Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anglosakson Baker
Üye
3

Erkeklerin memelerinin görünmesi neden legal, bir başka deyişle kadınların memelerinin görünmesi neden legal değil?Bu ayrım ilk ne zaman ortaya çıktı?

2,188 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Can Akbaş
Can Akbaş
1,478 UP
Siyaset Bilimi - Lisans

Yine benden hızlı bazı hayın hukukçuların arkasında kalmış olmanın burukluğuyla, şu güzel cevaba ufak bir ekleme de ben yapayım :)

Freud'a göre (Psikoseksüel Gelişim Kuramı) insanlar, bazı dürtüler/arzular sayesinde hayatta kalır. Bebeklikte emme ve dıçkılamanın verdiği oral ve anal haz, ergenlikle birlikte üremeyi sağlayan cinsel hazla tamamlanır.

Haz doğamızın vazgeçilmezidir. Seks sırasında bastırılmış arzular da açığa çıkarılmak istenir. Arzular birbirine bağlıdır ve babamızı değil annemizi emdiğimiz için erkeklerin büyük bölümünde kadın göğsü ve memesi arzuları körükler. Kadınlarda ise, her ne kadar erkek bedenine arzu olsa da aynı işlevi görmeyen erkek memesi, erkeklerin kadın memesinden etkilendiği kadar etkilemez. Kadın göğsü/memesi ise aksi yönde cinsel dürtüler ve bir miktar toplumsal şartlanma dolayısıyla yine erkeklerde görüldüğü kadar tahrik etmez.

Tüm Reklamları Kapat

Sanayi devrimine kadar toplumlarda, birbirine üstünlük kurabilmenin ve gelişebilmenin öncelikli şartı işçi ve asker sayılarıydı. Ancak Mezopotamya'nın dolgun kalçalı iri göğüslü bereket tanrıçası heykelleri, Yunanistan'ın seks işçileri bulunan bazı ibadethaneleri, Hristiyanlığın getirdiği iradenin yüceliği anlayışı ile yavaş yavaş gözden düştü. Yani cinselliğin ve arzu uyandıran somut ya da soyut her türlü uyaranın gizlenmesi, farklı bölgelerde farklı dinlerin etkilerinin kültürlere yerleşmesi ile olmuştur.

295 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emre Adıyaman
Hukukçu Biri

Sorudaki "legal" kelimesi hem "yasal" hem de "sosyal" olarak anlaşılabilir. İki yönüyle de ayrımın ilk nerede çıktığını tespit çok zor. Çünkü hemen her toplumda ve yasada buna rastlamak mümkün. Ayrıca her iki cinsiyette de mevcut süt bezlerinin cinsiyete göre farklı gelişmiş olması konunun evrimi de ilgilendirecek kadar eski bir yönü olduğuna işaret ediyor. Yine de sorunuzun "nedene" ilişkin yönünün yorum yoluyla da olsa cevaplandırılabileceğini düşünüyorum.

Süt bezleri daha gelişmiş olduğu için biyolojik olarak kadın memesi erkek memesinden farklı olarak emzirmeye elverişli. Erkeklerden farklı olarak kadınlara özel emzirme fiili nedeniyle emzirme fiilini gerçekleştirme işlevi gören kadın memesi de bu nedenle toplumlarda ve yasalarda kadının cinsel kimliğine ait bir organ olarak algılanmış olabilir. Aksine hareket edildiğinde insanlarda utanma hissine yol açması ve utanma hissinin de arzulanmaması nedeniyle cinselliğin sosyal ve bunun da uzantısı olarak yasal açıdan örtülmesi kuralı, süt bezlerindeki farklılaşmadan dolayı cinsel bir organ olarak algılanan kadın memesini de kapsama almış olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

870 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close