Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Doğal afetlerin (sel, deprem, orman yangınları, kasırga, toprak kayması...) yeryüzüne olan faydaları nelerdir?

Örneğin orman yangınlarının yeni bitki türlerini oluşturup canlandırması, depremlerin yeni dağ ve su yataklarını oluşturması vb. faydalarının olması gibi, kasırga ve seller gibi diğer yıkıcı afetlerin de olumlu yönleri var mı? eğer mümkünse bu konuyla ilgili detaylı bir makale hazırlayabilir misiniz?
268 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
32K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Öncelikle buradan bir makale istemeniz ne kadar etik emin değilim. Heleki bu makaleyi hazırlamak sizin vasifeniz ise...

Sonraki konu, bir doğa olayının illa olumlu sonucu olacak diye bir şey yok. Çünkü doğa olaylarının öyle bir gayreti yok. Yani deprem bir neden değil. Sonuç. Haliyle sonucun olumlu ve olumsuz yönlerine bakılmaz. Sonuca bakılır.

Tüm Reklamları Kapat

Yani bu sorunuzun matematiksel örneği herhalde şöyledir, 2+2= 4 olmasının olumlu ve (ya) olumsuz sonuçları nedir? Yani 4 ün veya 2 nin böyle bir gayreti veya amacı yok.

Doğa olayları bir sonuçtur. Afet konusu beşeri bir yorumdur. Halbuyken depremin olumlu veya olumsuz olmak gibi bir durumu olamaz. Depremler deniz tabanlarında da olabiliyor. Ve hiçbir olumlu sonucu yok. Bazen hiçbir olumsuz sonucu da olmuyor...

Tüm Reklamları Kapat

Hal buyken bizler depremin veya başka afetlerin nedenlerini sorgulamalıyız. Sonuçlarını değil. Bu yüzden de sorunuzun asıl ve öncelikli cevabı budur. Doğa olayları ister tektinik olsun ister volkanik ister metorolojik iyi veya kötü olma gibi bir gayesi yok. Bilinçsiz bir kural, olaydır.

Kısacası yağmur bize faydalı olsun, su getirsin diye yağmadığı gibi koca kıta da bizi öldürmek için kaymaz :)

Lakin olası bir okul projesi veya öğretmen sorusu için sizlere yol gösterici birkaç cevap vereyim. Sellerin sonuçlarından bir tanesi de toprak ve kayaç döngüsüne yardım etmesidir. Seller bir noktadaki toprağı alır ve akarsu yardımıyla bir başka noktaya taşır. İlk başta gücünün yavaşladığı yerde bırakır. Alüvyal Toprak tipini oluşturur. Daha sonrasında hemen her akarsu bir çukura boşalır. Bu bazen göldür, bazen deniz... Akarsuların çukura boşaldığı yerlerde delta ovaları oluşturur. Bu delta ovaları tarım için oldukça verimli arazilerdir. Bknz: Çarşamba Ovası, Bafra Ovası, Çukurova, Selçuk Ovası, Amazon Deltası, Nil Deltası, İndus Deltası...

Ayrıca sel ve taşkınlar ile dağlardan inen toprak ve kayaçlar bir çukurda toplanarak burada toplanarak Taban Seviyesi Ovasını oluşturur. Bu mekanlar yine oldukça verimli sahalardır. Bknz: Adapazarı, Köyceğiz, Dalaman, Manavgat ve Serik Ovaları.

Veya yine sel sayesinde kolüvyal araziler oluşarak yeni tarım sahaları oluşur. Tüm bu bahsettiğimiz oluşumlar dışında buradan kalkan toprağın ana materyali (A Horizonu) bölgede kalır. Ve üst toprağın altı korumasından oluşan durum ortadan kalktığı için yeni bir toprak oluşum süreci doğa tarafından aslında taksiri olarak başlar.

Aslında Azonal toprakların tamamı bu ve buna benzer durumlarda oluşur. Azonal toprak tiplerine ve oluştuğu bölgelere bakarak siyasi coğrafyadan yararlanıp yeni bir sentez bilgi yaratarak belki de daha da doğru ve kendinize ait olan bilgiye ulaşabilirsiniz...

Toprak Kaymasından kastınız sanırım heylan. Heylanlar sayesinde de yine bir bölgede toprak oluşumu başlarken bir bölge de tarıma hazır hale gelmiş oluyor.

Bu heylanlar bazen bir akarsuyun önünü kapatarak Heylan Set Göllerini oluşturabiliyor... Bazen bir akarsuyun yönünü değiştiriyor. Hatta kim bilir bazen bir bataklık oluşturarak yeni bir petrol havzası yaratıyor :)

Tüm Reklamları Kapat

Kasırga diye bir olay yok. Kasırga aslında bir rüzgar tipidir. Yani çok şiddetli rüzgarlara verilen isimdir. Az sel, çok sel diye bir sınıflandırma yok :)

Rüzgarların beşeri faydalarını geçiyorum. Ancak rüzgarlar da toprak döngüsüne yardım eden bir ögedir. Ayrıca rüzgarlar Amazon ve Yağmur Ormanlarının varlık sebebidir. Sahra çölünden rüzgarlar sayesinde kalkan fosfatlı kum deryası (toz fırtınası), başta Avrupa bölgesinin güneyi(Alp dağları ve civarındaki ormanlar), Brezilyadaki Amazon ormanları, Güney afrikadaki ormanlar, Yağmur ormanlarının fosfat yani gübre taşır. Aslında varlık sebebidir de :)

Hatta en öldürücü ve çaresiz volkanizma bile maden, mineral ve verimli araziler için bulunmaz bir mücevherdir.

Ancak doğa sonuçlardan ilerler. Meterolojik olaylar, tektonik hareketler, volkanizmalar veya volkanizmanın olumlu olmak veya olumsuz olmak gibi bir gayesi yok. Doğada canlılık bir neden olduğu gibi bir sonuçtur da. Ancak astoronomik (özellikle gezegenimiz) açısından canlılık varmış veya yokmuş önemli bir nokta değildir. Çünkü dünyamız canlı değil. Bugün bizim varlık sebebimiz olan oksijen ve su, belli bir zaman kadar evvele gittiğimizde (4 milyar yıl kadar) dünyamızda var olsaydı yokluk sebebimiz olacaktı :) Neyse bu konudakş felsefi tartışmaları siz gençler ve öğretmenlere bırakıyor, bol araştırmanızı ve kolaya kaçmamanızı önererek bilginin yarattığı keyifle tanışmanızı niyaz ediyor hayırlı günler diliyorum 😊

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close