Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dünyanın manyetik alanı nasıl oluşmuştur? Van allen kuşakları nasıl oluşmuştur?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

(Merhaba bunun kısa bir araştırmasını yaptım. Araştırmayı çevirdim ve düzenledim. Kaynağı da koyuyorum. Rica ederim.)

Doğanın manyetik bir dinamo yapması oldukça kolay ve birçok farklı tür var. Dünya alanını oluşturan tip için ihtiyacınız olan tek şey:

  • Çok miktarda iletken malzeme.
  • Ortada kenarlardan daha hızlı olan rotasyon.
  • Bir çeşit ajitasyon kaynağı.

İşte hikaye, en azından dünya için geçerli olduğu düşünülüyor. Çekirdek gerçekten metal: demir, nikel-işler. Metaller elektrik iletir. Dünya dönüyor. Fakat katı iç çekirdek sıvı dış çekirdek ile çevrelendiğinden ve manto tam olarak katı olmadığından, iç bitler dış bitlerden daha hızlı döner.

Son olarak, gezegenimizin çekirdeği gerçekten çok sıcak. Dışarıda o kadar istekli değil. İçten dışa kaynar su kabı gibi, bu ısı farkı konveksiyon akımları oluşturur. Sıvı metalden yapılmıştır. Ve Coriolis kuvveti nedeniyle, Dünya'nın dönüşü, bir magma Kasırgası gibi konveksiyon akımlarını büküyor. Dediğim gibi, gezegenimizin iç kısımları manyetik bir dinamo oluşturmak için gerekli tüm malzemelere sahiptir.

Çekirdekte iletken metaller hareket eder ve zayıf bir manyetik alan oluşturur. Konveksiyon ve büküm nedeniyle, bu alan daha güçlü hale getirmek için zayıf bir lastik bandı ikiye katlamak gibi katlanır ve yeniden katlanır ve güçlendirilir ve güçlendirilir. Bu değişen manyetik alan, iletken malzemenin hareketini etkiler ve bu da daha fazla manyetik alan oluşturur.

Dinamolar sadece manyetik alanlar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda onları da sürdürürler. Bir enerji kaynağı kaldığı sürece, güç alanı kalır. Dünya, milyarlarca yıldır koruyucu kalkanını böyle tutmayı başardı. Ama bu enerjinin kaynağı nedir?

  • Çözüm ısı; çekirdek sıcak kaldığı sürece, Dinamo dinamik olmaya devam edebilir. Dünya, iç ısısını, kendi yerçekiminin ezilme basıncı gibi birkaç şeyden alır, aynı zamanda doğduğu tüm radyoaktif elementlerden de alır. Fukushima nükleer trajedisinin gösterdiği gibi, radyoaktif şeyler sıcaktır. Çekirdeğin etrafında yüzen çok sayıda radyoaktif çöp var.
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hukukta bir insan, bir diğerinin hakkını gasp ettiğinde suçludur. Etikte ise, bunu yapmayı düşündüğü anda...”
Immanuel Kant