Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Erkekkerde sünnet gerekli midir?

Merhaba, sünnet olma eylemi ilk olarak ne zaman ve neden yapılmaya başlandı? Günümüz tıp dünyasının bu konuda bakış açısı nedir? Dinlerde nasıl geçiyor, emrediliyor mu? Teşekkürler.

2
3,238 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

 Sünnetin tarihçesi

 Sünnetin ilk defa ne zaman yapıldığı bilinmemektedir ancak yazılı tarihten önce başladığı kesindir. Arkeolojik araştırmalar, eski Mısır’da, İbraniler ve Fenikelilerde, hatta Amerika kıtasındaki eski Azteklerde sünnet işleminin uygulandığını göstermektedir. Sünnet tasvirleri, taş devrine ait mağara çizimlerinde ve yaklaşık 6.000 yıl önce, Eski Mısır dönemine ait Ankh-Mahor tapınağındaki duvar kabartmasında da görülebilmektedir. MÖ. 4000 yılında Ti ve veziri Ptahhotep’in mezarlarındaki kabartmalarda sünnet usullerinin resmedildiği ve aynı yıllarda Firavun II. Ramses’in oğlunun sünnet edildiğine dair belgeler vardır. 

 Bilimsel açıdan sünnete bakış

 Sünnetin aslında hem faydası hem zararı vardır. Peniste meydana gelebilecek bir çok hastalığı önler. Afrika'da yapılan araştırmada sünnetli erkeklerin sünnetsizlere göre 8-66 arası daha az HIV (AIDS virüsü) kaptığı tespit edilmiştir. Yapılan istatistiki araştırmaya Dünya çapında birçok tepki gelmiştir. Bunların en önemlisi, araştırmayı tekrar eden bilim insanlarının aynı sonuca ulaşamaması olmuştur. Bir pediyatrist olan Dr. Van Howe, "Zaten bir erkeğin üzerine yıldırım düşme ihtimali, penis kanserine yakalanma ihtimalinden çok daha yüksektir." Zaten istatistiki olarak baktığımızda, neredeyse hiçbir erkeğin sünnet olmadığı Japonya, Norveç, Finlandiya ve Danimarka'nın toplamındaki penis kanseri vakası sayısı, içerisinde büyük miktarda sünnetli barındıran, sadece Amerika Birleşik Devletleri'ndeki penis kanseri vakası sayısından daha azdır. 

 Sünnetin zararlı ise maddeler halinde şöyledir;

 Sünnetli insanlarda, sünnetizlere göre;

- Penis yaralanmasının 3 daha fazla,

- Ereksiyon için gerekli penis derisinin olmaması şikayetinin ' daha fazla,

- Eşit olmayan deriden ötürü penis kıvrımlanması sorununun daha fazla,

- Ereksiyon sonrası kanamanın daha fazla,

Psikolojik olarak zararları;

- Yaralı gibi hissetme oranlarının ` daha fazla,

- Kendine güvensizlik ve aşağılık kompleksinin P daha fazla,

- Genital güvensizliğin U daha fazla,

- Öfkenin R daha fazla,

- Depresyonun Y daha fazla,

- Saldırganlığın F daha fazla,

- Aileye ihanetin 0 daha fazla,

2,726 görüntülenme
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. &Lsquo;&Rsquo;SÜNnet!-SÜNnetle Ilgili Yalanlar Ve GerÇEkler&Lsquo;&Rsquo; Kitabı. (10 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Yazar Yok. Evrim Ağacı . (10 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Dünyada erkeklerin üçte biri sünnet olmaktadır. Bu kadar yaygın yapılan bir cerrahi işlem sonrasında bir takım erken ve geç komplikasyonlar görülebilmektedir. Sünnetin cinsel işlevler üzerine olan etkisi ise uzun zamandır tartışılmaktadır. Bu derlemenin amacı, sünnetin cinsel işlevler üzerine olan etkisini belirlemektir. Sünnetle prematür ejakülasyon tartışılan ana konulardan biridir. Prematür ejakülasyon tanımı yıllar içerisinde değişmiş olmasına rağmen mevcut bütün tanımlamalara göre sünnetin ejakülasyona varış zamanı üzerinde olumlu etkileri vardır. Ayrıca sünnet esnasında bırakılan mukoza uzunluğu ile prematür ejakülasyonun bir ilişkisinin olmadığı görülmektedir. İkinci önemli konulardan biri olan erektil işlevler, Uluslararası Erektil İşlevleri Değerlendirme anketi (IIEF-5) ve cinsel işlevleri ölçen kısa anket (Brief Male Sexual Function Inventory) ile değerlendirildiğinde erektil işlevlerin sünnet ile iyileştiği saptanmıştır. Ancak tıbbi gereklilikten dolayı yapılan sünnetlerde erektil işlevlerde azalmanın olduğu, bunun sünnete bağlı olmadığı daha çok sünnet endikasyonu olan primer patolojiden kaynaklandığı değerlendirilmiştir. Objektif kriterlere göre yapılan çalışmalar sünnetin penis ve glansın hassasiyeti üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını göstermektedir. Glansın hassasiyetinin artmış olduğu sınırlı sayıdaki çalışmalarda görülmüştür. Ancak bu hassasiyet artışının ejakülasyon süresini etkilemeyeceği tam tersine sünnet olmuşlarda glansın aşırı uyarılmasına bağlı olarak hassasiyetin zamanla azalacağı, bu durumunda orgazm süresini uzatacağı ve cinsel tatmini arttıracağı savunulmaktadır. Ayrıca sünnetin cinsel tatmin üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığı gibi hem erkek hem de partneri açısından sünnetlilerde görüntünün daha iyi olduğu belirtilmiştir. Sonuç olarak, eldeki bilgilere göre sünnetin ejakülasyona varış süresi, ereksiyon ve tatmin seviyesine ait tartışmalı sonuçları olmakla beraber olumsuz bir etkisi yoktur.

944 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bizler gibi ufacık türler için Evren'in sınırsızlığına dayanabilmemizin tek yolu sevgidir.”
Carl Sagan