Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3
En sevdiğiniz 3 ressam kimlerdir?
Neden bu ressamları seviyorsunuz? Arzu ederseniz beğendiğiniz tabloların linklerini de ekleyebilirsiniz . Ben John Willam Watherhouse, Henry Fuseli , Nicoletta Ceccoli Demek istiyorum
190 görüntülenme
En sevdiğiniz 3 ressam kimlerdir?
En sevdiğiniz 3 ressam kimlerdir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Metehan Yiğit
Metehan Yiğit düşünür

selamlar, şahsi favorilerim René Magritte, Salvador Dali ve Egon Schiele

René Magritte : Bu ressamı sevmemin ve saymamın en önemli sebepleri tablolarıyla gerçeklik üzerine, varoluş üzerine, insan duyguları üzerine yaptığı sorgulamalar ve bunları ifade etme biçimi diyebilirim. Aynı zamanda nesneleri asıl anlamları dışında anlatımsal ifadelerle kullanması, nesnelere yeni anlamlar yüklemesi eserlerini incelediğimde çok farklı anlatımlar çıkarabiliyor olmam yine cezbedici bir özelliği benim gözümde. En sevdiğim tabloları; La trahison des images, clairvoyance ve belki en bilinen eserleri The Lovers ve The Lovers II.

Salvador Dali : Dali için söyleyecek çok fazla sözüm yok. Hayal gücü, rüyaları kullanma biçimi ve cesareti beni en etkileyen yanları. En sevdiğim tabloları; Bir narın etrafında uçan arının sebep olduğu rüyadan uyanmadan bir saniye öncesi, Belleğin azmi ve Savaşın yüzü.

Bu Reklamı Kapat

Egon Schiele : Sanatçının resim çizme tarzı, insan figürlere bakış açısını ve dışavurum tarzı en etkilendiğim özellikleri. Kişi olarak bir sapık olduğunu düşünsem de sanat camiası için önemli biri olduğunu düşünüyorum. Tabloları arasında öyle bu en sevdiğim tablosu diyerek seçebileceğim bir tablosu yok. Genel resim çizme tarzını seviyorum. wikipedia sayfasında tablolarından oluşan bir seçki var.

teşekkürler!

121 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Hüseyin Açar
Hüseyin Açar Fizik Öğrencisi

Merhabalar Hypatia Yaşıyor,

  • The Last Supper (Son Akşam Yemeği/ Son Yemek), Leonardo Da Vinci (kesinlikle Da Vinci'nin şahsı ile ilgili bir sevgi bu tablosu beğenmeme sebeptir. Zamanın en büyük dehasının bence en önemli eseridir
  • Mona Lisa, Leonardo Da Vinci (portle bir eser olduğu için)
  • Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız), Johannes Vermeer (portle tarz bir eser olduğu için)

İyi çalışmalar dilerim.

112 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

Sanat tarihinde rönesans, gerçekliğe atılan en önemli ve büyük adım olmuştur. Bu dönemdeki "ressam"lar, bir çok teknik sorunu kendileri keşfederek çözmek durumunda kalmışlardır. Bu yüzden çok yönlü ve inanılmaz üretken olmuşlardır. Özellikle Leonardo Da Vinci ye ressam demek ciddi bir haksızlık olur. Çok yönlü bilim insanı, mühendis, ressam, müzisyen ... vb. niteliklere sahiptir. Kendi bilimsel bulguları için resimleri araç yapacak derecede kendi döneminin 300 yıl ötesinde yaşamıştır. Bu dönemdeki üretken bireyler, kilise yi karşılarına alarak ölüm tehdidi ile hem bilim hem sanat icraa etmişlerdir.

Jean-Léon Gérôme bir oryantalisttir ve her ne kadar hayal gücünü, kültürün kendisi gibi sunmuş olsa da, yağlıboyada oldukça başarılıdır. Osman Hamdi Bey i oldukça etkilemiştir tarzı.

Jean Auguste Dominique Ingres bir neoklasik ressamdır. Eserleri gerçekliği çok iyi verirken estetik ve plastik etkileri de barındırır. Günümüzdeki hiperrealizme göre ruhu olan bir yapıdadır eserler.

0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et