Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Etimiz neden kırmızı?
Neden genel olarak çoğu hayvanda et dediğimiz şey kırmızı renge sahip? Neden çoğu hayvan aynı renkte ete sahip? Neden sudaki canlılarda et karadakilerden farklı olarak beyaz olabiliyor?
426 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

Kırmızı et kırmızıdır, çünkü etin büyük kısmını oluşturan kas lifleri yüksek oranda kırmızı renkli miyoglobin içerir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobine benzer bir protein olan miyoglobin, kas liflerinde oksijen için bir depo görevi görür.

Beyaz et beyazdır çünkü kasta daha az kullanılır. Bu kaslarda miyoglobin içeriği düşüktür. Bu nedenle tavuk göğsü, domuz eti ve dana eti, pişirilmeden önce veya sonra hafif pembe veya beyazdır. Balık beyazdır çünkü suda yaşar ve kendi vücut ağırlığını desteklemesi gerekmez. Temel olarak, bu kaslarda miyoglobin yoktur.

Biraz ayrıntı:

Bu Reklamı Kapat

Hayvan kası kesildikten sonra ete dönüşür. Et, neredeyse tamamen protein kolajen içeren bir bağ dokusu tabakası ile çevrilidir. Et dokuları su, protein (bağ dokusu) ve yağ olmak üzere üç ana faktörden oluşur. Karbonhidrat, ette pişirildiğinde kahverengileşme etkisini verdiği için ette de görülür. Bu karbonhidrat olmadan, esmerleştirilmiş etin arzu edilen lezzeti ve görünümü elde edilemez.

Et esas olarak kırmızı veya koyu beyaz et olarak adlandırılır. Kırmızı veya koyu et esas olarak yavaş lif adı verilen lifli kaslardan oluşur. Bu kaslar, ayakta durma veya yürüme gibi uzun süreli faaliyetler için kullanılır ve tutarlı bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. Miyoglobin proteini, sabit aktivite için gerekli enerjiyi çıkarmak için oksijen kullanan kas hücrelerinde oksijeni depolar. Miyoglobin zengin pigmentli bir proteindir. Hücrelerde ne kadar fazla miyoglobin varsa, kırmızı veya koyu renk ise et olur. Kırmızı et kırmızıdır, çünkü etin büyük kısmını oluşturan kas lifleri yüksek oranda kırmızı renkli miyoglobin içerir. Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobine benzer bir protein olan miyoglobin, kas liflerinde oksijen için bir depo görevi görür.

Beyaz et, hızlı lif adı verilen lifli kaslardan oluşur. Hızlı lif kasları, tehlikeden kaçmak gibi hızlı aktivite patlamaları için kullanılır. Bu kaslar, aynı zamanda kaslarda depolanan glikojenden enerji alır. Balıktaki gibi beyaz et çiğ olduğunda yarı saydam "camsı" bir kaliteye sahiptir. Buzağı ve domuz gibi hayvanlar da beyaz et olarak kategorize edilir. Dana eti beyazdır, çünkü buzağı sütle beslendikten sonra yaklaşık bir yaşına kadar kesilir. Domuzlar tembel hayvanlardır; inekler kadar aktif değillerdir, bu nedenle vücutları diğer hayvanlardan daha fazla yağ içerir. Beyaz et beyazdır çünkü kasta daha az kullanılır. Bu kaslarda miyoglobin içeriği düşüktür. Bu nedenle tavuk göğsü, domuz eti ve dana eti, pişirilmeden önce veya sonra hafif pembe veya beyazdır. Balık beyazdır çünkü suda yaşar ve kendi vücut ağırlığını desteklemesi gerekmez. Temel olarak, bu kaslarda miyoglobin yoktur.

Bu Reklamı Kapat

Et ve balık kas dokusu arasındaki fark, kaslar ve kemikler arasında zor bir bağ dokusu olmamasıdır.

İneklerin ve domuzların her ikisi de koyu et kaynaklarıdır, ancak domuz genellikle "diğer beyaz et" olarak adlandırılır. Domuz kasları miyoglobin içerir, ancak konsantrasyon sığır eti kadar ağır değildir. Tavuklar hem koyu hem de beyaz etin bir karışımına sahiptir ve balık esas olarak beyaz ettir. Tavuk dolaşmak ve ayakta durmak için çok zaman harcamak. Uyluk ve bacak kasları sürekli kullanılır, bu nedenle bu parçalardan gelen et göğsünden biraz daha koyudur. Nadiren uçtuklarından ve daha sonra sadece çok kısa mesafelerde, göğüsten ve kanatlardan gelen et beyazdır. Buna karşılık, ördekler gibi yabani kuşlar çok uçar; göğüslerinden ve kanatlarından gelen et karanlıktır. Aynı şey bacakları için de geçerli, çünkü onları yüzmek için kullanıyorlar.

