Puan Ver
0
Puan Ver

Düşünce ile yapılabileceklerin sınırı var mıdır?

Düşünce ile yapılabileceklerin sorgulandığı deneyler vs biliyoruz, peki bunun bir sınırı var mıdır, yoksa sınırsız mıyız...

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Teknik olarak insan bilmediği şeyi hayal edemez. Yani, bu dünyada olmayan ama evrenin herhangi yerinde bulunan daha önce hiç görmediğimiz bir maddeyi düşünmemiz imkansız. Yani aslında düşüncenin bile bir sınırı olduğunu düşünüyorum.

Teşekkür (1)
1
Puan Ver
0
Puan Ver

Düşünce; merak etme, pratik hatayı fark edip teoriye yeni katkıda bulunma, şans eseri karşılaşma, ihtiraza karşın itiraz etme, belkicilik vs gibi fiiliyatlardır. Bu fiiliyatların ortak noktası şudur: varolduğu iddia edilen bilgiyi değerlendirmede, gözden geçirmedir, bilinçli ya da bilinçsiz

Olmayan bir şeyin düşününülemeyeceğini görüşü şu açıdan yanlıştır: Eğer şeyleri oluşturan şeyin yani yapıtaşının ne olduğunu biliyor isek öncesinde var olmayan ama oluşabileceğini bildiğimiz bir şeyi oluşturabiliriz.

Bu görüşüme şöyle bir itiraz gelebilir: Oluşturduğumuz şeyler evrende var olan şeylerdir. O şeyleri sadece kopyalıyoruz.

Biyolojik evrimden yola çıkarak bir soru sorayım: Dünyada oluşan ilk hücrelerin ile şimdiki canlılara kadar kaç çeşit canlı yaşamıştır?

Olmayan şeyleri ve olduğunu denetleyemeyeceğimiz çoğu şeyi düşünürüz; tanrı(lar), melekler vs.

Düşünmeyi sınırlaştıran şey onun fiiliyatlarını kısıtlamadır. Düşünülen şeyin doğruluğu yanlışlığı gerçekliği ile alakadar olur isek bu düşünceyi bilgi veya fikir haline getirme uğraşıdır.

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Özgür bir toplum, içinde güvenle sevilmeyen kişi olabildiğiniz toplumdur.”
Adlai Stevenson
Geri Bildirim Gönder