Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
5

Ermeni katliamı gerçekten yaşandıysa neden diğer ülkeler kabul ederken Türkiye kabul etmiyor?

502 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Nazan Fileci
Nazan Fileci Konu hakkında (kaynak gösterilebilir ) detaylı araştırmalarım var.

TÜRKİYE NEDEN KABUL ETMİYOR:

Konunun hassasiyeti açısından öncelikle tüm insanların ve insanlığın bilmesi gereken şudur: Soykırım insanlık suçudur.

Bu Reklamı Kapat

Bize dayatılan nedenler gerçek dışı ve tamamen siyasi dir.Üstelik yaşanan olay tehcir dir ve tarihi 1915 tir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihi ise 29 Ekim 1923 tür.Yani Osmanlı İmparatorluğu'nun küllerinden doğan yepyeni bir devlettir.Konu herkesin ve tüm dünya vatandaşları'nın da bildiği ve anlayacağı üzere siyasi dir. ilerleyen zamanlarda çok daha geniş anlatmayı arzu ediyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti konu hakkında diyor ki; Tüm dünya arşivleri açılsın. Türkiye, İngiltere, Fransa, Ermenistan ve tüm arşivler!...Bağımsız tarihçiler konu hakkında çalışma yapsın ve yayınlasınlar. Gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıksın. Soykırım varsa bu çalışma sonucunda elbette ki kabul edeceğiz. Ermeni tarafı bunu kesin bir dille reddediyor. Böyle bir çalışma yapılmadan ve koşulsuz soykırımı tanıyacaksınız dayatmaları var: Toprak ve para istiyorlar. Dikkatinizi çekti mi bilmem, dış ülkelerde T.C. Merkez Bankası aleyhine, T.C. Ziraat Bankası aleyhine açtıkları davalar var.

Bu Reklamı Kapat

Ermeniler hakkında kısa bilgi : https://tr.wikipedia.org/wiki/Ermenistan_tarihi

Bunu neden istiyorlar?

-Tarihsel nedenleri var:Toprak olarak küçükler ve hayastan imparatorluğunu (ermeniler kendilerine hay derler) canlandırmak istiyorlar (Şimdilerde imparatorluk değil ama Büyük Ermenistan hayalleri var.)

-1917 de kurulan şimdiki ermenistan dost olmayan! ülkeler arasında sıkışıp kalmış.Doğal kaynakları çok kıt, yaşama elverişli değil..Topraklarını genişletme arzuları var.(Türk Devletleri arasındaki bağların gelişmesini önlemek ve zayıflatmak amacıyla TAMPON DEVLET olarak kurulmuştur.)

-"Soykırım" siyasi olarak kullanışlı enstrüman. Düşünsenize onlarca, yüzlerce insanı öldürüyorsunuz...Soykırımın anlamı katletmek.... Katlediyorsunuz...Bunu yapan ülkelere dünyanın nasıl baktığını bir hayal edin! Yalnızca maddi olarak değil, manevi olarak ta nasıl bir yükün altına itilmek istendiğimizi idrak edin!

Kullanılan Yüzlerce ENSTRÜMAN var.Üniversiteler ;özellikle- Zoryan Üniversitesi-, Dış Parlamentolar, Yazarlar, Ülkelerin konuya ilgi duyan vatandaşları, kendi savlarını destekleyecek ve güçlendirecek her türlü yayın-kişi- kuruluş....

1-Arnold Toynbee, 1. dünya savaşı sırasında (britanya dostumuz değildi!) britanya hükümetinin emriyle MAVİ KİTAP ı yazdı.Daha sonraki yayınlarında kitabın hükümet zoruyla yazdırıldığını ifşa etti.Kitabı internetten bulabilirsiniz. Britanya'nın hasta adama karşı anti-propaganda kitabı. o dönemlerde önceleri 2 milyona varan ermeni nüfusu olduğunu anlatan eski sürümleri, sonraki basımlarında 1,5 milyon olarak düzeltilmiş. Ermeni savının dayandığı en temel destek kitaplarından biridir. o dönemde 640 bin- 1 milyon ermeni'nin soyunun kırıldığını anlatır.

