Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

Evden kaçan hayvanın bulunması için para ödülü sunulması üzerine ne düşünüyorsunuz?

Kendince hareket eden hayvanların kararları yok sayılmalı mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Güzel konu. Ben burada ev hayvanı ile ev hayvanı olmayan ayrımında karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum (Bazı insanlar kaplumbağa, yılan vs. gibi alışılagelmişin dışında canlılar beslediği için bu ayrımdan dem vurdum). Eğer kedi gibi birbirimize bağımlı ve neredeyse mutalist bir ilişki yaşıyorsak; burada "akıllı" demek istemiyorum ama, daha etraflı düşünen türün karar vermesi gerektiğini düşünüyorum. Neden? Şimdi bunu iki nedeni var: İlki, az önce dediğim gibi, kedilerin en temelde ortaya çıkış nedeninin dolaylı olarak insan elinden olması. İkincisi ise, kedilerin karar verirken riskleri bizden daha fazla göz ardı ediyor olması. Bunu şöyle açıklayayım: Benim kedim bir gün balkonun kapısı açıkken kombinin üzerindeki kuşları avlamak suretiyle üstlerine atlarken, balkondan düşerek öldü. Şimdi burada ben, "özgürlüğünü kısıtlayarak" balkonun kapısını kapalı tutsaydım, belki de hâlâ yaşıyor olacaktı. Dolayısıyla iki tür için de karşılıklı fayda olacaktı. Ölmeyi kim ister ki? Dediğiniz gibi, evden kaçarsa ve arabanın altında kalırsa yine aynısı olacaktı. Tabii, burada kesin bir şey söylemek zor, çünkü ne koşullarda yaşadığı, kısır olup olmaması gibi faktörler var. Kaplumbağa, yılan gibi canlıların evde bakımını desteklememekle birlikte kaçmasını doğru, namuslu ve devrimci bir mücadele olarak değerlendiriyorum. Bu yüzden, köpek kedi gibi canlıların serden beri bizimle olması ve karşılıklı yarar bulmamız hasebiyle; bunlardan da önemlisi, iki tür için de en sağlıklı kararı alabilen türün maalesef insan olması dolayısıyla insanın müdahalede bulunmasını doğru buluyorum.

Burada bir ev hayvanının kaçıp herhangi bir şekilde ölmesini "doğal yaşam" kapsamında düşünebilirsiniz; ancak ev hayvanına araba çarpmadığı sürece ya da insan kaynaklı bir şey olmadığı sürece ne olabilir ki? Dolayısıyla insan doğal yaşamı mahvetmiştir. Bu yüzden elinden geldiği kadar bu yapay seçilimdeki rolünü iyi oynaması lazım.

2
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın