Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Akbulut
Can Akbulut
12K UP
Üye
2

Eğitimsiz/ilkel bir toplumda demokrasi kötü yöneticileri ortaya çıkarıyorsa toplum eğitilene kadar nasıl bir yönetim verilebilir?

679 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
129K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Neden ve Sonuç!

Eğitim geleceğin inşasıdır. Eğitimi yönetenler nasıl bir gelecek arzu ediyorsa eğitimi ona göre inşa eder.

Bugün genel geçer eğitim anlayışı pragmatisttir. Yani amaç için her yolu mubah kılan, eğitimi istendik davranış kazandırmaya indirgeyen ve bunu zorunlu yapan bir eğitim anlayışı.

Tüm Reklamları Kapat

Böyle olunca da iktidarı elinde tutan güç böyle bir eğitim modeli ile daha kolay yönetebildiğini fark ettiği an (ki bugün olan budur) bunu sürdürebilmenin koşullarını sürekli yaratır.

Çünkü bilir ki, eğitim insanları geleceğe hazırlamak şeklinde organize edilir ise, bu kendi ayakları üzerinde durabilmeyi, soru sormayı, akıl yürütmeyi beraberinde getirir. Bunun için bilginin erişilebilir olması gerekir. Bilgi herkese erişilebilir kılınırsa ak ile kara açığa çıkar.

Ak ile karanın açığa çıkması demek, hak ile yönetemeyenin, liyakatsiz olanın artık yönetememesi demektir. Hiçbir egemen bunu göze almaz.

Bu nedenle sorudaki neden ve sonucun yer değiştirmesi gerekir. Yani cehaletten dolayı kötü yönetim yerine kötü yönetimden dolayı ve sürekli bu kötü yönetimi besleyecek bir cehalet inşası söz konusudur. Yani cehalet bir neden değil bir sonuçtur.

Buna son verebilmek zor fakat imkansız değildir. Sizin soru sormanız bile bir adımdır. Sorunuza cevap verebilme imkanı sunan bu platform çok değerli bir alandır. Karanlık ile aydınlığın savaşında, uzun sürse de aydınlık hep kazanan taraf olmuştur. Hiçbir şey geriye gitmez. Umutsuzluk yasak…

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close