Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Dinimi ben mi belirlerim korkularımmı yoksa ailemmi?

Ben inandığım şeyde bazı şüpelerim var ama hem ailemden hemde yanmaktsn korkuyorum gerçeği nasıl bulabilirim?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

merhabalar Ağır İş

durum biraz karışık aslında. evet son sözü söyleyen ve dinini seçen günün sonunda sensin, yani dinini sen belirlersin ama sorgulama tarzını, hayata bakışını, mantığını hep sonradan çevreye göre öğrenirsin. hepimiz küçükken belli bir yaşa kadar hiç düşünmedik, sorgulamadık anne ve babamız ne derse o oldu, onların bilgisi kadar çocukken öğrendik. bu hepimiz için geçerli. sana öğretilen din, tanrı annenle babanınki neyse o oldu. ama artık bilgiye sorgulamaya ve mantığa göre hareket ediyoruz . geçmiş nesillerin aksine bilgiye ve her türden düşünceye daha kolay ulaşabiliyoruz. haliyle bilgiye daha kolay ulaşınca bazı şeylerin mantıksız olduğunu kavrayabiliyoruz, her türden düşünceye ulaşabildiğimizden kıyaslama yapabiliyoruz, mevcut düşüncemizin doğrulunu ve yanlışlını daha iyi görebiliyoruz.

şunu demeye çalışıyorum: anne ve babalarımız onların neslinde bilgi ve imkan kısıtlı olduğundan bazı şeylerde bizim kadar sorgulayıcı ve bilinçli değillerdi. nesil farkından dolayı kuşak çatışmasının yaşanma sebebi budur. biz anne ve babalarımızdan daha akıllıyız ,daha bilgiliyiz ,daha şüpheciyiz ve bizden sonraki nesilden bizden daha iyi olacaktır da. o yüzden aile korkun olmasın sen bir bireysin senin de kendince fikirlerin, kendince hayat tarzın var, kendi fikirlerine yön veren sen olmalısın. şunu demiyorum ama ailen hiçbir şey bilmiyor onları dinleme demiyorum yada saygısızlık yap demiyorum. sana öğretilenlere şüpheci yaklaş, her şeyi iyice araştır, kendi beyin süzgecinden geçir öyle kabullen diyorum. ailenin sana öğrettiği dine değil, ben düşündün taşındım şu sonuca vardım kendi bilincimle şuna tapıyorum demen lazım. DİNİNİ AİLEN DEĞİL SENİN SEÇMEN LAZIM!

aşşağıya önceden aynısı sorulmuş bir soru var link atıyorum ondaki tavsiyeler de güzeldir soruna yardımcı olur.

123 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın