Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Duyu engeli yaşayan öldürülselerdi evrim ve seçilim ile bu engeller ortadan kalkar mıydı?

Tabi ki kast ettiğim şeyin çok korkunç bir şey olduğunun farkındayım amacım bu değil haliyle. Dişleri yüzünden katledilen fillerde dişsiz doğma olayı benzeri bir şey doğal seçilim yolu ile insanlarda da olabilir miydi? Yada bunu saç rengi göz rengi için yapsak? Yanlış anlaşılmak istemem teşekkürler

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap
Yapay seçilimi insanlar üzerinde uygulayarak hastalıkları, doğuştan gelen engelleri kısmen yok etmek mümkündür. Adolf Hitler zamanında bu uygulanmaya çalışılmıştı. Ve yine uygulansa bu hastalıklar ve engeller toplumdan büyük ölçüde silinebilir. Aynı şeyi sadece hastalık gibi durumlar için kullanmak zorunda da değiliz, zeki insanları toplumun geri kalanından izole bir şekilde kapalı tutup, sürekli kendi aralarında üremelerini sağlarsak, yani yeni bir gen havuzu yaratırsak, ve bu gen havuzunun ortalamasından daha düşük zekaya sahip olanları havuzdan çıkarırsak, gelecek nesiller çok daha zeki olacaktır örneğin. Veyahut verdiğiniz örnekteki gibi, mavi renkli veya kızıl saçlı insanlar için bir gen havuzu yaratıp istediğimiz özelliklere sahip olmayanları havuzdan çıkarırsak yine gelecek nesillerde bu genler çok daha sıklaşacaktır.
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Sizin dediğiniz daha çok yapay seçilim. Bir canlıdaki herhangi bir eksiklik gerçekten hayatta kalmasını zorlaştıracak kadar büyük bir eksiklikse bu insan yaşamını yitirir ve nüfus çoğunluğu elde edemez. Doğal seçilim bu şekilde olur. Siz belirli bir sistem içinde belli özelliklere sahip kişilerin üremesine izin vermeden öldürüp, geri kalanlarını çiftleştirirseniz bu yapay seçilim olur. Zira bunu belli bir sistemle siz yapıyor olursunuz, doğa değil. Dişleri yüzünden katledilen fillere gelirsek, fillerin sürekli dişleri kesiliyor ondan filler dişsiz doğuyor diye bir şey asla ve asla söz konusu değildir. Böyle bir şey varsa sebebi şudur: dişleri yüzünden katledilen filler üreyecek ve nüfusunu arttıracak kadar yaşayamıyor bu sebeple geriye kalan dişsiz veya kısa dişli(dişi için katletmeye değer olmayan) filler üreyerek nüfus çoğunluğu elde ediyor.  Dişli fillerin avlanmadan önce çiftleştirilmesi ve nüfus vermesi sağlanırsa hiç bir sorun kalmaz. Büyükbaş hayvanların durumu günümüzde bu şekildedir. Büyükbaş hayvanlar bir tüketim zincirinin parçası olacak şekilde önce yetiştirilirler, yavrulatılırlar sonrasında kesimhaneye yollanırlar. Hayvan çiftlikleri, tavuk çiftlikleri gibi yerlerin asıl amacı budur. Şayet bu üretim gerçekleştirilmeden gıda amaçlı hayvan katli sürdülürse bu tamamen soykırım olur ve bir süre sonra o hayvan cinsinin soyu bile tükenebilir.

 

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Dişleri için avlanan filler
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünya üzerindeki en acınası insan, görme kabiliyeti olup da ileri görüşlü olamayandır.”
Helen Adams Keller