Puan Ver
0
Puan Ver

Eğer bir balonu suyla doldursaydım ve dağın tepesine çıksaydım balon genleşir miydi veya suya soksaydım hemen patlar mıydı, farklı basınçlar altında su dolu balona ne olurdu?

Balon deniz seviyesinde dolduruldu. İçinde hava boşluğu yok.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip (1)
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Balonun hava sızdırmadığını ve sıcaklığın değişmediğini düşünelim içerisinde 1 atm basınçta 500ml gaz olsun. 2134 metre yükseklikte bir dağa çıktığımızda atmosfer basıncı yaklaşık 0.77atm olacak diyelim1. Suya da 10 atm basınca çıkana kadar batıralım.

Şimdi gaz yasasını hatırlayalım:

PV=nRT

Sıcaklığı ve sabiti çıkarırsak:

PV=n balonun içindeki gaz miktarı değişmediği için basınç arttığında hacim azalmalı, basınç azaldığında da hacim artmalıdır. (P = basınç, V = hacim, n = mol madde)

Balonun içindeki basınç da 0.77 atm'ye kadar düşecektir. Matematiği yaparsak dağımızda 649.35ml oldu yani hacmi arttı.

Suyun kaldırma kuvvetinin oluşturacağı itme ( ) balonu patlatabilir, dolayısıyla sakince sokmamız en iyisi ama zaten patlama sebebi olarak hacim değişimini düşündüğünüzü düşünüyorum. Her neyse, balonumuzu suya soktuk basınç 10 atm oldu, balon artık 50ml (P 10 kat arttı, n sabit olduğuna göre V 10 kat azalacak).

Özetle atmosferde yükseldikçe basınç azalır, suda derine gittikçe artar bunun sonucu olarak da balon yükseldikçe hacmi artar, suda derine gittikçe hacmi azalır.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesinin en önemli getirisi, insanın sonsuza kadar bu gezegene zincirli olmadığını göstermek, vizyonumuzun bu gezegenden çok daha uzaklara dayandığını ispatlamak ve fırsatların sınırsız olduğunu anlamak olmuştur.”
Neil Armstrong
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder