Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Eskiden yaşamış büyük memeliler neden yok oldu?

Phiomia ve paraceratherium gibi
272 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

Paraceratherium: bu olayı geçenlerdeki bir blog yazımda anlatmıştım. Kabaca bahsetmem gerekirse, 23MYÖ Neojen dönemine geçilmesiyle birlikte yaşadığı yerde büyük değişikler meydana geliyor. Paraceratherium Pakistan civarlarında yaşamış büyük bir türdür. Hindistan ile Asya kıtası birleşince iklim değişti ve yemek kaynakları azaldı ve üstüne üstlük aynı besini alması gereken yeni memeliler Hindistan üzerinden Asya’ya gelmişti. Gomphothere isimli ilkel hortumlular Asya’ya gelmesiyle birlikte rekabette üstünlük kurdular. Çünkü paraceratherium çok ağırdı ve günlük çok fazla besine ihtiyaç duyuyordu ama Gomphothere hem hortumu sayesinden onlardan daha hızlı besine ulaşabiliyor ve aç bırakıyorlardı. Paraceratherium’un uzak akrabaları 11MYÖ’sine kadar hayatta kaldılarsa da bu tarz rekabet ve iklim değişikliğine dayanamadılar.

Phiomia: yani bazal filler ise gene aynı sebepten dolayı yani iklim değişikliği yiyecek kaynaklarını doğrudan etkilemesi sebebiyle nesli tükendi. Şöyle ki 33MYÖ Eosen-Oligosen yok oluşu olayı(EOT) olayı ile kitlesel bir soğuma dünyada boy gösteriyor. Güney ve kuzey buzullar artıyor ve iklim değişiyor. Haliyle rekabete ve iklim değişikliğine dayanamayan bütün hayvanların nesli tükeniyor. EOT büyük yok oluşlara kıyasla daha küçük bir yok oluştur ancak hayvan popülasyonunu ciddi şekilde düşürüyor. Sadece Bazal filler etkilenmiyor yani birçok hayvan aynı dönem içinde nesli tükeniyor. Net bir şekilde sebebini bulamadım açıkçası yalan yok ama neslinin tükenmesindeki bir numaralı sebep EOT gibi görünüyor.

Yok olma yoğunluğunu gösteren grafik, aşağısı MYÖ-sol taraf % kaç hayvan nesli tükendiğini gösteriyor. görüldüğü gibi 66 MYÖ astroid çarpması kadar fazla olmasa da 33MYÖ küçük çapta kitlesel yok oluş yaşanmıştır.
Yok olma yoğunluğunu gösteren grafik, aşağısı MYÖ-sol taraf % kaç hayvan nesli tükendiğini gösteriyor. görüldüğü gibi 66 MYÖ astroid çarpması kadar fazla olmasa da 33MYÖ küçük çapta kitlesel yok oluş yaşanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Bilinmiyor. Paraceratherium. Alındığı Tarih: 3 Şubat 2024. Alındığı Yer: animals.fandom | Arşiv Bağlantısı
 2. Bilinmiyor. Eocene–Oligocene Extinction Event. Alındığı Tarih: 3 Şubat 2024. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
 3. Michael R. Rampino. Eocene-Oligocene Boundary. Alındığı Tarih: 3 Şubat 2024. Alındığı Yer: sciencedirect | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close