Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Erkekler neden kadınlara göre fazla intihar eder?

Dünya da daha fazla inithar oranı erkekte daha fazla erkekler güçlü ve hakimsen neden intihar oranı fazla bunun açıklaması nedir?

1
170 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle cinsler arası bir güçlülük skalası arayışı, nitelik açısından gerçekleştirilemez.

Doğa gereklilik ve uyum temelli işlediği için, her tür-cins, kendine has özellikleri barındırır ve gerekli olduğu sürece varlığını sürdürür.

İnsan türü içinde de cinsel farklılıklar, birini üstün birini daha güçlü vs yapmaz. Niteliklere bağlı farklı görevler oluşturur sadece.

Östrojen - seratonin yoğunluğu, çocuk eğitimi, yuvayı idare etmek gibi daha bir çok faktör, kadını duygularını yönetebilen bir role sokmuş gibi görünüyor. Testesteron, bireyi tehlikeye, saldırganlığa, risk almaya iterken östrojen daha sakin kalmayı ve duygularla hareket etmeye neden olur. Düz mantık baktığımızda, kadının mantıksız, erkeğin de tamamen dürtüsel olması gerekir. Yani insanı düz mantık bakış açılarıyla değerlendiremeyiz.

Genelleme yapacaksak, kadının duygu kontrolü açısından sosyal rolü itibarıyla gelişmişliği söz konusu olduğu için, zor durumlarla mücadele edebilme becerisi genel olarak gelişmiş diyebiliriz. Erkekte ise, genelleme yaparsak, zor durumla mücadelede daha efektif bir yüzleşme görürüz. Yani duygusal değil, sorunu fiziksel - rasyonel yollarla halletme yoluna gider.

İntihar meyil, biyokimya açısından her ne kadar kadından yanaymış gibi görünse de, burada temel olan duygu ve mantığı yönetme becerisi açısından kişinin hayatı anlama-yorumlama ve anlamlandırma süreciyle doğrudan alakalı. Erkeğe biçilen sosyal rolün yükü, iş yaşamının stresi, mücadele etmek zorunda belki de uzun süreler kronik strese maruz kalması gibi etmenlerle mücadele, içsel denge çabasını zorlayan durumlar.

Ancak sonuç olarak içinde bulunduğu şartları, risk faktörlerini iyi bilen, ve bunlara alternatifler üreten her kişi, eğer biyolojik fabrika ayarlarına uygun yöntemler geliştirirse, her türlü anksiyete, depresyon vs sorunları tamponlamayı başarır. İntihar a gelene kadar bu görmezden geldiğimiz sorunları halletmemiz gerekiyor. Bunun da kadın erkek ayrımı yok.

374 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Esasında hayatta iki şey vardır: bilim ve şahsi düşünceler. İlki bilgiye yol açar, ikincisi cehalete.”
Hipokrat