Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Enerji arttıkça kütle neden artar?

Yani bunun nedenini biliyor muyuz yoksa sadece bir doğa gerçeği ama nedenini bilmiyor muyuz?
351 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yakup Burak Sarıarslan
Bağımsız Araştırmacı

Enerji arttıkça kütle artması, Einstein'ın ünlü E=mc² denklemine dayanır. Bu denklemde, E enerjiyi, m kütle miktarını ve c ışık hızını temsil eder. Denklem, enerjinin kütleye dönüşebileceğini ve kütlenin de enerjiye dönüşebileceğini gösterir.

Bu konu göreceli olarak karmaşık ve anlaması zor olabilir nede olsa bilim dediğimiz gerçeklik fazlaca terim ve araştırmaya dayanır bu yüzden konu hakkında daha fazla ve saf bilgi bulabilmek için özellikle yabancı sitelere göz atabilirsiniz, bugün bu soruyu sizlere basite indirgenmiş bir biçimde anlatmaya çalışacağım.

[1]Özel görelilik teorisine göre, herhangi bir nesnenin hızı arttıkça kütlesi de artar. Bu, nesnenin kinetik enerjisinin artmasıyla ilgilidir. Nesnenin hızı arttıkça, kinetik enerjisi artar ve bu enerjinin kütleye dönüşmesi sonucu nesnenin kütlesi de artar.

Tüm Reklamları Kapat

Bir diğer önemli faktör de, E=mc² denklemine dayanarak, enerjinin kütle ile ilişkisi olduğudur. Bu denklemde görüldüğü üzere, kütle ve enerji arasında doğrudan bir ilişki vardır. Enerji arttıkça, kütle de artar.

Bu nedenle, enerjinin artması kütle artışına neden olur. Bu etki genellikle makroskopik nesnelerde gözlemlenmese de, atomaltı parçacıklarda veya nükleer reaksiyonlarda bu etki gözlenebilir.

Sonuç olarak elbette ki bir doğa ve fizik gerçeğidir ve nedeni Einstein tarafından keşfedilmiştir.

Kaynaklar

 1. N. Scharping. E=Mc2: What Does Einstein’s Most Famous Equation Mean?. (8 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 6 Mayıs 2023. Alındığı Yer: Discover Magazine | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close