Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Dinlerin insan yaşamında bu kadar etkili olmasının nedeni nedir?

Yalnızca cehalet, bilinmezlikten korkma, sığınma ihtiyacı doyurucu bir cevap olmuyor. Dünyanın dört bir yanında yüzlerce din türetme ihtiyacı duyan insan türünün büyük çoğunluğu bu soyut ve dogmatik kavramlara neden bu kadar sıkı sıkı bağlı durumda?

2
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Herkesin inanış sebebi farklıdır, ama bana kalırsa insanlar yaşadıkları iyi ya da kötü olayların karşılığını bulabilmek için öteki dünyaya, yalnız veya çıkmazda kaldıklarında bir umut ışığına sahip olmak için Tanrı'ya inanıyor. Benim gördüğüm en büyük etken ise 'neden' sorusunun en telaşsız cevabı.

165 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Merhabalar, bu soruya birden fazla cevap vermek mümkün. Çünkü oldukça farklı parametrelerin etkileşimi sonucu ortaya çıkan şeyler olan dinlerden bahsediyoruz.

Spoiler Alert* Acelesi olanlar için cevap İnsan beyninin bilişsel becerileri yeteri kadar geliştiğinde coğrafi olarak birbirlerinden bağımsız olsalar dahi hepsi aynı ilkel içgüdülere hala sahipti. Buda atalarımızı anlamlandıramadıkları her şeye bir kurgu/hikaye üretmeyi itti. Sonuçta bir şeyleri bilmemektense ona herhangi bir anlam yüklemek daha az korkutucu geldi. Tabi bunun başka bir çok avantajı da vardı. Bu avantajlar ( sosyokültürel ekonomik psikolojik biyolojik vb.) dini inanç kavramının beslenmesine yardımcı olmuştur, olmaya devamda edecektirler. Spoiler Alert*

Yapbozun parçaları

Eğer bu yapboz için olabildiğince hızlı bir sonuç istiyorsak, bu şüphesiz insan olma zincirimize en son eklediğimiz halka olan kültür diyebiliriz. Özellikle yaklaşık olarak M.Ö 70 bin yıl önce bir noktada bir şeyleri anlamak için genel bir zeka, birbirini anlamak ve soyut fikirleri aktarabilmek ve yeni kavramlar yaratabilmek için oluşturulan erken-dil atalarımız arasında ilk kültürleri yaratmak için yeterli oldu. Çok önemli bir nokta ise hikaye anlatıcılığı kavramıydı. Bu adımlar insanlık tarihinin (topluluk ve kabile fark etmeksizin) çoğu için ortak bir durumdu.

Kritik Nokta

Bunun sonrasında yaşanan tarım devrimi bizi daha kritik bir noktaya itti. Bir araya gelme, ortak kimlikler geliştirme ve hikayeler anlatarak bilgi alışverişi ortaya çıktı. Bunun tarihteki ilk fiziksel örneklerinden biri sayılan ve M.Ö 12 bin yılında yapılan göbekli tepenin tapınağının da ortaya bu şekilde çıktığı düşünülüyor. Ve yaklaşık 2 bin yıl kullanıldı.

Yukarıda sayılan her adımın kaçınılmaz olarak uğrayacağı son nokta hikayeler üretmekti, çünkü insan yapısı nedeniyle her şeyi bilemeyecek ve bilmediği fakat maruz kalmak zorunda olduğu ölüm vb. durumları soyut kavramlarla basitleştirecekti. Böylelikle hikaye anlatıcılığı aktif olarak ortaya çıkmış oldu. Sonuç itibariyle dönemin entelektüel kişileri olan kabile şamanları zekalarını kullanarak hikayeleri anlatmaya devam etti. Kimisi iyi niyetle kimisi yönetmek için fakat temelde hepsi içgüdüsel olarak bilinmezle mücadele içindi. Sonuçta ortada kesin olan şey bilinmezlik karşında üretilen hikayelerdi. Hikayelerin bir kısmı büyüyüp inanç oldu bir kısmı ise unutularak yok oldu.

Sonuç olarak

Tüm bunların sonucunda farklı coğrafi ortamlar, biyolojik etmenler ve fiziki şartlar fark etmeksizin yeterli şartlar ve bilişsel zeka sağlandığında atalarımızın yaptığı her şey topluluklarının gelişimleri için gerekli adım olan din kavramını ortaya çıkardı. Din ise kültürümüzün tamamlayıcı bir parçası olarak devam etti. Tapınak yapmaktan gökyüzünün ötesine uçan gemilere vardırdı. Kısacası bu kaçınılmaz bir durumdu. Her ne yaparsak yapalım hala biyolojimiz nedeniyle zayıfız. Bu da bizi mücadele için farklı yollara itiyor ve hala atalarımızın metotlarını kullanıyorken buluyoruz kendimizi. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Not: Cümle düşüklüğü ve hatalarım için kusura bakmayın lütfen.

Eğer konu hoşunuza gittiyse şunları öneririm

Okumak için

Yuval Noah Harari "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens"

İzlemek için

The Story of God with Morgan Freeman

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın