Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Dünyanın manyetik alanı nasıl oluşmuştur? Van Allen kuşakları nasıl oluşmuştur?

185 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Coşkun Deniz Doğan
Lise Öğrencisi - Araştırmacı

(Merhaba bunun kısa bir araştırmasını yaptım. Araştırmayı çevirdim ve düzenledim. Kaynağı da koyuyorum. Rica ederim.)

Doğanın manyetik bir dinamo yapması oldukça kolay ve birçok farklı tür var. Dünya alanını oluşturan tip için ihtiyacınız olan tek şey:

 • Çok miktarda iletken malzeme.
 • Ortada kenarlardan daha hızlı olan rotasyon.
 • Bir çeşit ajitasyon kaynağı.

İşte hikaye, en azından dünya için geçerli olduğu düşünülüyor. Çekirdek gerçekten metal: demir, nikel-işler. Metaller elektrik iletir. Dünya dönüyor. Fakat katı iç çekirdek sıvı dış çekirdek ile çevrelendiğinden ve manto tam olarak katı olmadığından, iç bitler dış bitlerden daha hızlı döner.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak, gezegenimizin çekirdeği gerçekten çok sıcak. Dışarıda o kadar istekli değil. İçten dışa kaynar su kabı gibi, bu ısı farkı konveksiyon akımları oluşturur. Sıvı metalden yapılmıştır. Ve Coriolis kuvveti nedeniyle, Dünya'nın dönüşü, bir magma Kasırgası gibi konveksiyon akımlarını büküyor. Dediğim gibi, gezegenimizin iç kısımları manyetik bir dinamo oluşturmak için gerekli tüm malzemelere sahiptir.

Çekirdekte iletken metaller hareket eder ve zayıf bir manyetik alan oluşturur. Konveksiyon ve büküm nedeniyle, bu alan daha güçlü hale getirmek için zayıf bir lastik bandı ikiye katlamak gibi katlanır ve yeniden katlanır ve güçlendirilir ve güçlendirilir. Bu değişen manyetik alan, iletken malzemenin hareketini etkiler ve bu da daha fazla manyetik alan oluşturur.

Dinamolar sadece manyetik alanlar yaratmakla kalmaz, aynı zamanda onları da sürdürürler. Bir enerji kaynağı kaldığı sürece, güç alanı kalır. Dünya, milyarlarca yıldır koruyucu kalkanını böyle tutmayı başardı. Ama bu enerjinin kaynağı nedir?

 • Çözüm ısı; çekirdek sıcak kaldığı sürece, Dinamo dinamik olmaya devam edebilir. Dünya, iç ısısını, kendi yerçekiminin ezilme basıncı gibi birkaç şeyden alır, aynı zamanda doğduğu tüm radyoaktif elementlerden de alır. Fukushima nükleer trajedisinin gösterdiği gibi, radyoaktif şeyler sıcaktır. Çekirdeğin etrafında yüzen çok sayıda radyoaktif çöp var.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Araştırma Kaynağı. (7 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close