Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Dinozorlar nasıl öldüler?

183 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ilgaz Çınar Çalım
8. Sınıf Öğrencisi
Orijinal Soru: Dinozorlar nasıl öldü?

Yaklaşık 201 ila 252 milyon yıl önce ortaya çıkan Dinozorlar varlığını 174 milyon yıl sürdürmüştür. Yaklaşık 66 milyon yıl öncesine kadar yaşamış olan dinozorlar önce bir köpek veya at büyüklüğünde olmuştur ve zamanla karada yaşamış en büyük canlıya dönüştüler. Yine zaman geçtikçe bazı dinozorlar küçüldü ve kuş haline büründü. En eski dinozor fosili ise 231 milyon yıl öncesine aittir.

Asteroit çarpması sonucu şok dalgası, ısı darbesi, orman yangınları, tsunamiler, volkanik patlamalar, ölümcül asit yağmurları ve depremler ile büyük bir yıkıma neden oldu. Asteroidin havaya fırlattığı toz ve kir gökyüzünde asılı kaldı. Bu sıcak toz yağmuru çarpmadan sadece saatler sonra küresel sıcaklığı yükseltti ve barınağı olmayan büyük canlı hayvanları yaktı. Ve bunlardan birisi dinozorlardı.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi söyleyeceğim kendi düşüncem, hiçbir kanıtı yoktur. Bence asteroit çarpması sonucu tüm dinozorlar yok olmadı. Bazıları hayatta kalıp bir kaç milyon yıl daha yaşadılar. Fosilleri ise yer altında bekliyor olabilir.

Kaynaklar

 1. B. Alpkunt. Dinozor Nedir? Ortaya Çıkışı, Türleri, Özellikleri Ve Yok Oluşu - Ungo. (10 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 26 Eylül 2022. Alındığı Yer: UNGO | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Şanı Küçük Eren Paşa
Biyoloji hastası (özellikle de zooloji)
Orijinal Soru: Dinozorlar nasıl öldü?

Dinozorlar tam olarak ölmedi. Kuşlar, günümüzde yaşayan dinozorlardır ve kuş olmayan dinozorların doğrudan atasıdır. Ama muhtemelen sen nonavian dinozorlardan bahsediyorsun. Nonavian dinozorlar 66 milyon yıl önce büyük volkanik patlamalar, sıcaklık ve deniz seviyesi değişimi sırasında çarpan büyük bir göktaşı ile yok oldu.

Kaynaklar

 1. onlinelibrary.wiley.com. The Extinction Of The Dinosaurs. Alındığı Tarih: 1 Ekim 2022. Alındığı Yer: onlinelibrary.wiley.com doi: 10.1111/brv.12128. | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yiğit Özbek
Yiğit Özbek
1,962 UP
ilgili şahıs

Dinozorların neslinin tükenmesi üzerine pek çok teori öne sürülmüştür, ancak genel olarak kabul gören teori, Kretase-Tersiyer yokoluş olayı olarak adlandırılan olaydır. Bu olay, yaklaşık 66 milyon yıl önce gerçekleşmiştir ve gezegenimizdeki tüm dinozor türlerinin neslinin tükenmesine neden olmuştur.

Kretase-Tersiyer yokoluş olayı, büyük olasılıkla büyük bir meteor veya asteroit çarpışmasına bağlı olarak meydana gelmiştir. Yaklaşık 10 km çapında bir nesnenin Dünya'ya çarpması sonucu, devasa bir krater oluşmuş ve atmosferde büyük miktarda toz ve gaz salınmıştır. Bu olayın neden olduğu yoğun toz bulutu, güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşmasını engellemiş ve dünya genelinde soğuma ve fotosentez için gerekli olan güneş ışığı azalması meydana gelmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu olay sonucu, bitkiler ve diğer canlılar için gerekli olan fotosentez işlemi azalmış, yiyecek zincirinde üst sıralardaki canlılar olan dinozorlar da dahil olmak üzere pek çok canlı türü besin sıkıntısı yaşamıştır. Ayrıca, olay sonucu oluşan toz bulutu, asit yağmurları gibi çevresel etkiler de yaratmış ve bu da pek çok canlının yaşama şansını azaltmıştır.

Kretase-Tersiyer yokoluş olayı, dinozorların yanı sıra birçok deniz canlısı ve bitki türünün de neslinin tükenmesine neden olmuştur. Bu olayın ardından, memeliler ve kuşlar gibi diğer canlı türleri, boşalan ekolojik nişleri doldurarak evrimleşmiş ve günümüzde yaşamaya devam etmiştir.[1][1][1]

Kaynaklar

 1. Maureen A. O'Leary, Jonathan I. Bloch, John J. Flynn, Timothy J. Gaudin, Andres Giallombardo, Norberto P. Giannini, Suzanne A. J. Lerat, Christian A. Sidor, David W. Krause, et al. (2019). What Really Killed The Dinosaurs? Here’s A New Theory.. yok. | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
Kendi Başınızayken Boğulursanız Ne Yapmalısınız?
"Last of Us", Sandığımızdan Gerçek Olabilir mi?
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Mikrodalga Fırın, Yemekleri Nasıl Isıtır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close