Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Ensest ilişkiler neden etik bir problemdir?

Ensest ilişki yaşamak ne gibi insani kurallarla çelişir? Ensest ilişkinin etik bir problem olması aslında bir tabu mudur yoksa gerçekten insana fiziksel ya da bilişsel zararlar veren ve haklarını ihlal eden problemli bir durum mudur?
2,039 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Teoride, genetik olarak "mükemmelliğe" ulaşan bir grup canlı için ensest tam tersine avantaj haline de gelebilir, ancak bu çok nadir rastlanan bir durumdur - bildiğim tek bir yabani arı türü var mesela. Bu duruma ulaşana kadar, tür ciddi bir darboğazdan geçmek zorunda kalır ve muhtemelen soyu tükenir. Genetik çeşitlilik, hastalıklara karşı direnci arttırır. O nedenle erişkinliğe ulaştığında kendi grubunu terk eden bireyler, daha başarılı olmuşlar. Buna karşılık, yaşam alanları daralan türlerde mecburiyetten enseste rastlanabiliyor. Aynı şekilde, cins köpek yetiştiricileri de bu yöntemi benimsiyorlar maalesef ve bu canlıların ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor.

Feodal ve antik dönemlerde kraliyet üyelerinin, "soylarının asaletini" korumak için sıkça akraba evliliği yaptıkları biliniyor, ancak sonu pek hayırlı olmadı, malum. Bizdeki uygulamada gene mülkün bölünmemesi, ailelerin gençleri denetlemesi, yakın yaşamak vb. kaygısı ağır basıyor. İsitkrarın az, gruplar arası güvensizliğin çok olduğu bölgelerde, grup içi evlilikler tercih ediliyor. Bir de bunu eskiden normal evliliklerden doğan çocukların da sıkça öldüğü gerçeğiyle beraber okumak lazım. Ensest, o dönem ek bir risk olarak algılanmamış olmalı.

Bu arada birlikte büyüyen üvey kardeşlerin yetişkinlikte evlendirilmesi de yasalarca ensest kabul ediliyor (ki bu da sık rastlanan bir uygulama). Yani algılanan problem, akrabalık ilişkisinin cinsellik boyutu kazanması. Aile bireylerinin akraba çocuklarına kolay ulaşabilmesi, cinselliği ayrıca tabu haline getiriyor normal koşullarda.

Tüm Reklamları Kapat

445 görüntülenme

Kaynaklar

 1. S. Ayöz. Ensest Neden Ahlaki Olarak Yanlıştır. (22 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 13 Kasım 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close