İnekler ayakta dururken, yürürken çok fazla zaman harcarlar ve böylece kasları sürekli olarak kullanılır. Bu nedenle, sığır eti oldukça yüksek bir miyoglobin konsantrasyonuna sahiptir ve koyu kırmızıdır. Domuzlar da ayakta durmak ve dolaşmak için biraz zaman harcayabilir. Domuzun pembe rengi miyoglobinden kaynaklanır, ancak domuz eti ve dana eti için kullanılan hayvanlar genç ve küçük olduğu için kasları daha az gelişir ve daha az iş yapar. Bu nedenle, domuzlar ve buzağıların kaslarında ineklerden daha düşük bir miyoglobin konsantrasyonu vardır. Bu dört hayvan arasındaki tek benzerlik, karada memeliler olmalarıdır. Balıklar suda yüzer ve iskeletlerini desteklemek için sürekli kas enerjisine ihtiyaç duymazlar. Çoğu balık eti beyazdır, yüzmek için kullanılan yüzgeçlerin ve kuyruğun etrafında kırmızı et bulunur. Yabani somon ve alabalık gibi bazı balıkların pembe rengi, yedikleri kabuklularda doğal olarak oluşan bir pigment olan astaksantinden kaynaklanır. Köpekbalığı ve ton balığı gibi balıkların koyu veya kırmızı eti vardır, çünkü hızlı yüzücüler ve göçmen bir balık oldukları için daha fazla miyoglobin içerirler.

Sululuk ve hassaslık et kalitesi söz konusu olduğunda çok önemli iki faktördür. Her iki faktör de etin kesilmesinden ve etin ne kadar süre pişirildiğinden etkilenir. Bir kas ne kadar çok kullanılırsa, et o kadar güçlü ve daha sert olur. Buna karşılık, et ne kadar uzun pişirilirse, o kadar fazla sıvı kaybeder ve daha sert hale gelir. Hassasiyet ve sululuk da etkileyen faktörler şunlardır: Hayvanın kesim sırasındaki yaşı, özellikle kesiklerde ve az miktarda, salamurada bulunan yağ ve kollajen miktarı (bağ dokusu).

Kollajen, memelilerde en yaygın protein olan uzun, sert bir proteindir. Amino asit zincirlerinden oluşan, birbirinin etrafında bükülmüş, liflerin bir ip oluşturmak için birbirlerinin etrafında bükülmesi gibi bir şeyden oluşur. Bu yapı kollajeni bu kadar güçlü yapan şeydir; bu güç aynı zamanda yıkılmayı zorlaştıran şeydir. Bir et parçasında daha fazla kolajen varsa, kesmek ve çiğnemek daha zordur. Deri, kasları kemiklere bağlayan tendonlar gibi çoğunlukla kollajendir. Kollajen bakımından yüksek kesimler için, yahni veya kızarmış et gibi yavaş, nemli ısı kullanan yöntemlerle pişirme en iyisidir. Kollajen suda çözünür ve nemli ısı ile yavaşça pişirildiğinde jelatin olur.

Kollajen, eti daha küçük parçalara bölerek daha az sert olabilir, bu da fiberi daha küçük ve parçalanmasını kolaylaştırır. Ağırlık taşıyan kaslar ve sürekli kullanılan kaslar, destek için kullanılmayan veya sık kullanılmayan kaslardan daha fazla miktarda kolajen içerir. İnekler ve domuzlar, bacaklarda, göğüste ve kıçta daha fazla miktarda kolajen içerir. Domuz eti genellikle sığır etinden daha hassastır, çünkü domuzlar genellikle ineklerden daha genç yaşlarda kesilir ve bu nedenle kasları daha az gelişir ve ineklerden daha az kollajen içerir.

Bu Reklamı Kapat

Balık kasları memelilerden oldukça farklıdır. Balıklar suda yüzer ve bu nedenle ağırlıklarını desteklemek için kaslara ihtiyaç duymazlar. Kas lifleri miyotom olarak adlandırılır ve kolajenden çok daha hassas olan ve pişirildiğinde çok daha kolay parçalanan miyokammata adı verilen bağ dokusu ile bir arada tutulur. Çoğu balığın yoğun olarak kullandığı kaslar, suda sürekli dolaşmak için kullanılan kuyruk ve yüzgeçlerin (insanlar tarafından sık sık yenmeyen alanlar) etrafındadır. Yakalandıktan sonra, (ölü) balıklar 1-3 ° C sıcaklıkta duran bir buz odasında saklanır.

415 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Kaynak. (19 March 2020). Alındığı Tarih: 19 March 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et