Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yunus Zubar
Yunus Zubar
62K UP
Üye
3

Eklemlerimizi kütletirken çıkan sesler neden çok farklı oluyor?

Bazen cam bardak kırılır gibi binlerce minik kütletme sesi çıkarken, bazen de duvara vurmuş gibi tek bir ses çıkıyor. Özellikle merak ediyorum, binlerce minik kütletme sesi çıkması için binlerce eklem olması gerekiyor mu? Hayır ise nasıl öyle bir ses çıkıyor?
244 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Eklemlerimizi kıtlattığımızda aslında çokta gizemli bir şey gerçekleşmiyor, eklemler arasında bulunan eklem sıvılarında gaz birikimi oluyor. Kıtlatma işleminde bu gaz baloncukları sıkışarak patlıyor veyahut yer değiştiriyor.

Bu korkulacak veyahut zararlı bir şey değildir, özellikle uzun süre hareket etmeyen eklemlerde gaz baloncukları iyice toparlanarak büyümüş oluyor. O yüzden dolayı uzun saatler oturduktan sonra belimizi kütletmeye kalkarsak ‘Katur Kutur’ sesler duyarız, ancak bütün oturmak yerine saat aşırı kütletmeye çalışırsak duyacağınız sesler daha minimal ‘çıtır pıtır’ gibi duyulur.

Tabi çıkan ses miktarı biriken gaz miktarı haricinde kıtlatma işleminin hızına da bağlıdır. Yavaş kıtlatmak yerine hızlı kıtlatmak daha fazla ses çıkmasına neden olmaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Binlerce kıtlatma sesi için binlerce ekleme ihtiyacımız yok, eğer kendi anatomimizi yeterince iyi bilirsek tek bir eklemden teorik olarak sonsuza denk kıtlatma sesi elde edebiliriz. Örneğin kendi vücudumda sol diz kapağımda bu durum mevcut üst üste yüzlerce kez kıtlatabilirim, bunun sebebide tabiki anatomik yapı. Bu durum sol dizime mahsus, her insanda olacak diye bir şey yok. Bir insanda birden fazlada olabilir.

Sonuç olarak kıtlamak doğal bir şey ama kıtlayacağız diyede limitlerimizi aşıp vücudumuzu fazla zorlamaya gerek yok.

11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close