2-Emperyalist ülkeler o dönemde yaşanan tehcir olayının (soykırım olduğunu iddia edenler) İnkarını ya da kabulünü doğrulukla ortaya koymamakta veya ortaya çıkmasını gerçek anlamıyla istememekte. Tavşana kaç, tazıya tut taktiği. Gerçek ortaya çıktığında Türk ve Ermeni halklarının birbirine yakınlaşması...

Bu Reklamı Kapat

Konunun tüm çıplaklığıyla ortaya konması demoklesin kılıcı gibi başımızda sallandırılması da önlemiş olacaktır. Demokles kılıcı benzetmesinin güncel ve en canlı örneği ABD li 38 senatörün Biden a Ermeni soykırımını tanıma çağrısı yapmasıdır: https://tr.euronews.com/2021/03/20/abd-li-38-senatorden-biden-a-1915-olaylar-n-ermeni-soyk-r-m-olarak-tan-ma-cagr-s Türkiye gibi ülkelerin dize getirilmesi! için müthiş taktik.

3-Aslında soykırım Hitler almanya'sının yahudilere uyguladığı sistematik katliamdır.Ermeni soykırımı destekçileri ise çoğunlukla bu yolu örnek alıp filmler çevirmekte, müzik grupları kurmakta, çeşitli gazete ve dergilerde konuyu canlı tutmak istemekte ve beyinlerde yerleşmesini sağlamaya çalışmaktadır.Geceyarısı expresi filmi, system of a down gibi müzik grupları örnektir. Mazlum olan ve soykırıma uğrayan halk yahudi halkıdır.Ermeni halkı soykırıma uğramadığı gibi, halihazırda Türkiyede 65-75 bin ermeni vatandaşımız yaşamaktadır.Ermenistanda ise Türk vatandaşı yaşamamaktadır.

3-Ermeniler de "şimdilik" soykırım değil, Med-Yeghern yani büyük felaket demekte.

4-Ermenistan bir nedenle (mümkün değil gibi) tüm savlarından vaz geçse bile, diğer ülkeler bundan asla vaz geçmeyecektir.Biz ortaya çıkıp tamamen çürütene kadar!...Ve bunun için ise girişimlerimizi engelleyecek önlemleri de alacaklardır.Örneğin inkarın suç sayılması, aleyhte görüş bildirememe...

Bu Reklamı Kapat

Konu hakkında bilgisizce ve şövenist duygularla hareket etmek belki anlık olarak tarafların yüreğine su serper, ancak bu yaklaşımlar gerçeklerin, doğruların ortaya çıkarılmasını engeller. Eğer iddia makamlarının! savlarının doğruluğunu ya da yanlışlığını ortaya çıkaracaksak öncelikle çok ciddi bilgi birikimine sahip olmamız gerekiyor. Bu bilgilerin öncelikle yurt içinde ve yakın çevrelerde kaynak gösterilerek yayılması ve ciddi olarak anlatılması gerekir. Filmlerle, çizgi filmlerle, kitap-reklamlarla, çeşitli etkinliklerle, gazteler-yazılı-görsel basın ile, üniversitelerde, sokaklarda....sürekli olarak ve her yerde....Tüm yurt dışı parlamentolarda ve hatta ermenistanda.

Kaynakça olarak soykırımı kabul eden ülkeleri ekliyorum. Açıklamalarım kısa ve kendi bilgi derlemelerim olduğundan Kaynakça olarak sizin bulmanız gereken mavi kitap ı, ve güncel konulardan örnek linkleri gösterdim.

