Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Erkekler neden kadınlara göre fazla intihar eder?

Dünya da daha fazla inithar oranı erkekte daha fazla erkekler güçlü ve hakimsen neden intihar oranı fazla bunun açıklaması nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle cinsler arası bir güçlülük skalası arayışı, nitelik açısından gerçekleştirilemez.

Doğa gereklilik ve uyum temelli işlediği için, her tür-cins, kendine has özellikleri barındırır ve gerekli olduğu sürece varlığını sürdürür.

İnsan türü içinde de cinsel farklılıklar, birini üstün birini daha güçlü vs yapmaz. Niteliklere bağlı farklı görevler oluşturur sadece.

Östrojen - seratonin yoğunluğu, çocuk eğitimi, yuvayı idare etmek gibi daha bir çok faktör, kadını duygularını yönetebilen bir role sokmuş gibi görünüyor. Testesteron, bireyi tehlikeye, saldırganlığa, risk almaya iterken östrojen daha sakin kalmayı ve duygularla hareket etmeye neden olur. Düz mantık baktığımızda, kadının mantıksız, erkeğin de tamamen dürtüsel olması gerekir. Yani insanı düz mantık bakış açılarıyla değerlendiremeyiz.

Genelleme yapacaksak, kadının duygu kontrolü açısından sosyal rolü itibarıyla gelişmişliği söz konusu olduğu için, zor durumlarla mücadele edebilme becerisi genel olarak gelişmiş diyebiliriz. Erkekte ise, genelleme yaparsak, zor durumla mücadelede daha efektif bir yüzleşme görürüz. Yani duygusal değil, sorunu fiziksel - rasyonel yollarla halletme yoluna gider.

İntihar meyil, biyokimya açısından her ne kadar kadından yanaymış gibi görünse de, burada temel olan duygu ve mantığı yönetme becerisi açısından kişinin hayatı anlama-yorumlama ve anlamlandırma süreciyle doğrudan alakalı. Erkeğe biçilen sosyal rolün yükü, iş yaşamının stresi, mücadele etmek zorunda belki de uzun süreler kronik strese maruz kalması gibi etmenlerle mücadele, içsel denge çabasını zorlayan durumlar.

Ancak sonuç olarak içinde bulunduğu şartları, risk faktörlerini iyi bilen, ve bunlara alternatifler üreten her kişi, eğer biyolojik fabrika ayarlarına uygun yöntemler geliştirirse, her türlü anksiyete, depresyon vs sorunları tamponlamayı başarır. İntihar a gelene kadar bu görmezden geldiğimiz sorunları halletmemiz gerekiyor. Bunun da kadın erkek ayrımı yok.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehaleti kabul etmek bilgeliktir.”
Ashley Montagu
Geri Bildirim Gönder