Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

En sevdiğiniz 3 ressam kimlerdir? Neden bu ressamları seviyorsunuz?

Arzu ederseniz beğendiğiniz tabloların linklerini de ekleyebilirsiniz. Ben john willam watherhouse, henry fuseli , nicoletta ceccoli demek istiyorum

En sevdiğiniz 3 ressam kimlerdir ? Neden bu ressamları seviyorsunuz ?
3
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Ben de Osman Hamdi Bey, Leonardo Da Vinci ve Salvador Dali demek istiyorum. Bu üçü dışında kalan diğer ressamları da sevmekteyim tabii ki. İlk 3 sıralaması yapacak olsaydım bu üçünü derdim. Belki zaman geçtikçe sıralamalarda oynamalar elbet olabilir. Uzatmadan neden bu üçünü dediğimi söylemem isterim.

Arif Ergin'in Tekvin adlı bir romanı bulunmakta. En sevdiğim romanlar arasına girmektedir, aşırı beğendiğim romanlardan. O romanda da Osman Hamdi Bey'den ve tablolarından bahsetmekteydi. En sevdiğim tabloları ise Kaplumbağa Eğiticisi ve Tekvin tabloları. Tekvin tablosu kitapta önemli bir yer kapsıyordu, artı olarak da hoş bir tablo. Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de 2000 parçalık yapbozunu yapmıştım. Tabloların ve ressamın hayatımdaki yeri böyle işte. Bir de adaşım olur kendisi.

Leonardo Da Vinci için ise pek söze gerek yok bence. Eserlerindeki oranlarından, Mona Lisa'sından, Son Akşam Yemeği'nden ve daha birçok özelliğinden bu sıraya koydum. Evet, bu ressam da bir okuduğum kitapta geçiyordu. Ünlü yazar Dan Brown'un, Da Vinci Şifresi adlı romanında... Filmi de vardı. Filmi de kitabı da güzeldi, beğendim.

Salvador Dali de nedense bana hoş gözükmekte anlam veremediğim bir biçimde. Saatle ilgili bir çalışmasından olabilir, bilemiyorum. Saatlere, zamanlara ilgili biriyim. Onlarla ilgili de eserleri olan ünlü bir ressam olunca da sevmemek elimde değil sanırım.

Ayrıca Diego Velázquez'i, Michelangelo'yu, Van Gogh'u da ayrı severim, belirtmek isterim.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

selamlar, şahsi favorilerim René Magritte, Salvador Dali ve Egon Schiele

René Magritte : Bu ressamı sevmemin ve saymamın en önemli sebepleri tablolarıyla gerçeklik üzerine, varoluş üzerine, insan duyguları üzerine yaptığı sorgulamalar ve bunları ifade etme biçimi diyebilirim. Aynı zamanda nesneleri asıl anlamları dışında anlatımsal ifadelerle kullanması, nesnelere yeni anlamlar yüklemesi eserlerini incelediğimde çok farklı anlatımlar çıkarabiliyor olmam yine cezbedici bir özelliği benim gözümde. En sevdiğim tabloları; La trahison des images, clairvoyance ve belki en bilinen eserleri The Lovers ve The Lovers II.

Salvador Dali : Dali için söyleyecek çok fazla sözüm yok. Hayal gücü, rüyaları kullanma biçimi ve cesareti beni en etkileyen yanları. En sevdiğim tabloları; Bir narın etrafında uçan arının sebep olduğu rüyadan uyanmadan bir saniye öncesi, Belleğin azmi ve Savaşın yüzü.

Egon Schiele : Sanatçının resim çizme tarzı, insan figürlere bakış açısını ve dışavurum tarzı en etkilendiğim özellikleri. Kişi olarak bir sapık olduğunu düşünsem de sanat camiası için önemli biri olduğunu düşünüyorum. Tabloları arasında öyle bu en sevdiğim tablosu diyerek seçebileceğim bir tablosu yok. Genel resim çizme tarzını seviyorum. wikipedia sayfasında tablolarından oluşan bir seçki var.

teşekkürler!

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Merhabalar Hypatia Yaşıyor,

  • The Last Supper (Son Akşam Yemeği/ Son Yemek), Leonardo Da Vinci (kesinlikle Da Vinci'nin şahsı ile ilgili bir sevgi bu tablosu beğenmeme sebeptir. Zamanın en büyük dehasının bence en önemli eseridir
  • Mona Lisa, Leonardo Da Vinci (portle bir eser olduğu için)
  • Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Johannes Vermeer (portle tarz bir eser olduğu için)

İyi çalışmalar dilerim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deha ile aptallık arasındaki fark, dehanın sınırları olmasıdır.”
Albert Einstein