Saygılarımla

335 görüntülenme

Kaynaklar

 1. EURONEWS. Ermeni Soykırımı'nı Hangi Ülkeler Resmen Tanıyor. (25 Mart 2021). Alındığı Tarih: 25 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
 • Raporla
Cevap

Bunu anlamak için birçok araştırma yapmak gerekir.

1- Osmanlı İmratorluğu nasıl ve neden yıkıldı?

Bu Reklamı Kapat

2- Osmanlı İmparatorluğunu Kimler ve niçin yıktılar?

3-Osmanlı İmparatorluğunda yaşayan azınlıklar hakkında bilgi?

Bu Reklamı Kapat

4-İngilizlerin silahlandırdıkları azınlıklar hakkında bilgi?

5-Bu azınlıkların Osmanlı Batıda çarpışıyor iken Doğuda Yerel halka saldırmaları.

6-Bunun neticesinde Talat Paşa yönetiminde Osmanlı yerel halkına saldıran azınlıkların Tehcir edilmesi.

7-Emperyal Kapitalist Sistem nedir?

Bütün bu başlıkların her birisi en azından 100 sayfa yazı okumayı gerektirir. Yani bu konu Aslında Emperyalist Devletler ile Sömürülen Devletler arasındaki mücadeleleri içerir. Mesela bu konuyu anlamak için Lenin'in Emperyalizmi anlatan kitabını okumak gerek. Size bu konuyla ilgili çok önemli ikinci kitap önerim.

Kitap ismi: Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir Şey Yok

Yazarı: Ovanes Kaçaznuni Ermenistan Başbakanı:

"Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırımı Yalanı" dizisine, Ermenistan hükümetinin ilk başbakanı ve Taşnaksutyun Partisi liderinin imzasını taşıyan bir resmi belgeyle başlıyoruz. 1923 yılı Nisan ayında Taşkaynaksutyum Partisi'nin Bükreş'te yapılan Yurtdışı Konferansı'na sunulmuş olan bu tarihi rapor, Ermenistan'da yasaklanmıştır. Kitabın çeşitli dillerden yayınlanan basımları, Avrupa kütüphanelerinden toplatılmıştır. Raporu, okuyucumuza İstanbul Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek'in önsözüyle sunuyoruz. Kendisinin Moskova'daki Lenin Kütüphanesi'nde bulduğu Rusça basımı, Türkolog Arif Acaoğlu her zamanki titiz çevirisiyle Türkçemize kazandırdı. Soykırıma uğradıkları iddia edilen Ermenilerin başbakanı, olayı bir savaş olarak değerlendirmekte ve daha önemlisi, emperyalistlere alet olduklarını açık yüreklilikle ortaya koymaktadır. Kaçazuni'nin raporu, emperyalizmin büyük yalanına son vermektedir.

Bu Reklamı Kapat

Daha da isterseniz Yüzlerce kitap önerebilirim.

Emperyalizmin ne olduğu ve ne için dost halkları birbirine düşman ettiği sonradan da geçip falan filana soykırım yaptı diye yalan algılar uydurarak diğer ülkeler tarafında sıkıştırma yapmak.

Bütün bunlar Emperyalist oyunlardır.

Eğer bunu anlayamazsanız,

tarih tekerrür eder durur.

273 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Lenin. (2021). Emperyalizm, Kapitalizmin En Yüksek Aşaması.
 2. Ovanes Kaçaznuni. (2021). Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir Şey Yok.
2
 • Raporla
Cevap

Ben hala daha bilmiyorum diyorum ama Ahmet Balyemez isimli kıymetli tarihçi yazarımız , bu konuda yıllar süren araştırmaları ile çok kıymetli bir içerik hazırlamış . Kendisi böyle bir soykırım yok diyor . Kaynakçada ilgili içerik mevcut lütfen izleyip karar verin.

311 görüntülenme

Kaynaklar

 1. A.Balyemez. İçerik. (23 Mart 2021). Alındığı Tarih: 23 Mart 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et