda yer alıyor ve bize oldukça yakın, zaten bu sebeple bize doğru yaklaşıyor, birbirimize çekimsel bir etkileşim uyguluyoruz. Bu yüzden evren genişledikçe galaksiler birbirinden uzaklaşır demek yerine, evren genişledikçe çekimsel etkileşimde bulunmayacak kadar birbirine uzak cisimler birbirinden uzaklaşır denmeli.

Kısacası; galaksiler birbirinden uzaklaşmazlar. Birbirlerinden uzaklaşanlar “galaksi kümeleri“dir. Andromeda, Samanyolu, Üçgen Gökadası ve onlarca cüce galaksinin meydana getirdiği bizim “yerel gökada grubumuz“daki galaksiler kütle çekim etkileriyle birbirine bağlıdır ve birbirlerinden uzaklaşmazlar. Bu durum, evrendeki tüm galaksi grupları için geçerlidir. grup içindeki galaksiler birbirlerinin kütleçekimsel etkileri nedeniyle zamanla uzaklaşabilir, yakınlaşabilir, çarpışabilir veya birbirlerinin yörüngelerine girebilirler. Ama kolay kolay ayrılmazlar. Ayrı olarak evrenin genişlemesi zamanı uzun bir süre olduğundan Samanyolu galaksisi ile sallıyorum 20 ışık yılı ötemizde bulunan bir galaksi birbirinden uzaklaşır doğru fakat bize daha yakın olanlar evrenin genişleme hızını geçtiği için birbirlerini çeker de diyebiliriz. Anlamadıysa şöyle düşün; evrenin genişleme hızına 100km diyelim arasında 200 km bulunan iki galaksi birbirinden uzaklaşırlar ama araların da 50 km bulunan iki galaksi evrenin genişleme hızını geçtiği için birbirlerine yaklaşır/çarpışır.

255 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Ekşişeyler. (14 July 2020). Alındığı Tarih: 14 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Rasyonalist. (14 July 2020). Alındığı Tarih: 14 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Tübitak. (14 July 2020). Alındığı Tarih: 14 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et