Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yiğit Ozan Satıcı
Üye
1

Duyu engeli yaşayanlar öldürülselerdi evrim ve seçilim ile bu engeller ortadan kalkar mıydı?

Tabi ki kast ettiğim şeyin çok korkunç bir şey olduğunun farkındayım amacım bu değil haliyle.Dişleri yüzünden katledilen fillerde dişsiz doğma olayı benzeri bir şey doğal seçilim yolu ile insanlarda da olabilir miydi ? Yada bunu saç rengi göz rengi için yapsak ? Yanlış anlaşılmak istemem teşekkürler
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hasan Dağtekin
Ordinaryus

Sizin dediğiniz daha çok yapay seçilim. Bir canlıdaki herhangi bir eksiklik gerçekten hayatta kalmasını zorlaştıracak kadar büyük bir eksiklikse bu insan yaşamını yitirir ve nüfus çoğunluğu elde edemez. Doğal seçilim bu şekilde olur. Siz belirli bir sistem içinde belli özelliklere sahip kişilerin üremesine izin vermeden öldürüp, geri kalanlarını çiftleştirirseniz bu yapay seçilim olur. Zira bunu belli bir sistemle siz yapıyor olursunuz, doğa değil. Dişleri yüzünden katledilen fillere gelirsek, fillerin sürekli dişleri kesiliyor ondan filler dişsiz doğuyor diye bir şey asla ve asla söz konusu değildir. Böyle bir şey varsa sebebi şudur: dişleri yüzünden katledilen filler üreyecek ve nüfusunu arttıracak kadar yaşayamıyor bu sebeple geriye kalan dişsiz veya kısa dişli(dişi için katletmeye değer olmayan) filler üreyerek nüfus çoğunluğu elde ediyor.  Dişli fillerin avlanmadan önce çiftleştirilmesi ve nüfus vermesi sağlanırsa hiç bir sorun kalmaz. Büyükbaş hayvanların durumu günümüzde bu şekildedir. Büyükbaş hayvanlar bir tüketim zincirinin parçası olacak şekilde önce yetiştirilirler, yavrulatılırlar sonrasında kesimhaneye yollanırlar. Hayvan çiftlikleri, tavuk çiftlikleri gibi yerlerin asıl amacı budur. Şayet bu üretim gerçekleştirilmeden gıda amaçlı hayvan katli sürdülürse bu tamamen soykırım olur ve bir süre sonra o hayvan cinsinin soyu bile tükenebilir.

 

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (14 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 14 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close