Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer meteor bir gezegene çarpıp aminoasitleri oluşturma biliyorsa bunlar birleşip nasıl vücud halini alıyor?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Sorunu tam olarak anlayamadım ancak şunu söyleyebilirim ki aminoasitler oluştuktan kısa bir süre sonra 'bilinçli' bir şekilde vücut oluşturmak adına birleşmiyorlar. İnsan vücudunu örnek alırsak, tahminen 4 milyar yıl civarında olduğunu düşündüğümüz bu çok uzun evrimsel süreç içerisinde nesiller boyu mutasyon, seleksiyon ve diğer evrimsel mekanizmalar sonucunda bu hâlini alıyor. Bilinçsiz aminoasitlerin nasıl bu bilinçli vücudu oluşturduğuyla ilgili Evrim Ağacı'ndan bir video bırakıyorum kaynaklar kısmına, dinlemeni tavsiye ederim.

Teşekkür (1)
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. İlgili kaynak

Bir de bu konuda net bir yanlış anlaşılma var sanırım. Birleşip vücud halini alma derken genel yaklaşımı akla getirdi (tam onu demek istememiş olabilirsiniz tabi); o da şu: tuğlaları gökten milyon kez bıraksanız da ev şeklinde bi araya gelmez diyorlar ki doğrudur, ancak doğada bu birleşim o kadar da rastgele değil. Yoksa neden NaCl birleşimi oluyor? Burada elektron alış verişi kurallarını bilmek gerekli.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Stephen Hawking ile Deha - Neyim Ben) Atomlar neden belli şekillerde bir araya gelebiliyor için çok güzel video
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Çoğu zaman ekonomistlerin insanlardan beklediği gibi davranmayız; çünkü onların sandığından çok daha az bencil ve çok daha az rasyoneliz.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder